Renk Körlüğü Nedir ?

0

RENK KÖRLÜĞÜ NEDİR? TEDAVİSİ VAR MIDIR?

Bu yazımızda renk körlüğü hakkında bilgilendirme yapacağız. Çok sık rastlanmasa da erkeklerin %8′ ile %10’u renk körüdür ve yapılan araştırmalar sonucu en çok kırmızı ve yeşilin ayırt edilmemesi daha sık görülürken mavi ve sarının görülmemesi %2 ile %4 gibi düşük bir orandadır. Türkiye’de ise renk körlüğü %8 oranında görülmektedir.Bazı bireyler bu rahatsızlıklarının farkında olmazlar. Bazı bireyler renk körü olduklarını ehliyet almak için yapılan sınavlarda ve testlerde fark ederler. Bu bireylerin trafikte bulunması tehlikeli olacaktır, kırmızı ve yeşili ayırt edememeleri kazaya yol açabilir.

RENK KÖRLÜĞÜ NEDİR?
Nedeni tam olarak bilinmese de bilimsel olarak göz retinasında koni hücrelerinin yeterince bulunmaması yahut hiç bulunmaması üzerine oluşan bir hastalıktır. Renk körlüğü çoğunlukla kalıtsaldır ve doğuştan gelmektedir. Bunun dışında kalıtsal olmayan renk körü hastalar da görülmektedir, kişinin kullandığı ilaçlar ve göz sinirlerindeki bazı rahatsızlıklar sonradan renk körlüğüne neden olabilir. Renk körlüğü kadınların taşıyıcı olmasından dolayı daha çok erkek bireylerde görülür , renk körü olan erkeklerin kız çocukları renk körü olmasa da bu genin taşıyıcısı durumundadırlar. Taşıyıcı kadınların ise erkek çocukları %50 ihtimal ile renk körü olarak doğmaktadır.

RENK KÖRLÜĞÜNÜN ÇEŞİTLERİ :

Döteranomal :

Yeşil renk körlüğüdür.

Protanomal :

Kırmızı renk körlüğüdür.

Tritanomal :

Mavi ve sarı renk körlüğüdür.

KISMİ RENK KÖRLÜĞÜ :
Bu tip renk körlüğünde hastada duyu hücrelerinden bazıları eksiktir. Normal bireylerde üç tür koni bulunmaktadır ve bu koniler sorunsuz işlemektedir.Kısmi renk körü hastalarında yalnızca iki tür koni sağlıklı bir şekilde işler haldedir. Bu durumda renkleri görme yetisi büyük ölçüde azalır. Özellikle trafiğe çıkan bireylerde büyük tehlike arz eder.


TAMAMEN RENK KÖRLÜĞÜ (AKROMATOPSİ) :
Tıp dünyasında akromatopsi olarak bilinen tamamen renk körlüğü diğer tip renk görme sorunlarına göre daha az rastlanır.Dünya genelinde bu rahatsızlığa rastlama oranı %0.00001 olarak tespit edilmiştir. Akromatopsi rahatsızlığı olan hastalar renklerin tonlarını hiçbir şekilde seçemezler. Daima nesneleri karanlıkta görürler ve tam seçemezler. Renk körlüğü tanısı bazı testler ile konulabilir.

RENK KÖRLÜĞÜ TESPİTİ İÇİN UYGULANAN TESTLER :
Farnsworth renkli nokta prosedürü :
Mavi renk körlüğünü test etmek için yaygın olarak kullanılır , hastalar taşları renklerin değişik tonlarına göre ayırırlar.
Psödoizokromatik plaklar
Kırmızı ve yeşil renk körlüğünü tespit etmek için kullanılır, rakamlar noktalar halinde renkli bir arka fon ile hastaya gösterilir.

RENK KÖRLÜĞÜ TEDAVİSİ :
Kişiler aileden gelen bir renk körlüğü olduğunu biliyor ve çocukken etrafındakilerin fark etmesi ile bu rahatsızlığı taşıdığını biliyor ise doktor muayenesi olmadan da teşhisi kendi koyabilir. Fakat renk körlerinin çoğu bu rahatsızlıklarının farkında değildir, onlar için doğuştan böyle görmeleri doğal olarak algılanır. Normal görme yetisine sahip bir insan 10.000 farklı rengi ayırt edebilir, renk körleri ise yalnızca 2.000 kadar rengi ayırt edebilecek durumdadır. Renk körlüğünün kesin bir tedavisi henüz günümüzde yoktur fakat çeşitli lensler ile hastanın günlük hayatı kolaylaştırılmaya çalışılır. Bu lenslerin tedavi edici özelliği yoktur.

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here