Sağlıklı Fast Food Olur mu?

0
Fast Food Markalarının Sandviçlerde Yaptıkları Kurnazlıkları Ortaya Koyan 7 Manzara
Fast Food Markalarının Sandviçlerde Yaptıkları Kurnazlıkları Ortaya Koyan 7 Manzara

Son dönemde zamana karşı yarışarak besleniliyor. Sadece hızlı değil aynı zamanda da lezzet ağırlıklı beslenme ön plana çıktı. Artık çocuklara ıspanak
yedirmek, ayran içirmek, sebze çorbası tükettirmek neredeyse imkansız hale geldi. Varsa yoksa hamburgerler, pizzalar, kolalar, ağır tatlılar, kızartmalar,
kebaplar, pilavlar, makarnalar… Sadece gençler değil artık erişkinler de hızlı ve sağlıksız beslenme yollarını tercih eder oldular…

Pek çok hastalığın özellikle hatalı beslenme, fazla kilo ve stresle ilgili olduğunu düşünürsek sağlıksız fast-food beslenmesini nasıl ciddi hastalıklara doğru gidebildiğini daha iyi kavrarız. Bugün piyasada satılan patates kızartmalı, mayonezli ve yanında bir adet şekerli meşrubatla hamburgerden oluşan bir basit öğünün kalorisi yaklaşık olarak 1200-1300 kcal civarındadır. Üstelik bu büyük boy hamburger kızartması değildir. Sadece orta boydur. Vitamin değeri düşük, glisemik indexi ve kolesterolü yüksek bir öğündür. Genç bit erişkin kadının normalde günde 1600-1800 kkal alması gerektiğini düşünürsek böyle bir menü ile neredeyse günlük kalori ihtiyacının çoğunu sağlıksız bir şekilde aldığını görürüz. Piyasada satılan bir porsiyon kalın hamurlu otta boy karışık pizza yanında kolalı meşrubat ile beraber yaklaşık 1800-1900 kkal içermektedir. Üstelik korkunç bir yağ bombardımanı ile beraber. Yani sadece orta boy kalın hamur pizza ve meşrubat erişkin bir kadının günlük kalori ihtiyacını dolduruyor. Sadece bir porsiyon yoğurtlu ve tereyağlı İskender yine yanındaki meşrubatla birlikte yaklaşık 1250 kkal’dır. Ayakla koşturarak yenen hazır kekler, ekmek arası dönerler, yağlı dürümler derken aslında damarlarınızı hızla yaşlandırdığınızı, kanser riskinizi arttırdığınızı, yüksek tansiyona şeker hastalığına, iktidarsızlığa davetiye çıkardığınızı biliyor musunuz? Daha da kötüsü aslında çocuğunuzu sağlıksız fast-food ile ödüllendirdiğinizi zannederken aslında ona kötülük yaptığınızın farkında mısınız?

Kendinizi ve ailenizi erken yıpranmaktan ve yaşlanmaktan, olumsuz hastalıklardan korumak istiyorsanız ve kendinizi seviyorsanız yapmanız gereken sağlıksız fast food’dan mümkün olduğunca kaçınmak ve artık sağlıklı fast food döneminizi başlatmak. Çünkü maalesef halkımızın çoğu fast food tarzı beslenmeyi seviyor. Dolayısıyla yapmamız geren artık fast food tarzı beslenmeyi sağlıklı bir beslenme şekline dönüştürmek.

Büyük tıp alimi Hipokrat “yediklerimizin ilaçlarımız, ilaçlarımızın da yediklerimiz” olduğu konusunda daha o zaman büyük bir öngörüde bulunmuştur. Günümüzde bu gerçekten iyice doğrulanmış durumda. Sağlıklı beslenen kişilerde daha sağlıklı bir beden görülüyorken aksi durumlarda ise çok ciddi, başta kanser ve kalp hastalıkları olmak üzere sıkıntılar çıkabiliyor. 2012’de bilinçlerde ciddi değişikler yaşanacağını göz önünde bulundurursak artık eski kalıpları kırmanın ve hastalanmadan pozisyon almanın zamanı geldi diyebiliriz.

Sağlıklı fast food anlayışında hangi gıda ve maddelerden uzak durmalı?

• Trans yağlar; trans yağlar özellikle ısıtıldığında hidrojene olup kalp ve damar sağlığı için tehlike oluşturan yağlardır.
• Glisemik indexi yüksek yiyecekler; bunların başında da beyaz un ve beyaz şeker gelir. Bu maddelerden yapılan unlu mamuller, hamur işleri, pizzalar, börekler, mantılar, makarnalar gelmektedir.
• Kızartmalar; özellikle yağda kızarmış et, tavuk, balık, patates gibi…
• Fazla miktarda oda ısısında donmuş durumda olan doymuş yağlı yiyecekler…
• Mevsim dışı yiyecekler; kışın domates yazın kereviz veya brüksel lahanası yemek gibi.
• Koruyucu katkı maddeli bazı yiyecekler; her koruyucu katkı maddesi zararlı değildir. Örneğin zerdeçal da bir katkı maddesidir ancak zararlı değil hatta faydalıdır. Her koruyucu katkı maddesi E’ler zararlı sanmayın ancak bunları araştırıp zararlı olanlarına dikkat ederek kullanın.
• Şeker eklenmiş ve asitli içecekler; kan şekerini birden ve çok hızlı fırlatarak şişmanlığa giden yolda sorun yaratabilirler.
• Tekrar ısıtılıp satılmayıp, tekrar depolanan yiyecekler…

Hiç sağlıklı fastfood olur mu?
Pek çok kişinin zihninde fast food ve sağlıklı beslenmenin bir arada oturmadığını hisseder gibiyim. Oysa bazı rötuşlarla kilo kontrolü, hatta sağlık kazanmak için siz de sağlıklı yemekler hatta sağlıklı fast food yapabilir ve bu tarz beslenme ile daha sağlıklı olabilirsiniz.
Sağlıklı fastfood kavramında neler olmalı?
• Tam tahıl ürünleri; tam buğday, tam çavdar gibi her türlü tahıl ve bu tahıllardan elde edilen unlarla yapılan unlu mamuller.
• Başta zeytinyağı olmak üzere doymamış sıvı yağlar.
• Mevsiminde yetişen sebze, meyveler ve iyi tarım ürünleri (maalesef şu an hakiki ekolojik ve organik beslenme mümkün değil. Çünkü GDO bulaşması elektromanyetik kirlilik, ağır metaller, denizde ve karada yayılmış durumda. Ama en azından iyi ve organik tarım ürünleri tercih edilmeli.)
• Beyaz şeker yerine doğal tatlandırıcılar, agave, steviya, hurma suyu gibi…
• Daha çok sebze ve meyve çeperli gıda bakliyat ama daha az yağlı kırmızı et ve az yağlı hayvansal ürünler.
• Kızartma yerine özel teknikler kullanarak ızgarada, fırında, saçta, özel ev aletleri ile yağsız veya pişirme spreyleri ile yağsıza yakın pişirme
• Glisemik indexi düşük vitamin-mineral oranı besin değeri yüksek %100 meyve suları, kefir, az yağlı süt ürünleri, bitki çayları, özel hazırlanmış bitki çayları gibi sağlıklı içecekleri tercih etmek.
• Evinize sağlıklı ve lezzetli yemek pişirmeyi Öğreneceğiniz yemek kitabı almak. Örneğin; Doğan Yayıncılık “İlaç gibi yemekler” kitabı gibi…

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here