Rapin Dehası ‘Snoop Dogg’

0

Amerikalı müzik sanatçısı, albüm yapımcısı, oyuncu.

Asıl adı Calvin Cordozar Broadus‘dır. Snoop Dogg sahne ismiyle tanınan ünlü Amerikan rap sanatçısı, 20 Ekim 1971 yılında, Kaliforniya’da dünyaya gelmiştir. O da diğer bir çok ünlü gibi babasız büyümüştür. Snoop takma ismini annesi kendisine yakıştırmıştır. Doğup büyüdüğü şehirde çeşitli nedenlerden dolayı sürekli hapise girmiştir.

Rapla tanışması küçük yaşlarda olmuştur. Lisedeyken evinde doldurduğu kasetleri bir gün, arkadaşı aracılığı ile Dr.Dre‘nin eline geçmiştir. Dr. Dre kayıtları beğenmiştir. Dr. Dre’nin kendisini keşfinden sonra Dünya’ya ününü duyurmuştur.

Bazı şarkı sözleriyle dikkatleri üzerine çeken sanatçı, şarkının sözleri nedeniyle de tutuklanmıştır. Snoop Dogg‘un projeleri kendi albümleriyle sınırlı değildir. Bir çok albümde konuk sanatçı olarak yer almıştır.

1993 yılında Doggystyle adlı albümünü piyasaya sürmüştür. Albümü hakkında yapılan kötü eleştirilere rağmen iki single listelerde yükselmiştir. Hayatında yaşanan bazı gelişmelerden sonra Snoop daha fazla tanınıp sevilmeye başlamıştır.

Snoop, sadece başarılı bir rapçi değil aynı zamanda başarılı bir oyuncudur. 2001 yılında Training Day, The Wash ve Baby Boy’da, 2004’te A Flight of Madness’da ve 2009’da Starsky & Hutch’da oynamıştır.


Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here