Ramiz Dayı Aslında Kim ?

1
ramiz dayı

Ramiz dayı, eski kumarhaneci yeni filozof. Türk dizilerinin olmazsa olmazı, siz giderken ben dönüyordum karakteri. Kafasında soru işareti olanların hapishanede ulaşabildikleri el kullanışlı arama motoru. 90’ların başında kumarhaneler yerini Casinolara bırakırken oda devre dışı kalmış.

O dönemde bazı pis işlere bulaşmış, zamanın ünlü mafya babalarındandır yani. Ağır bir yara aldıktan sonra hapse düşmüş ve ardından biraz sakinleşmiş, hayatı anlamış ve dersini almıştır. Artık onun ders verme sırası gelmiştir. Zengin hayatın da tadına bakmış fakirliğinde, aşkın da en babasını yaşamış ihanetin de, aşkı için şehirler yakmış, başkalarını da yakmış. Ama yeter mi bunlar Ramiz dayıya? Yetmez. Aşkı için yanıp kavrulan birini aldı ve intikam meleği yaptı. Hayattan aldıklarını paylaşmayı da bilmiş. Birde ayar vermesi var her baba yiğidin harcı değil. Gözdağı verir gel ki korkma. Akıl verir, kendi düşüncenin bir anlam yükü kalmaz. Hayat bir yaşamdır, oda koçu. Bunalıma girer terapistin olur. Çoğu kişinin yol göstereni olur.

Verilecek bir hesabın mı var ? Ustasıdır bu işin strateji kralı. Racon keser kanun sayılır, sevdiklerini lakap olarak ‘yeğen’ der. Sevmediklerine ‘kardeş’. Görünüşü, düşünceleri, tavrı ile Atinalı bir filozof gibidir. Kolaylıkla kandırabileceğin kişi değildir. Görüşleri vardır, bazıları vücudun da dövme olarak kazılıdır. “Kimsin sen”. Şüphesiz sen, sen değilsin. Ezel’i sever kadınlar, onun gibi görünmek ister erkekler. Lakin herkes Ramiz dayıya hayrandır. Mevlana’nın “Etme” şiirine hayranlığı vardır.Ramiz dayı aslında kimdir ? Bu soru aklımıza gelmiyor değil. Ramiz dayı çok kişinin bir bedende vücut bulmuş halidir aslında. Abdullah Palaz’a benzetilir Ramiz dayı. İkisi de hapis yatmış, ölümleri benzer, hatta ölüm hakkında söylediği sözler hadi benzerlik taşır. Palaz: ölüm korku ile ortak çalışır. Ramiz dayı: ölüm gibidir sadakat, pazarlığı olmaz. Bir kere çizgiyi geçtin mi yoktur dönüşü. Biri ölürken Nazım Hikmet şiiri olur, diğeri ölürken Edip Cansever.

 

Ramiz dayı: ‘Hoşçakal, adi şehir’ diyerek ayrılır aramızdan gider. Biz tekrardan tek başımıza kalırız bu dünyada.

Share

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here