Rusya Bilimler Akademisi

0
39
V.V. Vinogradov, Rusya Bilimler Akademisi'ne bağlı Rusça Enstitüsü - 1944 yılında kurulan modern bir enstitü.

1991 yılından beri RBA’nin başında Yuriy Osipov bulunuyordu. Osipov ardarda dört dönem seçilmişti. Yeltsin, Putin ve Medvedevli yıllarda Osipov Rusya’dan beyin göçüne tanıklık etmekten başka bir şey yapmadı.

V.V. Vinogradov, Rusya Bilimler Akademisi‘ne bağlı Rusça Enstitüsü – 1944 yılında kurulan modern bir enstitü.

  • Rusya Bilimler Akademisi yaklaşık 300 yıllık bir geleneğe sahip. 1724 yılında Çar Büyük Petro tarafından kurulmuş. Ama kaynaklarda 11 Ekim 1783 Rusya Bilimler Akademisi kuruldu diye geçmektedir. Sovyet Sosyalist Cumhuriyet Birliği’ni oluşturan 15 birlik cumhuriyetinden Rusya Federasyonu hariç hepsinin kendi bilimler akademisi de bulunuyordu. Rusya Federasyonu ise SSCB Bilimler Akademisi adı altında ismini duyuruyordu. Sovyet zamanında dünyadaki her dört bilim insanından biri SSCB’de yaşıyordu. SSCB dünyanın en büyük bilim insanları ordusunu besliyordu. Sovyet toplumunda bilim insanları hem maddi olarak ortalamanın üstünde imkanlara sahiptiler hem de yüksek prestij sahibiydiler. 1985 yılında akademiye bağlı Landau fizik enstitüsünü bizzat Batılı fizikçiler şöyle tanımlıyordu: Batının en iyi beş üniversitesinin en iyi fizikçileri bir araya toplansa yine de bu kadar güçlü bir ekip oluşturamazdı.
  • Ne var ki Gorbaçov haininin Perestroyka ve Glasnost adını verdiği yıkım sürecinde akademisyenlerin çoğu liberal yıkıcılara destek verdiler. Niyetleri özgürlüktü ne yazık ki olan özgürlükleri de kayboldu sefalet ve itibarsizlıkla cezalandırıldılar. Bugün Rusya’da hem öğretim elemanları hem de akademisyenler (Rusya’da akademisyen akademi üyesi demek, öğretim üyesi demek değil!) kendilerine verilen çok düşük maaşlarla geçinemedikleri için ek işler yapıyorlar, büyük bir kısmı ise öğrencilerden rüşvet alıyor.Yine Sovyet zamanından kalma devasa bir mülke sahip RBA. Bu mülkün içinde yer alan arsalar ve binalar hükümetin gözünde. Eğitim ve bilim bakanlığı bu mülkü ve akademiyi kendisi yönetmek istiyor. Oysa RBA kendi organlarını kendisi seçen az çok demokratik bir işleyişe sahip özerk bir yapı. Putin ve Medvedev’in temsil ettiği liberal yıkıcılar ise  akademinin arsalarında otel ve AVM yapmak istiyor.
    Dünyanın en büyük kütüphanelerinden

       Başkanları

You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here