Rus Seçimi İçin Facebook Analog Oluşturdu

0

Rus Seçim Meddles’ini Durdurmak İçin Facebook Analog Oluşturuyor

Sosyal medyanın en önemli hedef olduğu 2016 seçimi sırasında, Rus hack skandalı sonrasında Facebook, bu hafta siyasi reklam satışları için yeni doğrulama önlemleri çıkartacağını duyurdu. Bu sefer çevrimdışı olacaklar.

Özel Müşavir Robert Mueller, Rusya‘dan 13 kişiyi ve birkaç gruptan, 2016 Başkanlık Seçimini etkilemek için Facebook reklamları gibi sosyal medya araçlarını kullanmaktan suçladığı için Facebook, bu tür müdahalenin tekrar başlamasını durdurma planıyla yanıt verdi.

İronik bir şekilde, siber suçun ileri teknoloji ürünü niteliğine ve sürekli bağlı sosyal medya dünyasına rağmen Facebook, gelecek seçim mecburiyetini önlemek için çok eski bir yaklaşım benimsemiştir.

Washington DC’deki bu hafta düzenlenen Devlet Sekreterleri Birliği konferansında Facebook‘un küresel politika ve hükümet dışa yardım direktörü Katie Harbath, şirketin platformdaki siyasi figürler için Facebook reklamları satın alanlar için yeni bir doğrulama önlemi çıkardığını açıkladı. Çevrimiçi satın alma işlemi yapıldıktan sonra, bir doğrulama koduyla birlikte bir kartpostal alıcı tarafından sağlanan adrese gönderilir. İşlemi tamamlamak ve canlı yayın görmesi için alıcı postayla gönderilen kodu sitede girmelidir.

Evet, bunu doğru anladınız: sosyal medya megalitesi kartpostal gönderiyor. En azından posta kutunuzda, pulunda ve tümünde görünmesi için birkaç gün sürecek fiziki kartpostallar.

Harbath, çevrimiçi medyanın saldırı skandalına karışmasını tanımlayan “her şeyi çözmeyecektir” diye Reuters‘e itiraf etti ancak Mueller‘in iddianamesinin dercesinde şirketin yanıtlayabileceği en hızlı uygulanabilir çözüm olduğunu söyledi.

Kartpostallar, belirli siyasi adaylardan söz ederek (bir başkanlık adayı onaylamak gibi) Facebook reklamlarını satın alan ABD işletmelerine gidecekler ancak konuya dayalı politik reklamları doğrulamak için gönderilmeyeceklerdir.

Geçtiğimiz sonbaharda, Facebook‘un reklamların başkan yardımcısı olan Rob Goldman, şirketin reklam satışıyla ilgili şeffaflığını artırma taahhüdünü ilan eden bir blog yayınladı. Görevde herhangi bir ayrıntı verilmemesine rağmen, artan doğrulama çabalarından ve federal seçim reklamlarının aranabilir bir veritabanından bahsetti. Kartpostallara gelince, Harbath kartondaki doğrulama protokolünün Kasım ayında yapılacak olan bu ara seçimlerin öncesinde devreye girmesi bekleniyor dedi.

 

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here