Saçım Saçın Olsun Projesi

0

İnsanlar dünyada birçok şeyle sınanır. Herkesin kendine göre bir derdi, bir sorunu vardır. Kimisi en büyük derdin kendisinde olduğunu düşünürken bir başka kişi onun derdini dert bile saymaya bilir. Diyeceğim şudur ki; herkesin kendine göre sıkıntısı vardır ne bu sıkıntıyı çok görmek ne de çok küçümsemek uygun değil. Her zaman şükredebileceğimiz şeylerin olduğunu fark edip yakınacağımız şeylerin de yolunda gitmesi için çabayı bırakmamaya önem göstermeliyiz.

Aramızda hastalıkla sınanan bir çok kişi olabilir ve herkesin bildiği, her yerde söylenen şey de şudur ki moral hastalıklarda en güçlü silahtır. Çok fazla klasik bir söz olsa da bunun doğruluğunu değiştirmez ve insan psikolojisi öyle güçlüdür ki kendimizi hasta edebildiğimiz gibi iyileştirebiliriz de.

Şimdi sizlere öyle güzel bir projeden bahsedeceğim ki moral kelimesinin vücut bulmuş hali desem yeridir.

Saçlar insanlarda estetik açıdan büyük önem taşır düz, bukleli, sarı, siyah, kısa, uzun bir çok modelle bizim için önemlidir. Canımız sıkılır kendimizde bir değişiklik isteriz ilk önce bu işe saçlardan başlarız en çok da kadınlar başvurduğu bir yoldur bu. Çünkü bize moral verir güzel görünmek farklılık hissetmek. İşte bu proje sadece kendimiz için değil de başkalarını da düşünerek daha doğrusu başka insanların mutluluğunu düşünerek bir şeyler yapabileceğimizi kanıtlıyor.

Kanser Savasçıları Derneği tarafından ilk olarak öğretmen Esin dönmez’in bir öğrencisine kanser tanısı konulmasıyla başladı. Kemoterapi sürecindeki öğrencinin saçları dökülmeye başlayınca öğretmen saçlarını kestirip, öğrencisine peruk yaptırdı. Daha sonrasında başka insanlar içinde ne yapabilirim diye düşünülerek bir kaç kuaförle görüşülüp kesilen saçların peruk yaptırılıp ihtiyacı olan insanların eline geçirilmesi üzerine bir proje ortaya çıktı.

Projenin güzelliği tartışılmaz bu projeye yardımcı olan kuaförlerin, perukçuların en önemlisi projenin başlama sebebi olan insanların güzel yürekleri insanlık adına gurur verici.

Saçlarınızı bağışlamanız için anlaşmalı kuaförler olmasına da gerek yok sadece bir kaç şart var.

  • Saçınız temiz, kuru ve kargoda dağılmayacak şekilde bağlı olmalı.
  • 30 cm’den uzun olmalı.
  • Fazla kimyasal işlem görmemiş olmalı.

Bağışlanan saçlar peruk merkezinde bir çok işlemden geçiyor. Özellikle hassas olan kanser hastaları için.

Bu projeye destek olan bir çok insan var. Tanınmış insanların da bu projeye ilgi göstererek  projenin daha çok bilinmesine yardımcı olduklarını söylemeden geçemeyiz. Fi dizisi oyuncularının çektikleri video, Duygu Özaslan’ın da saçlarını kestirip bağışlaması gibi. Tabi en güzelleri de şüphesiz çocuklar.

Böyle güzelliklere ihtiyacımız var. Bir insanı sevindirmekten onun mutluluğuna ortak olmaktan daha güzel bir şey olduğunu düşünmüyorum. Umarım böyle küçük şeylerle daha çok adım atıp daha büyük mutluluklar yaratırız, hep birlikte.

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here