Saç Bakımı Nasıl Yapılır? Saç İçin Tercih Edilen 5 Marka? Saç bakımı Üzerine Her Şey

0

Saç Bakımı Nasıl Yapılır? Saç İçin Tercih Edilen 5 Marka? Saç Bakımı Üzerine Her Şey…

Saçlarımız; mevsim geçişleri, uv ışınları ve stres gibi birçok etkenden kolaylıkla etkilenebilen bir yapıdadır. Bakımlı olmanın temel şartlarından biriyse sağlıklı ışıl ışıl parlayan saçlar olacaktır. Peki nasıl mı?

Saçlardaki kırıklar ve saç dökülmelerinin birçok nedeni olabiliyor. Öncelikle saçımızın yapısını tanımak işimizi daha da kolaylaştıracaktır. Saçımızın neye ihtiyacı var? Saçlarımız; ince telli ve kırılabilir yapıda, yağlı, nemsiz, kepekli veya çok dökülüyor olabilir. Peki bütün bunlarla nasıl başa çıkabiliriz diye mi düşünüyorsunuz? Kendinizi biraz doğaya teslim etmek ve saçlarınıza iyi gelecek birkaç alışkanlığı edinmek size iyi gelecektir. O zaman sizler için derlediğim bu güzellik ip uçlarına bir göz atalım.

Zeytin Yağı

Son zamanlarda girdiğimiz mevsim geçişi saçlarımızın nemini kaybetmesine ve kurumasına sebep oldu ve nemsiz kalan saçlarımız ışıltısını yitirdi. Bunun için her şeyiyle mucize yaratan zeytin yağı saçlarınıza ihtiyacı olan nemi sağlayacak, ışıltısını geri kazandıracak, besleyecek ve ipeksi bir yumuşaklık kazandıracak. Haftada bir veya isteğe bağlı olarak  iki kere saçlarınıza bütün olarak uygulayıp özellikle de saç diplerine masaj yaparak kullanabilirsiniz.

Bir diğer doğadan gelen mucizemizse badem yağı olacak fakat bu yağları satın alırken soğuk presleme yöntemiyle elde edilmiş olmasına dikkat etmenizi tavsiye ederim.

Badem Yağı 

 

Badem yağının faydalarını bilmeyenimiz yoktur sanırım. Saçlara olan faydası dışında kirpikleri uzatmak ve kaş aralarındaki boşlukları doldurmak gibi muazzam bir sürü faydası var. Sürekli kullandığımız şampuanınızın içine iki çay kaşığı kadar ilave etmeniz ve şampuanınızı masaj yaparak  uygulamanız saçlarınızı hem besleyecek hem de güç verecek ve daha kolay uzamalarını sağlayacaktır.

Argan Yağı

 

 

Anlamı ‘altın su’ olan Argan yağı biraz maliyeti yüksek bir yağ olmasına karşın son zamanlar saçlar için kullanılan en popüler yağ diyebiliriz. Olağan üstü faydaları sayesinde kadınların bakım ürünleri arasında olmazsa olmazlar arasında ilkler arasında. İçeriğinde bulunan Omega 6 ve 9 ayrıca A,C ve E vitaminleri saçımızın ihtiyacı olan nemi, yumuşaklığı, gücü, ışıltıyı kolaylıkla sağlıyor. Birçok markanın saçlar için Argan yağı özlü serumları kremleri bulunuyor. Drugstore ürünlerinde Pantene ve L’Oréal ParisArgan yağları pahalı markalardan ise Kérastasemarkasının Aura Botanica serisinin Argan yağı son zamanların gözdesi.

 

Hindistan Cevizi Yağı

 

Peki hangimiz Hindistan Cevizinin mükemmel kokusuna karşı koyabiliriz ki? Bu muhteşem yağın faydaları da kokusu kadar cezbedici. Saçlarımızı nemlendiriyor, yumuşatıyor, besliyor ve parlaklık sağlıyor. L’OréalElseve Hindistan Cevizi özlü maskesi tam da aradığınız ürün olabilir.

 

Peki gelelim bunların hepsinden daha önemli olanına, edinmemiz gereken alışkanlıklara. Biliyoruz ki insanların hayatları alışkanlıklarından ibarettir. O zaman birkaç güzel alışkanlık edinme zamanı!

 

  1. Çoğumuz düz saçlıyken kıvırcık ve dalgalı saç seviyor ya da kıvırcık saçlıyken düz saç seviyor. Hal böyle olunca düzleştiricilere ve maşalara sarılıyoruz. Yüksek ısılarsa saçımızın baş düşmanı sayılabilir. Size Rossma’nın kendi markası olan İsana’nın Hair Style 2 Create ürününden bahsetmek istiyorum. Bu ürün sprey bir başlığa sahip saçlarınız ısıya maruz kalmadan önce kullanıyorsunuz ve 220 dereceye kadar sıcaklıklara karşı saçı koruyor. Aynı zamanda kabarmaları, elektriklenmeleri önlemeyi vadediyor. Saçınıza ısı uyguladığınız zamanlarda mutlaka bunu kullanmayı ihmal etmeyin!

2. Taraklarımızı, saç fırçalarımızı temiz tutmak saç diplerine tarak yoluyla bulaşacak zararlı bakteri ve mantarları uzaklaştıracaktır.


3. Saç kurutma makinesini sakın 15 cm’den daha yakın bir uzaklıkta kullanma

 

4. Biz kadınlar her ne kadar saç kesimi konusunda hassas olsak dahi saçlarımızı düzenli olarak kesmemiz gerektiği gerçeğini unutmamalıyız. Böylelikle saçlarımızın ölü uçları uzaklaşacak ve saç uçlarından, saçlarımız hava alabilecek. 8 haftada bir saçlarını kesmeyi ihmal etme.

5. Stresli ortamlardan uzak dur.

6. Sigara içme.

7. Alkolden uzak dur.

8. Güzel bir beslenme alışkanlığı edin boş vitaminli ve proteinli.

9. Sen zaten mükemmel bir kadınsın bunu her gün hatırla.

 

 

 

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here