Ruhu Kalemle İşleyen Yazar: Metin Hara

0

Ruhu Kalemle İşleyen Yazar: Metin Hara

Metin Hara Kimdir?

Yazar, Fizyoterapist, Spiritüel Yaşam Koçu, çağımızın dervişi ve daha fazlası..

1982 yılında İstanbul’da dünyaya gözlerini açan Metin Hara, tüm çocukluğu boyunca babasından gelen genetik bir sorunla; faktör 8 proteininin eksikliğinden kaynaklanan kan pıhtılaşmaması hastalığı ile savaş halindeydi. Bu hastalığı yetmiyormuş gibi 1200’den fazla uyarana karşı yüksek alerjik reaksiyon göstermesi de cabası.

Çocukluğunda özel bir bakıma ihtiyaç duyan Hara, zaman geçtikçe kendi kendini tedavi etmenin olumlu sonuç göstereceği düşüncesindeydi. 12 yaşında iken ellerini hasta olan bölgelerinin üzerine koyduğu zaman bedenindeki o ağrıların  azaldığını söyleyen Hara, bu konuyu ailesine açtı fakat ailesi böyle bir duruma imkan vermedi.
15 yaşına bastığında ise kendi hastalıklarını iyileştirebildiği durumunu arkadaşının annesine anlatır ve o hanımefendi de madem böyle bir şey var, bunun eğitimini almalısın diyerek onu güzelce yönlendirir.

Spiritüel eğitimi yani kendi içsel yolculuğu süresince tüm yöntemleri kendisi üzerinde denemiş ve zaman geçtikçe tüm alerjilerinde ve hastalıklarından kurtulmuştur.
18 yaşında Üsküdar Amerikan Koleji’ni bitirir ve hasta olanların sorunlarını dinleyip bunların zihinsel sebeplerine ulaşmaya çalışır. Çalışmalarına devam ettiği bu dönemlerde aldığı bir haberle hayatı sarsılır: Çok sevdiği babası trafik kazası geçirmiştir, ayrıca vücudunda 40’dan fazla kırık bulunan babası yoğun bakımda ölümle burun burunadır.

Babasının yatalak olmasından dolayı aile uzun süre maddi-manevi büyük bir sıkıntı dönemine girer. Metin ise
mühendis olmayı umarken, babasının fizik tedavi yöntemiyle ayaklandığını gördüğü mucizesi onu İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümü’nü okumaya ve insanlara yardımda bulunmaya teşvik eder.

Mucizevi bir çocuk olan Hara, babasını görmek için yoğun bakıma her girdiğinde babasının olumlu tepkiler verdiğini ve grafiklerinde düşüşler olduğunu söylüyor. Bu olumlu sonucun bilincinde olan doktorlar Metin’e istediği zaman yoğun bakıma girme izni vermiştir.
Çapa’da eğitim gördüğü dönemlerde de yoğum bakımdaki hastalarının bilinçleriyle iletişime geçebiliyor ve karşılığında olumlu tepkiler almayı başarıyordu.

Babasının 1.5 yılda tedavisini tamamlaması durumu hem Metin’in, hem de babasının sayesinde başarıya ulaştı.
(tabii babasının da bu ”İyileşmek” istemedeki rolü büyük.)

Çapa’da eğitimleri devam ederken ilk küçük seminerlerini vermeye başlayan Hara, ”Kişi nasıl kendi doktoru olabilir ve insan sağlığına bütüncül yaklaşmanın yöntemleri” üzerine kişisel eğitimler vermiştir.
Kanser hastalarının iyileşmesine büyük katkılar sağlamasıyla, eğitimlerine katılan kişi sayısında da bir hayli artış olmuştur. Tıbbi eğitimine ek olarak, 19 yıl boyunca Uzakdoğu, Avustralya, Hindistan, Mısır, Fas, Çek Cumhuriyeti, Amerika, Nepal, Sırbistan, Romanya gibi ülkelerde farklı hocalardan Spiritüel eğitim almıştır.

Bir hayli meşgul olan Hara’nın günlük takvimi ise şu şekilde işlemekteydi:
– Günde 8 saat kitap okuma,
– 5 saat meditatif egzersizler yapmak.

Yıllar geçtikçe ”beden-zihin-ruh tıbbı” diye belirttiği tekniklerin de eğitimini almış ve daha sonrasında enerji tekniği
bilgisini modern tıp ile harmanlayarak yeni bir tedavi yöntemi oluşturmuştur.
Bu yöntemleri uygulamasıyla Türkiye ve dünya çapında tıp dünyasında büyük bir çığır açmıştır.

