Rus Şair Aleksandr Puşkin

0

Aleksandr Pişkin Kimdir ?

✒ Aleksandr Puşkin ya da tam adıyla Aleksandr Sergeyeviç Puşkin 6 Haziran 1799 yılında Moskova’da doğmuş ve burada dünyaya gözlerini açmıştır. Rus şair ve yazar bir çok edebiyatçı ve eleştirmen tarafından Rusya’nın tarihte ki gelmiş geçmiş en büyük şairi olduğu ve hatta Rus edebiyatının kurucusu olduğunu söylemektedir.

✒ Aleksandr her iki ebeveyni tarafından da soylu bir aileye mensuptur. Babası Sergey Lvoviç soylu bir ailenin ilk çocuğudur. Aleksandr Puşkin’in annesi ise Rus Çarı birinci Petronun Vaftiz çocuğu olan dedesi aracılığıyla soylu bir aileye mensuptur. Her iki ebeveyni de eğitimli olan Aleksandr Puşkin ilk eğitiminde anne ve babasından almıştır daha sonra annesi ve babası çocuklarını yerli değil yabancı eğitmenler emanet etmiştir ve Aleksandr Puşkin küçük yaştan itibaren  yabancı eğitmenlerden eğitim almıştır.

 

✒ Daha küçük yaşlarda inanılmaz bir eğitim alan Aleksandr Puşkin henüz sekiz yaşında iken Fransızcayı Rusça kadar iyi konuşabiliyordu. Henüz on bir yaşında iken Fransız Edebiyatına ilgi duyan Aleksandr Puşkin Fransız Edebiyatı’nda ki özgürlükçü ve alaycı yazıları beğenmiş ve  bu tarz Fransızca şiir ve komediler yazmaya başlamıştır. Puşkini etkileyen bir şey daha vardır. O da Puşkinin yaşlı dadısıdır. Yaşadığı dönemin tanınmış pek çok yazar ve şairi Puşkinin yaşadığı eve gelip gitmesine rağmen hiçbiri Puşkin’in yaşlı dadısı Arinan’ın anlattığı Rus masalları ve söylediği Rus türküleri kadar etkileyememiştir. Bu masal ve türküler Puşkinin ruhunda derin izler bırakmıştır.

 

✒ Pişkin on iki yaşına geldiğinde Rus Çarı’nın kendi yazlık köyüne açmış olduğu okula kaydı yaptırılan Aleksandr Puşkin burada altı yıl eğitim görmüştür. Bu altı yıl boyunca okulda ki okuyan tüm öğrencilerin şehre gitmesine izin verilmemiştir. Bu altı yıl boyunca dış dünyadan kopuk bir hayat süren Aleksandr Puşkin bu okulda öğrenci iken de şiir yazmaya devam etmiştir.

✒ Puşkin’in lise yıllarında yazdığı şiirlerinde gerçekçilik eğilimi vardır. Ayrıca şiirlerin de kullandığı gündelik terimler ve kaba sözcükler Diğer bir çok şairin dikkatini çekmiştir çünkü o dönem de şiir de bu sözcük ve kelimeler kullanılmazdı. Dikkatleri üzerine çekmesiyle birlikte artık tanınmış şairler arasında yerini alan Aleksandr Puşkin okul yıllarından sonra Petersburg’a giderek burada yazdığı şiirleri yayınlamaya başladı. Özgürlükçü şiir ve taşlamaları bir çok yerde yasaklanmasına rağmen halk arasında yayılan bu şiirler büyük bir coşku ve hayranlık uyandırdı. Rus edebiyatı tarihinde belki de ilk kez bir şair ve şiirleri herkes tarafından sevilerek hayranlık uyandırdı ve bu hayranlık Puşkin adının her yerde duyulmasına da yardımcı oldu.

 

✒ Puşkin  Rusya’da ki askeri yönetime karşı olduğu için başkent Moskova’ya girmesi dört yıl boyunca yasaklandı. Daha sonra ailesini sahip olduğu bir adaya sürgüne gönderilen Aleksandr Puşkin burada babası tarafından gözetim altında tutuldu. Uzun bir süre sürgün hayatı yaşıyan Puşkin daha sonra Moskova’ya çağrılmıştır burada Puşkinin yazdığı her şey Rus çarının konturolünden geçiyor ve sansürüne maruz kalıyordu.

✒ Bu dönemde karısı Natalyaya bir Fransız gencinin ilgisi olduğunu öğrenir ve Fransız gencine düello yapmayı teklif eder. Düello için sözleştikleri yerde buluşan Puşkin ve Fransız genç düelloya başlar. Düelloda rakibini omzundan yaralamayı başaran Puşkin kendi ise karnından yaralanmıştır. Puşkin düello yerinde iki gün can çekiştiren sonra 10 Şubat 1837 tarihinde hayata veda etmiştir.

 

Kerem Aşıgül

Marmara Üniversitesi / İşletme
Okur ve Yazar
Kerem Aşıgül

En Son 3 Yazısı Aşağıdadır . . . (Tüm Yazılarını Görüntüle)

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here