Romatizma Neden Olur?

0
Romatizma neden olur bulguları nelerdir dizleri ve parmakları etkiliyor!
Romatizma neden olur bulguları nelerdir dizleri ve parmakları etkiliyor!

Eklemlerin fazla aşınması sebebiyle ortaya çıkan romatizma, bireyin hayat kalitesini düşürüyor. Bedendeki tüm eklemleri etkileyebilen romatizmaya en çok dizler, parmaklar ve kalçalar yakalanabiliyor. Bayanlarda erkeklere oranla romatizmaya yakalanma olasılığı daha fazla. Romatizmada kaplıca tedavisi, beden mukavemetini artırıp genel gidişatı düzenleyebiliyor. Uzmanlar, doktor hakimiyetinde gerekirse fizik tedavisi ile  beraber kaplıca tedavisinin tesirli olacağına dikkat çekiyor.

Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Beyin Sağlık Kurumu Fizik tedavi ve tedavi Uzmanı Dr. Aydın Ender Süzer, hastanın yaşam kalitesini  düşüren romatizma ile ilgili önemli bilgiler paylaştı.

ROMATİZMANIN 100’DEN FAZLA ÇEŞİDİ VAR!

Romatizma sözcüğünün Yunanca “rheuma” kökünden gelmektedir. Bu kelime “akma” başka bir deyişle “hareket”i ifade eder. Romatizma oldukça genel bir terimdir ve kemik, adale ve eklemlerin çevresindeki ağrı, bunun yanı sıra şişlik, kızarıklık, ısı artışı ya da hareket kısıtlılığını ifade etmek için kullanılır. Romatizma deyince tek bir hastalık değil, kimileri sık kimileri ise oldukça ender görülen 100’den fazla hastalıktır. Artritin kelime anlamı bedendeki bir veya daha fazla eklemde görülen yangı, farklı nedenlerle görülen eklem hasarlarıdır..

BİRDEN FAZLA EKLEMDE ŞİŞLİK OLABİLİR

Bir veya daha fazla eklemde şişlik, eklemler çevresinde katılık, eklemlerde kızarıklık ve sıcaklık artışı, eklemlerde aralıksız veya yineleyen ağrı, eklemi hareket ettirmede veya kullanmada güçlük…

EN ÇOK DİZLERİ ETKİLİYOR!

Romatizmada bedendeki rastgele bir eklem etkilenebileceği gibi en çok dizler, parmaklar ve kalçaların yakalanıyor. Şayet romatoid artritiniz var ise hafif derecede ateş, iştah kaybı ve halsizliğiniz de olabilir. Artrit belirtileri sabahları, bazen soğuk ve nemli havalarda kötüleşmeye eğilimlidir.

BAYANLARDA DAHA FAZLA!

Romatizmanın herkesi her yaşta etkileyebildiğini, bununla birlikte bayanlarda erkeklere göre bu hastalıklara yakalanma ihtimalinin daha fazla olduğuna dikkat çeken Dr. Aydın Ender Süzer, “Hem sedanter başka bir deyişle adale eklemlerini çok az kullananlar, hem de eklemlerini fazla derecede kullananlar adale-eklem hastalığı istikametinden tehlike altındadır” uyarısında bulundu.

ROMATİZMANIN TİPLERİ VAR!

Temel olarak iltihaplı ve iltihapsız olmak üzere iki tip romatizma bulunuyor. Mikropların eklemde oturmasıyla ortaya çıkan mikrobik romatizmalar: Stafilokok, streptokok ve verem basili gibi muhtelif mikroplar bu romatizmaya neden olur. Bağışıklık sisteminin bozuk oluşu neticesi büyüyen mikropsuz iltihap: Bu tip irinin neden olduğu romatizmaların en önemlileri romatoid artrit RA, ankilozan spondilit AS ve yaygın bağ doku irini yapan hastalıklar kollajen hastalıklardır. Bu son grubun en örneği de sistemik lupus eritematozus SLE’dir.

Öbür bir iltihap tipi de; başta ürik asit olmak üzere öbür kristallerin eklemlerde ve muhtelif dokularda oturarak yaptığı tahriş neticeyi ortaya çıkan irindir. Gut ve palavracı gut hastalığında bu tip iltihap vardır.

İLTİHABI OLMAYAN ROMATİZMA: KİREÇLENME

İltihabi olmayan romatizmaların en önemlisi artroz ya da kireçlenmedir. Artrozda eklemde iltihap yoktur. Buna karşılık eskime vardır. Eklemin içindeki kıkırdak incelir ve kaybolur, eklemlerin kenarlarında kemik çıkıntıları oluşur. Travmalar kaza, darbe mekanik nedenler, metabolik ve psikolojik bozukluklar irini olmayan romatizmaların en önemli sebepleridir.

HEKİME BAŞVURULMALI!

Romatizma hastalarının akut alevli esnada soğuk, kronik düzeyde sıcak tedavisinden fayda gördüklerini ifade eden Dr. Süzer, doktorun değerlendirmesinin temel olduğunu söyledi. Dr. Aydın Ender Süzer, “Romatizmal hastalıklarda sıcak tedavi, güneş ışını sayesinde D vitamini bedende üretimini sağlayabilir ve hastayı psikolojik olarak pozitif etkiler. Gene de öncelikle doktora danışılması doğrudur.”

KAPLICA TEDAVİLERİ  ETKİLİ OLABİLİR!

Sıcak, madensel yeraltı sularının tedavi edici etkilerden banyo veya kısmi banyo biçiminde faydalanılmasına kaplıca tedavisi veya balneoterapi denir. Kaplıca tedavisi, beden mukavemetini artırabilir, genel gidişatı düzenleyebilir, hastanın şikâyetlerini eksiltip hastanın bazı sıkıntılarını ortadan kaldırabilir, kalıcı zararları önleyebilir. Doktor hakimiyetinde gerekirse fizik tedaviyle beraber kaplıca tedavisi etkilidir.

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here