Robert Koch ve Verem

0

Robert Koch

Robert Koch 1843 yılında Almanya’da dünyaya gelmiştir.Verem mikrobunu bulan ve insanlığa büyük bir faydası dokunan Koch Alman hekim ve bakteriyologdur.1905 yılında Nobel tıp ödülünü kazanan Robert Koch 20 yüzyılın en büyük tıp adamlarından biri olmuştur.

Verem, Kolera, şarbon mikroplarını bulan,sıtma hastalığının tedavisi için çalışan,öldürücü bir hastalık olan uyku hastalığının sebebini keşfeden,insanlık için önemli 20 yüzyılın en büyük tıp adamlarından biridir.

Robert Koch Göttingen Üniversitesinde Tıp eğitimi almıştır.Üniversite bittikten sonra Almanyanın çeşitli şehirlerinde doktorluk yaparak geçimini sağlamıştır.Bir yandan da bakteriyolojiye ilgi duymaktadır. Robert Koch 1876 yılında bu sayede bakteriyolojiye olan ilgisi dahada artmıştır.1880 yılında Alman sağlık komisyonuna üye olarak seçilmiştir.Bu sayede çalışmalarına daha sistemli bir şekilde devam etmiştir.

Bu sırada tüm Avrupa’yı verem hastalığı sarmıştı. Doktor Robert Koch veremli bir hasta ölünce hastalıklı organlarını çıkartıp araştırma yapmak için ayırıyordur. Henüz verem mikrobu bilinmemekteydi. Koch bu mikrobu bulabilmek için laboratuvardaki tüm boyayıcı maddeleri denemiş, mikroskobun tüm dereceleri ile incelemiştir fakat bulamamış.

Sonunda tüm ümidini kaybedip elindekileri yok edecekken yarım milimetrenin binde biri kadar büyüklükte çubuksu cisimler fark etmiştir.Bu cisimleri çıkarıp kobaylara enjekte etmiştir. Ve hayvanlar verem olmuştur.Bu şekilde 1882 yılında mikrop keşfedilmiş ve ismine “Koch basili” denmiştir. 1888 yılında Roert Koch, doktorlar ve bilginler ile birlikte Mısır ve Hindistan’a araştırma yapmaları için gönderilmiştir. Koch bu ülkelerde yaygın olarak görülen Kolera hastalığına sebep olan Kolera mikrobunu da bulmuştur. Daha sonra Berlin Üniversitesinde Profösör olmuştur.

1896-1906 yılları arasında Afrika’ya yaptığı seyahatler esnasında uyku hastalığına sebep olan etkeni de bulmuştur.Uyku hastalığının sebebi ise gece isimli sineklerdir.
Bu araştırmalar sonucu Nobel Tıp ödülünü almaya hak kazanmıştır.

Verem nedir? Verem öldürür mü?

Tüberküloz, yani halk arasında Verem, kendini belli etmeden ilerleyen sinsi bir hastalıktır. Ülkemizde ince hastalık olarak da söylenen Verem,solunum yoluyla kolayca bulaşabiliyor. Verem bağışıklığın en zayıf anını yakalayarak hastalığı ortaya çıkarıyor. Hastalık sinsi bir şekilde ilerlediği için aylarca belirti göstermeyebiliyor. Uzun süren kuru öksürükler ile birlikte göğüste ağrılar ortaya çıkıyor. İştah kaybı, halsizlik ve kilo kaybı görülüyor. Hastalık daha da ilerleyince nefes darlığı ve öksürünce ağızdan kan gelebiliyor. Tam teşhis koyabilmek için balgamda Verem mikrobunun bulunması gereklidir. Verem ölümcül bir hastalık değildir. Tıbbi müdahaleler ile tedavi mümkündür.

Verem öpüşme ile bulaşır mı?
Evet bulaşır. Öpüşme solunum sekresyonları ile direkt fiziksel temasın olduğu bir durumdur. Her iki taraf için de salgıların fiziksel transferi söz konusudur. Ve Verem hastası olan kişi öpüşme ile hastalığı rahatlıkla bulaştırabilir. Verem hastaları ile temasa dikkat! Aynı evde yaşanıyorsa uzun süre aynı hava solunulmamalıdır. Hastanın olduğu oda güneş görmelidir. Hava alan ferah bir odada bulunmalıdır. Hasta öksürürken ve hapşırırken istemsizce bulunduğu ortama mikrop saçar. Bu yüzden sürekli oda havalandırılmalıdır.

Verem tedavisinde beslenme
Tüberküloz hastaları için sağlıklı bir diyet ve ideal kilo çok önemlidir. Vücut derecesinin düşmemesi için rafine şeker, un tüketimini azaltmak, alkol ve sigara kullanımını yasaklamak, stresten uzak kalmak ve spor yapmak çok önemlidir. Ayrıca bağışıklık sistemini yüksek tutmak için için vitamin, mineral ve değerli besin maddelerinin alımının yeterli seviyede tutulması sağlanmalıdır. Hijyen çok önemlidir. Ellerin sürekli yıkanması gerekir. Kişisel hijyen hassas bir konudur. Özen gösterilmelidir.

Verem hastalığında kullanılan ilaçlar 
Hastalar oldukça fazla ilaç kullanıyorlar. Bir çok hasta tedaviyi yarıda bırakıyor. Böyle hastalar günden güne artan bir tehlikede olabiliyorlar.

Dirençli hastalar duruma göre farklı farklı ilaçlar kullanabiliyorlar. Doktor tedaviye uygun ilaçlar veriyor. Asla gereksiz yere fazladan ilaç verilmez. Neden bu kadar fazla deyip tedaviden vazgeçmeyin.

Verem hastalığının belirtileri nelerdir?
Verem sinsi bir hastalıktır. Belirtilerin olduğunu anladığınızda geç olmadan hastaneye başvurmalısınız. Halsizlik, yorgunluk ve öksürüğü genellikle alerji astım öksürüğü olarak yorumlayabilirler. Belirtiler hafif başlar ve yavaş yavaş ilerler. Aylar geçse de anlaşılmayabilirler. Belirtileri fark ettiğinizde ne olursa olsun hastaneye gitmelisiniz .

Başlıca belirtiler
-uzun süren kuru öksürük
-iştahsızlık,kilo kaybı
-göğüste ağrı
-ağızdan kan gelmesi

Verem hastalarının yorumları
Verem hastaları psikolojik olarak çöktüğü dönemler geçirirler. Aynı iş yerinde ki insanlar aynı yerde çalışmak isteyebilirler. Çünkü risk altındadırlar. Hasta dışlanma hisseder. Çoğu insan acaba bana da bulaşır mı diyerek yanına bile yaklaşmaz. Hatta hastayla olan iletişimlerini kesen, görüşmek istemeyenlerde olabiliyor. Verem hastaları tedaviden 2-3 hafta sonra hastalık bulaştırmaz, fakat bu süre içerisinde hastanın psikolojik olarak rahat olması, stresten uzak durması gerekir. Bu yüzden Verem hastalarına destek olunmalıdır.

Ülkemizde 1-7 ocak tarihi Veremle Savaş haftasıdır. Amaç dikkat çekmek ve bilgilendirmektir. Bu vesileyle sağlık bakanlığı her yıl ocak aynın ilk haftasını Veremle Savaş eğitimi vererek geçirir.

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here