Remember of Memories : Alın Yazım

0
söz , yazı , tarihnedio , unutulmak , okunacak , yazılmaya , değer
söz , yazı , tarihnedio , unutulmak , okunacak , yazılmaya , değer

Söz Uçar Yazı Kalır

“Unutulmak istemiyorsan, ya okunacak şeyler yaz ya da yazılmaya değer şeyler yap” Benjamin Franklin

Yavuz Bülent Bakiler’in tartışma programı kitaplaştırılmış. Sözün Doğrusu 1 isimli baskı bende de mevcut. İçeriğinde değinilen kavramlardan biri de “okur-yazar” olma deyimi. Hem okur hem yazar olmak çok farklı bir kavram. Sadece okuyan kesim ile ilgisi yoktur. Tespit edilen yazanın aynı zamanda iyi okur olması gerektiği. Maddi manevi okuyanın neden yazamıyoruz sorusuna yoğunlaşmasını savunmalıyız. Yazmak, bir dert edinme biçimidir. Dert edinilenin temel sorunlarına yönelip donanım elde edilmelidir. Sorunun cevabı ise ortadadır. “Ölümsüzlük” . Nedir ölümsüzlük ? Öldükten sonra da hayatın devam ettiği inancı ile hareket etmektir.

Teorik olarak literatüre geçmiş ,pragmatist yargılar en basitinden günlük yaşantımızın dinamiğidir. Evden çıkarken ocağı kapatmak, vazo yerine plastik kesip çiçeğe saksı uydurmak gibi şeyler hayat deneyimlerimizdir. Fakat plastik toprağa en geç karışan maddedir bilgisine yazılı kaynakları okuyarak erişiriz. Eğer bu bilgiyi yazıya dönüştürürsek bu da toplumun aitlik genel kültür seviyesine eşitlenmemizi sağlar. Kapaklarından tekerlekli sandalye kampanyasına katkıda bulunmak da o kişiyi okuyanların incelediği kimliğe hazırlar.

Kendisini gerçekleştirmek doğru yerde miyim sorusunu düşünmekle başlar. Yazı, icad edilmeden insanlar nasıl haberleşiyordu? Deneyimleri ne idi ? Elbette geleceği düşünerek hareket edilmiyordu. O an yaşanan sıkıntının neticesinde buluşa yöneldiler. Herkesin mecburiyetlerine bakış açısı erişilen sonuçları önceden keşfedilse bile ölümsüzlüğünün sembolüdür.

Sözlü kültürün geleceğe iletilmesi “yazılı” belgelerle mevcuttur.

“M.Ö. 3500’lerde Güney Mezopotamya’ya gelerek buradaki köy kültürünü şehir kültürüne dönüştüren Sümerler’in, Orta Asya kökenli oldukları artık birçok araştırmacı tarafından kabul edilmektedir. Türkçe ve Sümerce arasında dil benzerliklerinin ortaya çıkarılması önemli bulgulardır”

Bu alıntıdan anlaşıldığı üzere, sözlü kültür kendinin de içinde bulunulan ortamda diğerleri ile etkileşim içerisine girdiğinde coğrafî açıdan kaybolma tehditi ile karşılaşır .

1 Kasım 1928 Harf Devriminden önce kullandığımız alfabe bugün kullanılmıyor düşüncesi külliyen hatadır. Arşiv belleğimizin temel yapı taşı eski Türkçe yazılarıdır. Sadece bugün kullandığımız ve TDK sadeleştirilen kelimeler ortak etkileşimde güncel kolaylık açısından tercih edilmektedir .

Benjamin Franklin Kimdir ? (1706-1790)
Boston’da Josiah Frank’in on beşinci çocuğu olarak dünyaya gelir. İki yıl eğitim hayatında okuma,yazma ve aritmetik öğrenir. On yaşında tüccar babasının sabun ve mum dükkanında çalışmaya başlar ,okulu bırakır. Yerel gazete makaleleri hazırlar ve hobi olarak ilgilendiği “elektrik” hakkında günümüzde geçerli olan bilgileri icad eder. Negatif (-) ve pozitif (+) tanımı Franklin tarafından isimlendirilir. Leyden şişede kıvılcım titreşimi ve maddenin toprağa aktarma iletkenliğini deneyimler.

“Aydınlanma ve aydınlatma çubuğu ” üzerine makaleleri 1750’de İngiltere’de yayınlanır. İki sene sonra Fransa’da uygulanır. 1753’de “Royal Societ Of London” ödülünü kazandı. Benjamin, makale yazarlığı sırasında matbaa ve kitabevi de açmıştır.

Burada bizim hissetmemiz gereken nedir? Bireyin yaptıklarını sevgiyle sahiplenip yaşadıklarını yazıya dökerek paylaşması. İbrahim Müteferrika’nın, matbaayı ülkemize kabul ettirdiği Osmanlı’da, günümüze ulaşan mihengini oluşturmuştur. Ticari kurum halinde yıpratılması, basılan reklam broşürlerinin çöpe atılması ekonomik kayıptır. Bir ağaçtan kaç ton kağıt elde ediliyor. Kağıtlarımızı da sokağa atmayacak şekilde kullanalım. Birey neden okuyorum neden yazmalıyım gibi endişe taşımadan, geleceğini kurgularken kendine ve diğer insanlara güven aşılayıcı, sürdürülebilirlik taşıyan,ayrım gözetmeksizin uygulanacak paylaşımlar yapan hayat öyküsünü kazanmalıdır.

“Yaz dostum
Güzel sevmeyene adam denir mi_?”

Tuğba Şahin

Tuğba Şahin

"bildiğiniz yoldan şaşmayın, bırakın insanlar ne söylerse söylesin"
Tuğba Şahin

En Son 3 Yazısı Aşağıdadır . . . (Tüm Yazılarını Görüntüle)

Bu Yazıyı Okuyanlar Bunları da Okudu . . .

Share
Web sitemizden yazı kopyalayıp, başka platformlarda yayınlamak telif suçu kapsamında cezalandırılacaktır. Web Sitemize Hoş Geldiniz.Twitter Takip Edilesi Hesaplar >> @tarihnedio , @SerhatOner24

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here