Sağlıklı Diyet Nasıl Olmalıdır ?

1
50

Dünyada gelişen güzellik anlayışı zayıf ve fit vücut olduğundan diyet denince artık aklımıza sadece kilo vermek geliyor. Oysa ki kilo vermenin yanında kilo almak için, şeker hastalığı için, kolesterol hastalığı için ve daha birçok hastalık ve sendrom için diyet yapılmaktadır.

Sağlık kısmı bir kenara bırakılarak nasıl olursa olsun kilo verdiğim sürece sorun yok algısı bizi ele almış durumda. Bu algı o kadar güçlü bir hale gelmiştir ki insanların psikolojisi artık bozulmuş ve buna bağlı yeni beslenme bozukluğu hastalıkları gelişmiştir. Bunlara Bulimia Nervoza (kusma) ve Anoreksiya Nervoza (mankenlik) hastalıkları örnek gösterilebilir.

Sağlıklı diyet için dikkat edilmesi gerekenleri maddeler halinde açıklayalım.

 

DİYET KİŞİYE ÖZELDİR

Yazılan bir diyet birden fazla kişi için geçerli olamaz. Diyetler kişilere özel olmalıdır. Hastanın boyu, yaşı, hastalıkları, cinsiyeti, yaşam tarzı, mesleği, genetik özellikleri dikkate alınarak size uygun diyet Diyetisyen tarafından yazılır. Aynı diyeti uygulayan farklı kişiler aynı faydayı kesinlikle göremez. Toplumda yapılan bu yanlıştan öncelikle kurtulalım.

 

 

SU TÜKETİMİNE DİKKAT EDİN!

Yapılan hatalardan biri de su içmemektir. Besinlerin sindirimi için %15’lik sulu ortam gerekmektedir. Ayrıca diyet sürecinde kilo vermek için yine su içilmelidir. Çünkü yağ moleküllerinin yakılması için su ile birlikte tepkimeye girmesi gerekir. Uygun su tüketimi görülmeyen hastalarda kilo kaybı söz konusu değildir.  Vücudun en önemli ihtiyaçlarından olan su içilmediği takdirde vücutta ödem oluşumu görülür. Günlük alınması gerek su miktarı 25 kilogram için 1 litredir.

 

HAREKETLİ YAŞAM

Diyet demek sadece beslenme düzeni ile alakalı değildir. Genel olarak hayat tarzında görülmek istenen düzendir. Hareketli yaşam kilo kaybı için gerekli sporu içinde barındırmalıdır. Günümüzde değişen çalışma şeklinde ‘’masa başı işi’’ olarak tabir ettiğimiz grup günün büyük bölümünü oturarak geçirdiği için risk altındadır. Bu kişiler iş çıkışı en az bir saatlik yürüyüş yapmalıdır. Diyet sürecinde spor ve hareketli yaşamak kas kitlesinde artış sağlayacağı için kilo veren hastalarda halsizlik ve yorgunluk, gözaltında morluk, saç dökülmesi gibi etkiler görülmeyecektir. Hareketli yaşamda günlük atılması gereken adım sayısı 10.000’dir.

 

YETERLİ VE DENGELİ BESLENİN

Günümüzde moda diyetler hızla artarken kimse kilo verdiği sürece sağlıklı mı değil mi sorusunu sormamaktadır. Bu diyetlerin tümü tek yönlü beslenme üzerine kurulduğu için günlük alınması gerek vitamin, mineral, protein, karbonhidrat ve yağ miktarınızı karşılayamazsınız. En güzel ve sağlıklı olan diyet dengeli beslenmekten geçer. Her besin grubundan günlük tüketilmesi gereken gıdalar alınmalı ve dengeli bir şekilde kilo verilmelidir.

ACELECİ OLMAYIN!

Bir ayda 20 kg verdi! Şeklinde birçok haberle satılan ürünler insanların sağlığını bozmaktadır. Bu haberlere kesinlikle kanmayın. 1 ayda idea ve sağlıklı olarak verilmesi gereken kilo 4-6 kilogram aralığındadır. Daha fazla kilo vermek sizi bitkin ve halsiz bırakır. Bu konuda acele ederseniz kendinizi sıkboğaz etmekten başka bir şey yapmamış olursunuz. Bir ayda almadığınız 20 kiloyu bir ayda vermeye çalışmayın.

BİTKİ ÇAYLARI SORUNSALI

Bitki çayları ile zayıflamaya çalışmak hele ki sizi ishal yapıp da aldığınız besinlerden fayda sağlamadan atmanıza sebep olacak çayları kesinlikle kullanmayın. Hazırcı ve tembel insanların çoğunlukla tercih ettiği bu yöntem, içerisinde ne olduğunu bilmediği bitki çaylarıyla zayıflamaya çalışan birçok insanın hasta olmasına sebep olmuştur. Size uygun bir diyet sağlıklı zayıflamanın ilk kuralıdır ve bitki çayları sağlıklı diyetin şartı değildir.

BİR DİYETİSYENE BAŞVURUN

Beslenme ve diyet alanındaki artan popülarite ve kazançlar meslek içerisinde bulunmayan birçok kişi tarafından bilinçsizce diyet yazılmaktadır. Bu diyete uyan hastalar su ve kas kaybettikleri için, daha sağlıklı olmak isterken mevcut sağlıklarında da olurlar. Bu şekilde kontrolünü sağladığım birçok hastam mevcuttur. Diyet alanında tek uzman DİYETİSYEN’ dir. Bu konuda sağlığınızı mesleğin dışında olan spor hocası, doktor ve aktarlara emanet etmemelisiniz.

 

Genel hatlarıyla toplumsal hayatımızdaki hatalara değinerek sağlıklı diyet nasıl olmalıdır anlattık. Birde diyet sürecinde size özel tavsiyelerimiz var:

  • Yemek yerken acele etmeyin. Tokluk sinyali beyine ortalama 20 dakikada gider ve bu süre dolana kadar ihtiyaç fazlası yemekler hızlı tüketimden dolayı alınır. Bu da kilo almamıza neden olmaktadır.
  • Yemek yerken başka bir şeyle ilgilenmeyin. Yani oyun oynarken, film veya televizyon izlerken yemek yemeyin. Bu durumda yediğiniz yemeği farkına varmadan fazlaca yersiniz.
  • Günlük en az 2 litre(kişiye göre değişir) su içmeyi ihmal etmeyin.
  • Günlük en az 10000 adım atmayı unutmayın.
  • Basit karbonhidrat dediğimiz kan şekerini hızlı yükseltip düşüren ve sonrasında daha çabuk acıkmanıza sebep olan gıdalardan (bütün abur cuburlar) yemeyin. Bunun yerine kuru yemişlerden badem, ceviz, fındık, leblebi, kaju tüketin.
  • Aldığınız ürünlerin ambalajını mutlaka okuyun. Sağlığa zararlı madde bulunanları tercih etmeyin ve güvenilir gıda tüketin.
  • Yediğiniz ürünleri bilinçli tüketin. Sağlığınızı tehdit eden ürünleri satın almayın. Siz ne kadar sağlıklı beslenirseniz gelecek nesillerimiz olan çocuklarınız da o kadar sağlıklı besleniyor olacaktır. En azından çocuklarınızı düşünerek sağlıklı beslenin. Çünkü obez anne babanın obez çocuğu olması ihtimali daha yüksektir.

 

 

 

DİYETİSYEN MUHAMMED TURFAN

You may also like

Share

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here