Sahada Altı Soluk Tek Vücut: Filenin Sultanları

0

FİLENİN SULTANLARI KİMDİR? A MİLLİ VOLEYBOL TAKIMIMIZ İLK NE ZAMAN ‘FİLENİN SULTANLARI’ OLDU?

A Milli Voleybol Bayan takımı, başarı basamaklarına tırmanış hikayesine acıklı bir olayla adım attı. Belki de başarı merdivenlerini tırmanma isteklerini körükleyen, içlerindeki ateşi harlayan da bu olay oldu. 2003 yılı Avrupa şampiyonasına katılmadan hemen önce çok sevdikleri hocaları Deniz Esenduy hayata gözlerini yumdu. Esenduy’un anısını yaşatmak amacıyla daha da çok çalışan, çok çetin bir mücadele veren Filenin Sultanları iki bin üç yılı Avrupa şampiyonasında ikincilik ödülünü kazandılar.

Avrupa şampiyonası sonrası maçların yorumlanma esnasında, olayın heyecanına tüm duyularıyla katılan TRT spikerlerinin, milli takımımıza filenin sultanları lakabını verdikleri o günden itibaren onlar hep filenin sultanları olarak kaldılar. Sultanlık tacını da makamını da fevkalade bir şekilde koruyarak günümüze kadar saltanatlarını sürdürdüler. İlk filenin sultanları lakabına mazhar olan kadroysa Bahar Mert, Esra Gümüş, Sinem Akap, Aysun Özbek, Natalia Hanikoğlu, Mesude Kuyan, Pelin Çelik, Çiğdem Can Rasna, Seda Tokatlıoğlu, Gülden Kayalar, Neslihan Demir ve takım kaptanı Özlem Özçelikten oluşuyordu.
Nitekim iyi bir sporcu olmakla kalmayan, aynı zamanda karakter olarak da oldukça erdemli insanlar olan ve nereden geldiklerini unutmayan filenin sultanları kazandıkları ilk ödüllerinin onda birini Esenduy’un ailesine vererek hocalarına olan vefa borçlarını da bu şekilde ödediler.

FİLENİN SULTANLARININ BAŞARILARI SAYMAKLA BİTMİYOR

2003 yılı Avrupa Şampiyonasında ikincilik alan filenin sultanları başarıya doymadılar. Gülden Kayalar’ın Şampiyonadaki en iyi libero ödülünü almasıyla da ikinciliklerini taçlandırarak Türkiye’ye bir gurur daha yaşattılar. Aynı sene Japonya’da yapılan birinciliği Çin’in, ikinciliği Brezilya’nın ve üçüncülüğü ABD’nin aldığı Voleybol Dünya Kupasını da yedinci sırada tamamladılar.

Akabinde 2005 yılı Akdeniz Oyunları Şampiyonasında yer alan filenin sultanları yedi ülke arasından nağmalup bir şekilde altın madalyaya sahip oldular. Antrenörlerinin Halil Reşat Yazıcıoğulları olduğu şampiyonada kadro ufak değişikliklerle Bahar Mert, Gülden Kayalar, Özlem Özçelik, Aysun Özbek, Duygu Sipahioğlu, Natalia Hanikoğlu, Deniz Hakyemez, Elif Ağca, Seda Tokatlıoğlu, Neslihan Darnel, Gözde Kırdar’dan oluşuyordu. Aynı senenin Avrupa Bayanlar Voleybol şampiyonasını altıncı sırada tamamlasalar da en iyi blok ödülü alan Özlem Özçelik ve en iyi manşet ödülünü almaya hak kazanan Gülden Kayalarla yine göğsümüz kabarmıştı.

Rusya’nın dünya şampiyonu olduğu 2006 Bayanlar Dünya Voleybol Şampiyonası’nda Neslihan Demir en skorer ödülünü aldı ve filenin sultanları ülkeye yine eli boş dönmediler. Bu mutlu haber sonrasındaysa Kaptan Özlem forma giydiği son Dünya Kupası maçından sonra takımı, arkadaşlarına emanet ettiğini ve gözünün arkada kalmayacağını belirterek milli takımdan ayrıldı. Kaptan Özlem’in ardından Natalia Hanikoğlu da annelik duygusunu tatmak için ayrıldığını belirterek takıma veda etti.

Bu arada ‘BIRAKIN SPOR YAPSINLAR’ kampanyası için takımca bir reklamda yer aldılar. Genç kızları spora yönlendirebilmek ve yönelenlerin engellenmesini önlemek amacıyla yapılan kampanyaya da fazlasıyla destek oldular.

