Sağlıklı Bir Ruh İçin Gerekli Gıdalar

0
Sağlıklı Bir Ruh İçin Gerekli Gıdalar
Sağlıklı Bir Ruh İçin Gerekli Gıdalar

Sağlıklı Bir Ruh İçin Gerekli Gıdalar

 

Son zamanlarda oldukça kolaylık ile bozulan ruh sağlığı için eksik bırakılmış gıdaları sıraladık.

 

Sevgi

Ruhun olmazsa olmaz gıdası sevgidir. Sevmek veya sevilmek olumsuzlukları, öfkeyi, nefreti, kötü düşünceleri bir kenera atar ve yerini mutluluğa bırakır. Ruh sağlığını olumsuz yönde en çok etkileyen faktörlerden birisi de mutsuzluktur sevgi de ise mutsuzluğa yer yoktur.

 

Sosyallik

Çevremizde ki kişilerden kopmak, iletişim problemleri yaşamak, içine kapanmak ruh sağlığını kötü şekilde etkiler mümkün oldukça insanlardan sevdiklerimizden kopmamaya bir şekilde bir şeyler ile iletişim kurmalıyız yalnızlık depresyonun ve bozulmaya yüz tutmuş ruh sağlığının en büyük tetikleyicisidir.

 

İyilik

İyilik yapmak için birilerinin yardıma ihtiyacı olmasını beklemeyin iyilik yapmak için neden ararsanız çok sebep bulursunuz örneğin mutlu olmak gibi. İyilik yaptıktan sonra kendini mutlu hissetmeyen insan yoktur herhalde. Bırilerine fayda sağlamak, başkalarının yüzünün gülme sebebi olmak en güzel mutlu olma nedenlerinden biri olsa gerek mutlu olmak içinde önce mutlu etmek gerek fakat kimi mutlu ettiğimize dikkat etmek gerek.

 

Sorumluluk

Sağlıksız bir ruh eşittir mutsuzluk demektir mutsuzluk stres, stres ise yerine getirilmemiş sorumluluk demektir. Farkına varamayız belki ama ruh sağlığı birden bire bozulmaz veya dengesini kaybetmez ufak ufak tetiklemeler insanın ruhunu sarsmaya başlar, devamlılık halinde ise düşüşe geçer. Yerine getirmeniz gereken bir sorumluluk var ise her ertelediğiniz vakit, her görmezden geldiğiniz an sizin içinize sinsice bir stres yerleştirir bu stres yerini mutsuzluğa bırakır mutsuzluk ise depresyona doğru yol alır.

 

Sağlıklı beden

Sağlıklıksız bir bedeni taşıyan ruhtan çokta sağlıklı davranışlar ve reaksiyonlar bekleyemeyiz öyle değilmi? Yemek yemek enerji ve mutluluk kaynağıdır beden mutluluğu için olmazsa olmazdır. Sağlıklı bir ruha sahip olmak için ise sağlıklı bir beden şarttır.

 

Kendini sevmek

Sürekli bir şikayet hali içerisinde bulunma, memnuniyetsizlik, veya kendi ile barışık olmama durumda önce kalp kirlenir, sonra zihin, sonra ruh. Peki kirli bir ruhun sağlıklı kalma olasılığı nedir? Kendiniz ile barışın küsmek ruh sağlığı için pek hoş bir gıda değildir kendinize de ruhunuza da bu işkenceyi yapmayın.

 

Saymış olduğumuz bu besinler ruh sağlığını olumlu yönde oldukça etkiler fakat ruhun en temel ihtiyacı olan bir gıdası daha vardır karşılanmaması halinde herşey eksiksiz şekilde yerine getirilmiş dahi  olsa biyerlerde birşeyler hep eksik kalır;

Huzur

 

İçimizde bir sıkıntı olur bazen ‘canım sıkılıyor’ deriz ‘içim daralıyor’! deriz değil mi?

Bu aç kalmış bir ruhun sinyalidir aç bırakarak işkence ettiğimiz ruhun sinyalidir. Ruhun gıdası huzurdur huzur olmazsa geri kalan bütün besinler geçici bir oyalamaca gibidir sadece mutsuzluğu erteler mutluluğa kavuşturmaz. Asıl mutluluk huzurdadır huzur ise sadece Allah’tadır.

 

Sizi düşünmeye davet ediyorum gözlerinizi kapatıp evrende var olan canlıları, varlıkları,kuşları, gökyüzünü sevdiğimiz bizi mutlu eden şeyleri ve dünya hayatını güzel kılan  bütün her şeyi düşünmenizi istiyorum.

 

İçinde bulunduğumuz kainatın arasında bizim yaşamımızı kolaylaştırmak için bize birtakım nimetler nasip etmiş olan Allah! aklımıza az önce düşünürken sadece birkaç saniyeliğine geçmiş olan birkaç şeyi yaratmadı! 

 

Bizi mutsuz eden her ne var ise bu dünya ve içindeki her şeyi yaratmış olan Allah’tan daha iyi bilecek, halden daha iyi anlayabilecek birisi var ise buyurun anlatın derdinizi ona.

 

İçimiz sıkıldığında, sığınacak bir kapı aradığımızda yanlış kapıları çalmaya devam ettikçe sıkılmaların şiddeti artar içinden çıkılmaz bir hal alır derdiniz ne olursa olsun sığınacağınız tek liman,  tek durak herzaman Allah’ın huzuru olsun.

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here