Rus Yetkili Duyurdu! S-400’lerin Türkiye’ye Teslimi 2019 Yılının Ortasında Yapılacak

0
6
Rus Yetkili Duyurdu! S-400'lerin Türkiye'ye Teslimi 2019 Yılının Ortasında Yapılacak
Rus Yetkili Duyurdu! S-400'lerin Türkiye'ye Teslimi 2019 Yılının Ortasında Yapılacak

Rus askeri-teknik işbirliği servisi FSVTS’nin başkanı Dmitriy Şugayev, Türkiye’ye Rusya yapımı hava savunma sistemi S-400 bataryalarının teslimatının planlandığı gibi 2019’da yapılacağını söyledi.

“TESLİMAT 2019 YILININ ORTASINDA YAPILACAK”

FSVTS’nin başkanı Şugayev, Rus İzvestiya gazetesine demecinde, Türkiye’ye S-400 satışı ve teslimatına yönelik anlaşmanın, zamanında yerine getirileceğini belirtti. Rus yetkili, “Teslimat 2019 yılının ortasında yapılacak” dedi.

TÜRKİYE’NİN TALEBİ ÜZERİNE ERKENE ALINMIŞTI

S-400 bataryalarının Türk tarafına ilk başta 2020’de teslim edilmeye başlaması planlanıyordu. Fakat Rus yetkililer, Türkiye’nin talebi üzerine teslimat tarihini erkene aldıklarını söylemişti.

ABD SON DERECE RAHATSIZ

Türkiye’de S-400 teslimatının sürekli yeniden gündeme gelmesinin sebebi, ABD’nin bu anlaşmaya karşı çıkıyor olması. ABD yönetimi, NATO üyesi olan Türkiye’nin Rusya yapımı bir hava savunma sistemi satın almasının, yeni nesil F-35 savaş uçakları da dahil olmak üzere pek çok ABD yapımı silahı için güvenlik riski oluşturacağını savunuyor.

TRUMP, SATIŞI DURDURAN KARARI İMZALAMIŞTI

Nitekim ABD Başkanı Donald Trump da Türkiye’ye F-35 satışını donduran bir karara imzasını atmıştı. Söz konusu karara göre, Türkiye’nin Rusya yapımı bir hava savunma sistemi satın almasının ABD’yle askeri ilişkilere etkisinin değerlendirileceği bir rapor Kongre’ye sunulana kadar Türkiye’ye F-35 teslimatı geçici olarak durdurulacak.

EN İYİ HAVA SAVUNMA SİSTEMİ

Kullanımda olan en iyi hava savunma sistemlerinden biri olarak gösterilen S-400, insanlı ya da insansız her türlü hava aracının yanı sıra hem kruz hem de balistik füzeleri imha edebiliyor.

TÜRKİYE, S-400’E SAHİP İLK NATO ÜLKESİ OLACAK

Azami menzili 400 kilometre, ulaşabildiği en yüksek irtifa da 30 kilometre olan bu sistem ayrıca, her hedefe iki füze kilitleyerek, eş zamanlı olarak 80 hedefi vurabiliyor.

Sevk edilmeleri halinde, Türkiye S-400 bataryalarına sahip ilk NATO ülkesi olacak.You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here