Rock’n Roll’un Kralı Elvis Presley ..

0
27

 

Bir zamanların Rock’ın Roll’un kralı Elvis Presley şarkılarıyla Dünya’yı kasıp kavuran unutulmayan yıldızlar arasında yer alır..

Elvis, 8 Ocak 1935’te Mississipi’de, Gladys ve Vernon çiftinin oğlu olarak dünyaya geldiğinde ailesi ona Elvis Aaron Presley adını verir.. Annesi Gladys bir dikiş makinesi operatörü, babası Vernon ise, tarlalarda düşük ücretle çalışan bir işçiydi. Bazen de kamyon şoförlüğü yapıyordu. Tanıştılar, aşık oldular ve 17 Haziran 1933’te de evlenirler.. Annesi ve babası büyük aşk yaşamışlardır elvis’in doğumu yaklaşırken üstüne çok düştüler çünkü kendisinden önce ikizler ölü doğunca elvis el üstünde tutulmuştur ailenin tek çocuğu olarak kalıp üç kişilik bir aile olurlar..Yoksullardı ama asla sevgisiz büyümemiştir keza bunun yanında inançlı bir ailede büyümüştür, düzenli kiliseye gitmektedir..Babası sahteliğe uğrayarak haspse düşünce bütün borçlar anneye kaldığında evlerinide kaybedince annesi yakınlarının yanına sığınmıştır..Cocukluğu sessiz geçmesine rağmen konu müzik olunca devleşiyordu..10 yaşında Mississipi Alabama Fuar ve Süt Ürünleri şovundaki bir şarkı yarışmasına katılmıştır. Bu, Elvis’in sergilediği ilk performanstı.  Üzerine geçirdiği kovboy kıyafetleri ile “Old Shep” adlı şarkıyı söyleyerek boyu mikrofona göre kısa kalsada, şarkısını bir iskemlenin üzerinde söylemiştir. Bu performansı ile yarışmanın ikincisi olmuştur..Müzik çocuk ruhunun derinliklerine ulaşan tek canlıydı. Onun için müzik, capcanlıydı. Bazen gittikleri kilisenin korosunda da şarkılar söylüyordu.

1946’da Elvis doğum günü hediyesi olarak bisiklet istemiştir .Ama annesi bisiklet için parasını denkleştiremedi ve oğluna gitar almaya karar vererek belki de farkında olmadan oğlun aldığı en değerli hediyeyi almıştı.. 

Elvis, müzikle ilk ilgilenmeye başladığı zamanlarda gitar çalmayı tercih ediyordu. Şarkı söylemeyi düşünmemişti. Ne zaman ki blues ve jazz ile tanıştı, işte o zaman şarkı söylemesi gerektiğini anladı. Henüz 18 yaşındaydı. Liseden yeni mezun olmuş gencecik bir delikanlıyken müzik şirketlerini kapı kapı gezmeye başlamıştır..

Veee birgün Memphis Recording ve Sun Recording’e gitmiştir. Sesini beğenip beğenmeyeceklerini merak ederken 18 Temmuz 1953’te Sun Recording’e 3 dolar ödeyerek bir demo kaydı doldurup “My Happiness” ve “That’s When Your Heartaches Begin”i söylemişti. Bu demo kaydını annesine gecikmeli doğum günü hediyesi olarak verir..

Plak yapımcısı Sam Philips, Elvis’i çok beğenmişti. Çünkü Sam, o dönemde ağırlıklı olarak siyahilerin tarzı olan blues tarzında söyleyecek bir beyaz arıyordu. O kişi de kendi ayağıyla gelmişti. Elvis, 5 Haziran 1954’te Arthur Crudup’un sözlerini yazdığı “That’s All Right” için stüdyoya girer iki gün sonra Memphis’in en çok dinlenen radyosunda Elvis vardı. Bu şarkı Rock’n Roll tarihini başlatan ilk şarkı ve Elvis de siyahi şarkısı söyleyen ilk beyazdı. Elvis ünlü oluyordu. Ama hemen kabul görülmüyordu ve bunun üzerine ünlü şarkıcıların menajerliğini yapan Tom Parker, Elvis’in menajeri oldu ve Elvis’i finansal açıdan daha güçlü olan RCA Victor Records’un sanatçısı yaptı. Artık ünlüydü ve tanınıyordu.. “Elvis on Tour” adındaki konser görüntülerini içeren belgesel tadındaki film ile 1973’te“Altın Küre” kazanmıştır

Ençok günümüzde de bu şarkısı çalmaz mı ..

Ama ani bir kararla askere çağrılmıştır..Askerliğini yaparken annesinin rahatsızlığını duydu izin alarak annesini dolaşmıştır.Görüşmeden bir saat sonra annesini kaybederek deprasyona girmiştir..

Birgün evinde bir partide, ortak arkadaşlarının vasıtasıyla gelen Pricilla Ann ile tanışarak  Birbirlerini görür görmez aşık olmuşlardır..Evlilikleri kızının doğumu ile taçlanmıştır..  Ama uzun sürmemiştir karısı evi terkedince 11 Ekim 1973’te de Pricilla ile boşandılar.  Boşandıktan sonra  girdiği depresyona karşı konserlerine devam etmiştir..Elvis, menajeri Tom’un isteği üzerine konser ve televizyona ara vererek sadece sinemaya yönelir.. Fakat kendi evinde aniden banyoda baygın bulunurak yaşama veda etmiştir..Naaşı annesinin üzerine konulmuştur ve sonsuza dek kanatlarının içine almıştır …

Bunca zaman geçmesine rağmen hâlâ unutulmayan Elvis’e Allahtan rahmet dileriz..Herzaman şarkılarıyla aramızda ve ölümsüzlüğe ulaşmıştır..

 

You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here