Sadakat Adına Söylenmiş 10 Efsane Söz

0
20

1- Başkasına sadakatiniz, kendi başarı kapasitenize ihanetiniz anlamına gelmeye başladıysa gitme zamanı gelmiştir demektir.

Mümin Sekman kimdir, İstanbul doğumlu yazar, danışman ve kişisel gelişim uzmanı. Türkiye’de kişisel gelişim uzmanı meslek adını tanımlayan ve kullanan ilk kişi olan Sekman, kendini geliştirme bilincini Türkiye’ye yaymayı hedefliyor. Liderlere, starlara ve iş adamlarına danışmanlık yapmasının yanısıra, Kişisel Gelişim Merkezi’nin (KİGEM) de kurucusu.

 

 

 

(Mümin Sekman)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2- İnsana sadakat yakışır görse de ikrah, yardımcısıdır doğruların Hz Allah.

1825’te İstanbul’da doğdu. Beyazıt Lisesi’ni bitirdi. Özel derslerle Arapça ve Farsça öğrendi. Bir süre Sadaret Mektub-i Kalemi’nde çalıştı. 1855’te Mustafa Reşit Paşa aracılığıyla sarayda Mabeyin Kâtipliği’ne atandı. Bu sırada Fransızca öğrendi. Ali Paşa sadrazam olunca saraydan uzaklaştırıldı.

 

 

 

 

(Ziya paşa)

 

 

 

 

 

 

 

3-  Ömürlerinde tek bir kez sevenlerdir asıl sığ olanlar. Onların vefa, sadakat diye adlandırdıkları şeyi ben, ya alışkanlığın verdiği rahatlığa ya da hayal gücünün yok olduğuna inanırım.

Oscar Fingal O’Flahertie Wills Wilde (16 Ekim 1854, Dublin – 30 Кasım 1900, Paris), İrlandalı oyun yazarı, romancı, kısa öykücü ve şair.

 

 

 

 

(Oscar Wilde)

 

 

 

 

 

 

4- ”Seni seviyorum” diyen seni gerçekten seven değildir. Seni gerçekten seven; ”Seni seviyorum” demeye çekinendir.

Asıl adı Cemalettin Seber olan, Cemal Süreya 1931 yılında Erzincan’da dünyaya gelmiştir. Edebiyatımızın en usta şairlerinden Cemal Süreya’nın babası 1938’de Erzincandan sürgün edilir. Pülümür köyünden yola çıkarak zorunlu bir göz yaşayan Seber ailesi Bilecik’te yaşamaya başlar. Bilecik’e sürülen ailenin aynı zamanda bir başka şehre gitmeleri de yasaktır.

 

 

 

 

 

(Cemal Süreya)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5- Öyle bir seveceksinki yüreğinden kimse ayıramayacak. Ve öyle birini seveceksin ki, seni gözleriyle bile aldatmayacak.

Ünlü şair Can Yücel 21 Ağustos 1926’da İstanbul’da dünyaya geldi. Babası eski Milli Eğitim bakanlarından Hasan Ali Yücel’dir.

 

 

 

 

(Can Yücel)

 

 

 

 

 

 

6- Yemine gerek görmeyecek kadar sözlerine sadık ol.

Dale Carnegie kimdir, 1936 yılında yazılan “How to Win Friends and Influence People” (Dost Kazanma ve İnsanları Etkileme Sanatı) kitabının yazarıdır.Dale Carnegie, 24 Kasım 1888 tarihinde ABD‘nin Missouri eyaletinin Maryville şehirinde James William Carnagey, Amanda Elizabeth Harbison çiftinin çocuğu olarak doğmuştur. Warrenburg Öğretmen Okulunda, New York Sahne Sanatları Akademisinde, Columbia Üniversitesi Gazetecilik Enstitüsünde okudu.

 

 

 

 

(Dale Carneige)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

7-  Para ile alınan sadakat daha fazla para ile mağlup olur.

Latin felsefecisi, devlet adamı ve trajedi yazarıdır (Cordoba, İ.Ö. 4-Roma, İ.S. 65).Lucius Annaeus Seneca, büyük bir iktisadi gelişme içinde olan İspanya’nın Kutsal Roma-Germen İmparatorluğu’ na çok sayıda aydın yetiştirdiği bir dönemde Betica ya da Baetica’da (günümüzde Andalucia) doğdu.

 

 

 

 

 

(Seneca)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

8-  Kendinden başka kimseye ”benim” diyemezsin, çünkü sadece yanındadır.

Anton Pavloviç Çehov (29 Ocak 1860, Taganrog Rusya – 15 Temmuz 1904, Badenweiler, Almanya), Rus tiyatro yazarı ve modern kısa öykülerin kurucularındandır

 

 

 

(Anton Çehov)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

9- Sadakat ya birine doğru koşmaktır, ya birinden kaçmaktır. Sadakat erdem değildir aslında.

1 Şubat 1936’da Kocaeli’de doğan Tuncel Kurtiz’in tam adı Tuncel Tayanç Kurtiz’dir. Sinema ve tiyatro oyuncusu, yönetmen, ve yapımcı Kurtiz İstanbul’da ölmüştür.

 

 

 

 

 

(Tuncel Kurtiz)

 

 

 

 

 

 

10-  Sadakat karşındaki kişinin güvenini kazandıktan sonra; sana verdiği güveni boşa çıkarmamaktır.

 

 

 

(Seda Nur Argarun)

You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here