Saçta Kepek Neden Oluşur?

1

SAÇLARIMIZDA KEPEK NEDEN OLUR? ÇÖZÜMLERİ NELERDİR?

Aslında vücudumuzun her organizması devamlı kendini yeniler, buna saç derimiz de dahil. Bu durumda aslında hepimizin kepek sorunu yaşayabileceğini söyleyebiliriz. Kepek sorununda asıl rahatsız eden omzumuza dökülen beyaz ölü deri parçalarıdır. Hem görüntü olarak bizi rahatsız eder hem de psikolojik olarak. Peki herkesin derisi yenileniyorsa neden bazı insanlarda kepek daha rahatsız edici bir şekilde görülür? Bunun çözümü var mıdır? İşte bu yazımızda sizi kepek ve kepeğe karşı çözümler ile aydınlatacağız.

KEPEK NEDEN OLUŞUR?
Çoğu insan kepeğin hijyen ile ilgili olduğunu düşünse de kepek hem yağlı hem de kuru saçlarda görülmekte, bilinenin aksine hijyenle bir ilgisi olmamaktadır. Hatta bazı uzmanlar tarafından çok sık yıkanan saçlarda daha fazla kepek görüldüğü söylenir. Bunu savunan uzmanlar saçların  şampuan gibi kimyasal bir madde ile sürekli temas etmesi ve elbette derinin su ile temasından dolayı daha hızlı yenilenmesidir. Daha hızlı yenilenmesi ise kepeğin gözle görülür hale gelmesine sebep olur. Bunun aksine yağlı saçlarda ise ölü hücreler yeterince yıkanmadığı için kepek büyür. Saç köklerimiz ve yağ bezlerimiz sebum adında bir yağ salgılar, bu ise bakteri ve mantarların çabuk çoğalmasına yol açabilecek türden bir salgıdır. Sebum aynı zamanda kepeğin de daha hızlı yayılmasına neden olur.

KEPEK YALNIZCA SAÇTA MI OLUR?
Genellikle saçlarda görülse de aslında kaş, kirpik ve hatta deride de kepek görülmektedir. Erkeklerde sakal köklerinde yine kepek sorunu görülebilir. Bu durumda “seboreik dermatit” yani halk arasında egzama olarak da bilinen rahatsızlık kepeğe yol açmış olabilir. Doktora başvurulması gerekir.


KEPEĞE NEDEN OLAN FAKTÖRLER:

-Stres : Stres aslında bir bakıma her hastalığa neden olabilecek psikolojik bir faktördür. Yoğun çalışan insanlarda stres daha çok görülür, kepeğe yol açması mümkündür.

– Saça yapılan yanlış bakımlar:
Banyoda saçlarımızı yeterince şampuanlamamak, saçları çok sık yıkamak ya da saçın uzun süre kirli kalması, düzenli taramamak gibi etkenler saçta kepeğe neden olabilir.

-Ergenlik

Ergenlik çağında hormonel denge değiştiği için saç köklerinde de değişim görülür. Tıpkı sivilce gibi kepek de bu dönemde doğal karşılanmalı ilerlediği taktirde doktora başvurulmalıdır.

Beslenme
Düzenli beslenme sağlıklı bir hayatın temelidir. Özellikle gün içinde alınması gereken karbonhidrat, yağ ve vitaminler alınmadığında farklı rahatsızlıklara yol açabilir. Bu rahatsızlıklardan biri de şüphesiz kepek sorunudur.
– İklim değişikleri
Saçlarda kepeğin nedeni bazen iklim değişiklikleri olabilir. Mevsimsel geçişlerde vücudumuz farklı tepkiler gösterebilir. Özellikle yaz aylarından kışa geçtiğimiz dönemler havaların soğumasıyla ciltte kuruluğa yol açacaktır. Cildimizin yeterince nem alamaması nedeniyle saçlarda dökülme ve kepek görülebilir.

– Jöle ve sprey tarzı ürünler
Bu ürünler her ne kadar doğal olanını aldığımızı düşünsek de içerisinde belli bir miktar kimyasalı barındıran ürünlerdir. Saçlarımızın bu kimyasallarla fazla bir araya gelmesi oradaki canlı dokuya zarar verecek ve yıpranmaya neden olacaktır. Yalnızca kepek değil dökülmeye de neden olan jöle ve sprey gibi ürünleri olabildiğince az kullanmak gerekir.
– Egzama
– Vitamin eksiklikleri
– Nörolojik hastalıklar


KEPEĞE KARŞI DOĞAL ÇÖZÜMLER
Öncelikle eğer kepek sorununuz ileri düzeyde ise mutlaka bir doktora gitmelisiniz. Bunun yanı sıra size evde yapabileceğiniz doğal çözümleri şu şekilde sıralayabiliriz;

SİRKE
Sirke hepimizin bildiği gibi asit özelliği gösteren bir sıvıdır. Bu özelliği ile mantarları yok etmek için önemli bir maddedir. Şampuanla saçınızı yıkadıktan sonra duştan çıkmadan önce 1 kez saçınızı sirkeli su ile yıkayıp 10 dakika beklettikten sonra su ile durulayın. Bunu haftada 1 kere yaptığınızda kepek oranında azalma göreceksiniz.

-HİNSİTANCEVİZİ YAĞI
Saçlarınızı yıkamadan önce saç köklerine süreceğiniz bir miktar hindistan cevizi yağı kökleri besleyecektir.

-ŞAMPUAN DEĞİŞİKLİĞİ
Uzun süreli aynı şampuan kullanımları da kepeğe yol açabilir. 4 -5 ay aralıklarla değiştireceğiniz şampuanlar saçınızın daha güçlü ve sağlıklı olmasını sağlayacak. Paraben içermeyen şampuanlar seçmeniz daha iyi sonuç verir.

-GÜNEŞ
D vitamini yönünden zengin olan Güneş ışıkları saçınızı besleyecektir. Gün içerisinde fazla olmamakla birlikte güneş ışığı almanız saç köklerini güçlendirir.

Share

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here