Bu uzun yolda öğrendiği en iyi şeyin ise insanın kendisine ve içindeki ustaya güvenmesi olduğunu söylüyor.

”İnsan hayatındaki her problem ve her hastalık o insanın zihninde yaratılır.”

  • Sağlıklı beslenmenin bu eğitimleri gerçekleştirmede büyük rolünü olduğunu söyleyen Hara, vejeteryan bir beslenme şekli uygulamaktadır.

Eğitimlerine olan ilginin artmasını şöyle belirtiyor:

Birçok insanın mucize olarak adlandırdığı, aksine mucize olmayan, yani hakikat olan ve tıbbın şifa bulamadığı insanların iyileşmesine bu yöntemlerle tanık olmuşlardır.

-2010’da Çapa Devlet Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümü’nde doktora öğrencilerine ”Tamamlayıcı Tıp” isimli dersler vermiştir.

– 2007’de ”Dinle Neyden” isimli filmin başrol oyuncusu olarak 2008 yılında Uluslararası Ankara Film Festivalinde en iyi genç yetenek ödülüne sahip olmuştur.

– 2008’de insanın aydınlanmasını sağlamak amacıyla ”Trust Human – İnsanagüven” projesini oluşturmuştur.
Oluşturduğu bu proje ilk başlarda 8 haftalık programlarla bildiklerini insanlara aktarması birçok şifacının, Spiritüel hocaların, yaşam koçunun ve kişisel gelişimcilerin büyük tepkilerine yol açmıştır.
Kimse bu kadar kısa sürede bu eğitimin tamamlanacağına inanmıyordu ve diğer hocaların yıllarca uğraşıp
yapamadıklarını Hara’nın kısa sürede gerçekleştirebilmesi imkansız görünüyordu.

Metin Hara ise onları şöyle güzel bir cevapla susturmuştur:

”Sizin çırak olarak gördüğünüz bu insanlarda, ben birer usta görüyorum.”

  • Dert üstüne dert çeken Metin’i bir sorun daha beklemektedir: Annesi 2 kere kanserle karşı karşıya gelmiştir.
  • Bu yüzden olsa gerek insanları en iyi ben anlarım ve onlara yardım etmek için elimden geleni yaparım düşüncesi, ayrıca babasının iyileştiğini gördükten sonra babasına verdiği sözden dolayı çoğu hastaya karşılıksız olarak da yardımda bulunmuştur.

İnsanagüven Nedir?

Bu konuyu biraz açmak gerekirse, bu felsefe aslında 3 adımdan oluşur ve insanın hayatının değişebileceğini gösterir.

1- Bedensel Sağlık

2- Zihinsel Denge

3- Ruhsal Yolculuk

Maddesel yaşama mahkum olan insanı ”mana”da kavuşturmayı amaçlayan Metin Hara’nın bu eğitimleri hakkında daha fazlasını öğrenmek istiyorsanız: www.insanaguven.com ‘u ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca bu eğitimlerinden bahsettiği  kitaplarına da sahip olabilirsiniz.

– İlk Kitabı olan ”Yol”- İllüzyonu Aşmak eğitiminin ilk dersinde yer almaktadır.

– İkinci kitabı ise Dem’dir.

-Üçüncü kitabı ise henüz yayınlanmamıştır.

”Aşkın İstilası”- YOL

“İlahi bir tını var havada; Kalbini açanların duyabildiği.”

İlk kitabından biraz bahsetmek istiyorum. Unutmayın, sabır gerektiren bir kitap.

Birçok yaşanmış olaya, mucize gibi görünen hikayelere yer veren bu kitap sadece kişisel gelişim kitabı değil; aşkın,
yenilenmenin, farkındalığın, sınırsızlığın, değişimin, kendini tanımanın, kendi sınırlarını çizmenin ve en önemlisi şifanın kitabı. Hara bu kitabında zihinde nasıl ustalaşacağını göstermeye çalışmakta, beyin dalgaları ve işlevlerini, stresi azaltmayı, algıdaki değişim sonucunda hislerdeki farkı, sufi egzersizlerini, düşünce gücünün aktive edilmesini
-tabii ki tüm içeriği anlatmayacağım-  anlatan ve uygulamalı olarak keyifle okuyabileceğiniz bir kitap.
Dediğim kitabı kitabın kısa sürede bitmesini beklemeyin, içerisindeki uygulamalar sayesinde -ki uygularsanız faydasını görürsünüz- kitaptan yararlanabilirsiniz.

Tüm hastalıkları zihninde yaratırsın; bunların üstesinden ise ”Sevgi” sayesinde gelebilirsin.

– Metin senin mesleğin nedir?
– Ben hizmetkarım ruh parçam! Aşka ve bütüne hizmet ederim...

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here