Şaban (Kemal Sunal) Aslında Kim ?

0
28

Kemal Sunal, namı diğer “Şaban”.. Her kesimden insanın gönlüne taht kuran, karakteriyle beki de bir çok oyuncunun idol alması gereken kişi. Komedyenlerin ustası olarak geçebilecek harika insan..

Ve acaba bu kadar filmini izlediğimiz Kemal Sunal kimdir?

Uzun yıllar gerçek adını bilmeyip “Şaban” adıyla andığımız Kemal Sunal 1944 de 11 Kasım’ da dünyaya geldi. Fiziksel olarak babasına benzeyen Kemal Sunal İstanbul’un Küçükpazar semtinde doğmuş çocukluğunu burada geçirmiştir. Cemal ve Cengiz adında iki kardeşi vardı. Küçükken çekingen, sakin ve utangaç bir çocuktu. Annesi Saime hanım ev hanımı, babası Mustafa bey ise Migros da işçiydi. İlk okulun ilk günü yaşıtlarının aksine okulda ağlamamış ve olgun bir başlangıç yapmıştır. Annesi ve öğretmenleri bu hareketiyle şaşırtan Kemal Sunal ilk ve orta okulu Mimar Sinan İlköğretim okulunda okumuştur.

Kemal Sunal tiyatroya nasıl başladı?

Vefa lisesine başlayan Kemal Sunal lisede ortaokulun aksine daha neşeli, bir miktar haylaz ama sınıf başkanı olma hasebiyle de sorumluluk sahibi biri olmuştu. Hocalarına karşı saygılı tutumundan vazgeçmemiştir. Felsefe öğretmeni Belkıs Babayı tiyatroya olan yeteneğini fark etmiş ve onu Müşfik Kenter ile tanıştırmıştı. Babası oğlunun onun tiyatrocu olmasını istemiyordu. Öğretmeni Belkıs hanım babasını da ikna edip çok büyük bir yeteneğin ortaya çıkmasına sebep olmuştur.

Müşfik Kenter ile Kenter Tiyatrosunda çalışmaya başladı. İlk tiyatro oyunu “Deli İbrahim” idi. Bu oyunda konuşma repliği olmadığı halde insanları güldürmüştür ve bu insanların gözünden kaçmamıştır. Kenter Tiyatrosunda çok uzun süre devam etmedi.

Pendik Tiyatrosunun açılacağı haber üzerine oraya gitmiştir. Uzun yıllar arkadaşlık yapacağı Bülent Karabaş ile burada tanışmıştır. Pendik Tiyatrosu gösteriler ilgi çekmediğinden ötürü bir süre sonra kapatıldı.

1964 yılında askerliğini tamamlayan Kemal Sunal sonra  Vefa Lisesi’nde amatör olarak “Zoraki Tabip” adlı tiyatro oyununda sahne almaya başlamıştır. Kenterler Tiyatrosu’nda profesyonel olarak sahneye çıkmıştır sonrasında ise sırayla, Ulvi Uraz Tiyatrosu’nda, Ayfer Feray Tiyatrosu ve Devekuşu Kabare Tiyatrosu’nda görev almıştır.

Devekuşu Kabare tarafından sahnelenen ”Dün Bugün” adlı oyunu izleyen Münir Özkul, Kemal Sunal’ın oyunundan etkilenip yanında Ertem Eğilmez’e “Bak Ertem, dikkat bu çocuğa, iş var bunda” demiştir. Münir Özkul’un önerisini dikkate alan Ertan Eğilmez  1973 yılında kendi yönettiği Tatlı Dillim adlı filmde uzun boylu olduğundan ötürü basketbolcu olarak beyazperdeye transfer oldu, ve hayatı değişti.

Okul hayatına Marmara Üniversitesi Gazetecilik bölümünde devam eden Kemal Sunal 1992 yılında öğrenci affından yararlanarak Marmara Üniversitesi İletişim fakültesinden 1994-1995 de mezun olmuştur. 51 yaşında üniversiteden mezun olan Kemal Sunal liseyi 11 yılda, üniversiteyi ise 27 yılda bitirmiştir. Yüksek Lisans tezi komedyen profili ile Kemal Sunal’ın ve filmlerinin incelenmesidir. Yüksek lisans tezi 2005 yılında ailesi tarafından “TV ve Sinemada Kemal Sunal Güldürüsü” ismi ile kitap haline getirilip yayınlanmıştır.

1974 yılında evlenen Kemal Sunal’ın Ali Sunal ve Ezo Sunal adlarında, biri erkek diğeri kız iki çocuğu olmuştur. Çok mütevazi bir yaşam sürmüştür. Maddi durumu iyi olsa da şımarmamış ve ailesini de şımartmamıştır. Çok sakin sessiz bir yaşam sürmüştür. Tüm yaşamı boyunca 82 tane film çekmiştir. Uçak korkusu olan Kemal Sunal, hayatında hiç uçağa binmemiştir. Lakin 2000 yılının 3 Temmuzunda çekimi devam eden “Balalkaya” filminin çekimi için uçakla Trabzon’a gitmesi gerekmekteyken uçak daha havalanmadan kalp krizi geçirip vefat etmiştir.. Hiç ağalatmayıp hep güldüren bir halk kahramanı olarak anılmaya ve filmleri asla eskimeden defalarca izlenmeye devam etmektedir..

“Ne demişler iki gönül bir olunca damlaya damlaya göl olur”    -Kemal Sunal

 

 

Nurefşan Doğan
En Son 3 Yazısı Aşağıdadır . . . (Tüm Yazılarını Görüntüle)

You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here