Roméo ve Juliet Nedir?

0
Satın aldığı zehiri içer ve ölür. Uyandığında Romeo’sunu yanında ölü bulan Juliet buna dayanamaz ve Romeo’nun hançerini göğsüne saplayarak intihar eder.

William Shakespeare’in yazdığı bir oyundur. Orijinal adı The Most Excellent and Lamentable Tragedy of Roméo and Juliet’tir.

? William Shakespeare’in yazdığı bir oyundur. Orijinal adı The Most Excellent and Lamentable Tragedy of Roméo and Juliet’tir.

? İlk gösterim tarihi 29 Ocak 1594 yılıdır.

? Hikayenin kaynağı, İngiliz şair Arthur Brooke’nin 1562’de yayımladığı Romeus ve Juliet’in Trajik Öyküsü adlı uzun şiirdir.

Hikayesi

? İtalya’nın zengin ailelerinden Montegue ve Capulet ailelerinin arasında geçmişe dayalı bir düşmanlık vardır.

? Bir gün Romeo gizlice Capulet ailesinin verdiği maskeli baloya katılır. Amacı hoşlandığı ama ona yüz vermeyen Capuletlerin akrabası Rosaline’le konuşmaktır.

? Juliet’in babası ise kızına talip olan Kont Paris’i baloya davet etmiştir kızıyla tanışması için.

? Rosaline ile konuşamadan Juliet’i gören Romeo birden ona aşık olur. Juliet’te ondan etkilenmiştir. Ünlü balkon sahnesinde birbirlerine aşklarını ilan ederler.

Rosaline ile konuşamadan Juliet’i gören Romeo birden ona aşık olur. Juliet’te ondan etkilenmiştir. Ünlü balkon sahnesinde birbirlerine aşklarını ilan ederler.

? Birbirlerine aşık olan çift, her gece gizlice Juliet’in odasında buluşurlar. Onlara Juliet’in dadısı yardımcı olur. Böylece iki aşık çift evlenme kararı alırlar ve gizlice nikah kıyarlar.

? İlerleyen zamanlarda Juliet’in kuzeni Tybalt, Romeo’nun baloya gizlice katıldığını öğrenir ve Romeo’ya sataşır. Romeo da artık akrabayız gözüyle bakarak Tybalt’a ses etmez. Fakat bunu gururuna yediremeyen Romeo’nun arkadaşı onun yerine Tybalt ile dövüşür ve ölümcül bir yara alır. Bunu görünce öfkeden aklını kaybeden Romeo, Tybalt’ı öldürür.

Bu olayın üzerine Verona Prensi, Romeo’yu sürgüne yollar. Romeo sürgündeyken Juliet’in babası, zaten evli olduğunu bilmediği kızını Kont Paris ile evlendirmeye karar verir.

? Bu olayın üzerine Verona Prensi, Romeo’yu sürgüne yollar. Romeo sürgündeyken Juliet’in babası, zaten evli olduğunu bilmediği kızını Kont Paris ile evlendirmeye karar verir.

? Bu evliliğe engel olmak için rahipten yardım alan Juliet kendisini kırk saat ölü gibi gösterecek bir iksir içer.

? Rahip oynadıkları oyunu anlatan bir mektup yollar Romeo’ya. Ama mektup eline ulaşamadan Juliet’in mezarına gider Romeo ve intihar etmeye karar verir.

? Satın aldığı zehiri içer ve ölür. Uyandığında Romeo’sunu yanında ölü bulan Juliet buna dayanamaz ve Romeo’nun hançerini göğsüne saplayarak intihar eder.

Satın aldığı zehiri içer ve ölür. Uyandığında Romeo’sunu yanında ölü bulan Juliet buna dayanamaz ve Romeo’nun hançerini göğsüne saplayarak intihar eder.

? İki gencin ölümünden sonra rahip olanları ailelere anlatır ve ailelerin arasındaki düşmanlık sona erer ama artık çok geçtir.


William Shakespeare Kimdir?

➡️ İngilizlerin ulusal şairi ve Avon Ozanı’dır.

➡️ İngiliz dilinde yazan en büyük ve dünyanın en seçkin drama yazarı olarak kabul görmektedir.

➡️ Doğum tarihi bilinmemektedir. 26 Nisan 1564’te vaftiz edilmiştir.

➡️ 26 yaşındayken şair Anne Hathaway ile evlendi ve üç çocuğu oldu.

➡️ Eserlerinin çoğunu 1589 ile 1613 yılında yazdı. İlk yazıları komedi ve tarihiydi. Daha sonraları trajedilere yöneldi. Hamlet, Othello, Macbeth, Kral Lear gibi oyunlarını yazdı.

➡️ 23 Nisan 1616’da öldü. Cenazesi iki gün sonra Holy Trinity Kilisesi’ne gömülmüştür.

Oyunları

?Hamlet,
?Othello,
?Romeo ve Juliet,
?Macbeth,
?Bir Yaz Gecesi Rüyası,
?Venedik Taciri,
?On İkinci Gece,
?Julius Caesar,
?Kral Lear,
?Sen Aydınlatırsın Geceyi,
?Fırtına,
?3. Richard,
?Windsor’un Şen Kadınları,
?Antonius ve Kleopatra,
?Kuru Gürültü,
?İki Soylu Akraba,
?Kış Masalı,
?Hırçın Kız,
?Yanlışlıklar Komedyası,
?Kral John’un Yaşamı ve Ölümü,
?Veronalı İki Soylu Delikanlı,
?Atinalı Timon,
?2. Richard,
?Kral 5. Henry,
?Aşkın Emeği Boşuna,
?Kral 6. Henry,
?Kral 4. Henry,
?Coriolanus’un Tragedyası,
?Cardenio,
?Cymbeline,

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here