Sağlığın Üç Taşı

0
37

Çevrenize baktığınızda bazı insanların sürekli hastayken bazılarının ise o kadar sıkıntı içinden geçip yinede sağlıklı olduğunu görürsünüz.

Hiç bunun neden böyle olduğunu düşündünüz mü?

Belki genetik dediniz belki de kader olarak gördünüz.
Bunların bir rastlantı veya hafife alınabilecek şeyler olmadığını düşünüyor sosyolog ve doktor Aaron Antonovsky. Böylece 70’li yılların sonunda bir araştırma yapıp “sağlığın psikolojik verilerini” bir teoride topluyor.

Bu teorinin adı Salutogenese (latince salus = sağlık , genese= başlangıç).
Salutogenese sağlık nerde başlıyor ve sürekliliğini nasıl koruyor cevaplarının peşinde.
Antonovsky’e göre bir insanın sağlıklı olması üç şeye bağlı.

İlk önce her insan hayatında başına gelen her şeyin anlaşılır olduğuna inanmalı. Yani çevresinde basına gelen her ne varsa onu çözümleme ve bir düzen haline getirebilme yeteneğine sahip olmalı.  Sonrasında hayatındaki her şeyle başa çıkabileceğine ve bunun için her şeye sahip olduğuna derin bir şekilde inanmalı. Son olarakta uğruna savaştığı her şeyin ve hayatının bir anlamı olduğunu düşünmeli. Bu üç “psikolojik veri” Antonovsky’e göre sağlıklı ve aynı zamanda mutlu bir insanın en önemli özelliği. En önemli olarak gördüğü ise kendine inancı olup “ben bunu yaparım” ve “her şeyin üstesinden gelirim” diyen insanlar. Ayrıca çevresinden sevilip sayılan ve yardım gören insanların önemini belirtiyor.
Buna göre sağlığınız ve mutluluğunuz büyük ölçüde size bağlıdır o halde kendinize inanın…

You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here