2008 Word Grand Prix turnuvaları sonucunda 7. Olarak şampiyonayı tamamlayan sultanlar hamileliği nedeniyle Neslihan Darlen’den de bir süreliğine ayrılmak zorunda kaldılar. Tek ayak olarak bilinen Aysun Özbek’in de bu arada milli takımdan ayrıldığı duyuruldu.

2009 yılı Voleybol Bayanlar Avrupa Liginde ikinci olan Türkiye aynı zamanda en değerli oyuncu, en skorer ödüllerini alan Neslihan DARNEL ve en iyi pasör ödülünü alan Pelin ÇELİK ile ülkeye elleri kolları dolu dolu döndüler. Aynı senenin Akdeniz Oyunlarında da ikincilik ödülünü alan Filenin Sultanları maalesef bir ayrılık daha yaşadı. Avrupa ligi üçüncülüğünü yeterli görmeyen ve kötü bir sonuç olduğunu dile getiren antrenörleri Alessandro Chiappini görevinden istifa etti. Antrenör boşluğu olması üzerine yeni antrenör olarak millilerimizin başına yeni antrenör bulunana dek yardımcı antrenör Mehmet Bedestenlioğlu geçti. Daha sonraysa TVF’nin oy çokluğuyla sultanların kalıcı antrenörü oldu.

2010 Dünya şampiyonasını altıncı sırada tamamladık fakat bu başarı ardından sultanlar yeni bir antrenör değişikliği yaşadılar. Mehmet Bedestenlioğlu yerine Motta milli takımın yeni antrenörü oldu.

2011 Avrupa Bayanlar Voleybol Şampiyonası üçüncülükle sonuçlandırılıp, Bahar Toksoy’un en iyi servis ödülünü almasıyla taçlandırıldı. 2012 World Grand Prix turnuvası da üçüncülükle sonuçlanıp en iyi servis ödülüyle Neslihan Darnel, en iyi manşet ödülüyle de Gülden Kayalar tarafından taçlandırılan turnuvalar arasında.

FİLENİN SULTANLARIYLA HEYECAN DORUKTA

1 Ekim 2017, Avrupa Şampiyonası Azerbaycan-Türkiye arasında üçüncülük maçı… Bakü ulusal jimnastik salonunda nefesler tutulmuş durumda. Sahada altı soluk tek vücut… Pasör çaprazında 21 numara Meryem Boz, smaçör 2 numara Gözde Kırdar ve 13 numara Neriman Özsoy, Pasörde 11 numara Naz Aydemir Akyol… Orta oyuncu 3 numara Kübra Akman Çalışkan ve 14 numarada Takım kaptanı Eda Erdem Dündar… Üçüncülük için kıran kırana mücadele veriyorlar. Servis sırası Azerbaycan’da. Son sayılar, zirvede olan heyecanın arasında Azerbaycan servisi kullanıyor. Seyirci hop oturup hop kalkıyor. Fileyi aşan top Türk milli takımı tarafından ustaca karşılanıyor. İki takım arasında giden gelen top dakikalar sonunda Azerbaycan sahasında filenin sultanları tarafından öldürülüyor. Sayısız başarısına yeni bir başarı daha ekliyor filenin sultanları fütursuzca: Avrupa Şampiyonası üçüncülüğü…

Başarıdan başarıya koşan filenin sultanları son zamanlarda 2018 FIVB Voleybol Dünya Şampiyonası Avrupa Kıta elemelerine hazırlanıyor. Antrenör Giovanni Guidetti otuz üç kişilik kadroyu açıkladı.

Pasörler:
Naz Aydemir Akyol, Gamze Alikaya, Ezgi Dilik, Çağla Akın

Orta Oyuncular:
Eda Erdem Dündar, Bahar Toksoy Guidetti, Büşra Kılıçlı, Diclenur Babat, Kübra Akman Çalışkan, Aslı Kalaç, Beyza Arıcı, Özgenur Yurtdagülen

Smaçörler:
Neriman Özsoy, Gözde Yılmaz, Fatma Yıldırım, Gözde Kırdar, Cansu Çetin, Güldeniz Önal, Seda Aslanyürek, Şeyma Ercan, Meliha İsmailoğlu, Hande Baladın

Pasör Çaprazları:
Neslihan Demir Güler, Polen Uslupehlivan, Meryem Boz, Melis Durul, Ceren Kestirengöz

Liberolar:
Buse Kayacan, Gizem Örge, Melis Yılmaz, Simge Aköz, Merve Dalbeler, Ceren Cihan

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here