Sagopa Kajmer Aslında Kim ?

0
Türkçe rapin zirvesinde olan birinden bahsedeceğim bugün. Hayatıma girdiği günden beri sözleriyle düşündüren kimi zaman duygularıma pusula olmuş bir adam, "Sagopa Kajmer".

Türk Rap Dünyasının Sönmeyen Ateşi SAGOPA KAJMER

Türkçe rapin zirvesinde olan birinden bahsedeceğim bugün. Hayatıma girdiği günden beri sözleriyle düşündüren kimi zaman duygularıma pusula olmuş bir adam, “Sagopa Kajmer”.

Asıl adı Yunus ÖZYAVUZ. 1978 Samsun doğumlu müzisyen ve yapımcı. Müziğe olan meftunluğunu anne ve babasının ona farklı müzik türleri dinletmesiyle başlamış. Müzik kariyerine Samsun’da yerel bir radyoda Dj’lik yaparak adım attı. 1996 yılında ÖSS Sınavında Edebiyat birincisi oldu ve İstanbul Üniversitesi Fars dili ve edebiyatı bölümünü okudu.

1999 yılında “Kuvvetmira” rap grubunu kurdu. 5 yıl boyunca “Silahsız kuvvet” mahlasını kullanıp sonradan Sagopa Kajmer adıyla anılmaya başlandı. Mahlası olan Sagopa’yı Mısırdaki gizli bir piramit, onun keşfini yapanda Kajmer adında biri diye açıklamıştı. 2002 de çıkardığı “Sagopa Kajmer” ve 2004’de çıkardığı “Bir Pesimistin Gözyaşları” zaten belli bir kitleye ulaşmıştı. Ama asıl patlama G.O.R.A. filminin müziklerini yapmasıyla oldu. Ünlü olmamak için her şarkısını farklı ses tonuyla söylese de klibinde Cem YILMAZ’ın oynamasıyla herkes tarafından tanınan ünlü bir rapçi oldu. Derdin hüznün ilacı oldu. Melankolik ve isyankar oluşu , sanki tüm dünyanın dertleri onun omuzlarında hissiyatını sözlerine şarjöre mermi doldurur gibi doldurup namlunun ucunu hayal gücüne çevirince de haliyle tadından yenmedi.

2005 yılında en sevdiğim şarkılarından biri olan “Vasiyet” Kral Tv’de en iyi klip ödülünü aldı. İşin garip tarafı klip değil şarkının sözleri patlama oldu. Bu şarkıyı adı üstünde kızına vasiyet olarak yazan Sagopa’nın hiç çocuğu yoktu. Yani olmayan kızına vasiyet ettiği bu şarkıdaki “halatım 27 boğum sele gitti Ağustos’um” ve  “bak dedim babam, ben dayandım buraya kadar geldim 27 adım ” sözlerini yazdığında 27 yaşındaydı. Bundandır ki onu seven sevmeyen herkes ona rapin edebiyatçısı dedi. “Aklımın Odaları” isimli şarkısında da ağdalı yazdığının bahsini geçirdi.  O rapte geçen “Olsun varsın anlaşılmaz olsun Yunus’un kalbi çöple dolsun” sözleriyle de bunu kanıtladı. Kendisini asla rapçi diye tanımlamadı. Başkalarıyla kendini aynı kefeye koymadı. 2006 yılında Kolera olarak tanıdığımız Esen Güzel ile evlendi. Kimi hayranlarına göre bu evlilik Sagopa’nın müziğine hiç yaramadı. Kimi hayranları da beraber yaptıkları şarkılar bir yana Kolera’nın da dinleyicisi oluverdi. 20 kasım 2017’de eşi Esen Güzel (kolera) ile evlilik yollarını ayırdı.

20 yıllık müzik kariyeri boyunca bence koyduğu çıtayı aşabilen de olmadı. İlk günkü azimle müziğini yapmaya devam eden zeki , kimseye eyvAllah’ı olmayan garip haletiruhiyede bir adam. Dinleyicisiyle arasındaki bağ hemdert gibi yakın ve  mütenasip. Ayrıca senenin son dakikası yeni yılın ilk dakikasında yayınladığı şarkıları ile dinleyicilerine yeni yıl hediyesi vermeyi ihmal etmeyen kadirşinas biri.

 

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here