Rahibe Teresa: Edith Stein

0
37

Edith Stein, 12 ekim 1891 yılında dünyaya gelmiştir. Bağnaz bir yahudi ailesinden gelmekte olan Stein, 1904 yılından sonra inancından vazgeçmiştir ve ateist olmuştur.  Göttingen Üniversitesi’nde eğitimini sürdürdüğü sıralarda Edmund Husserl ile tanışmıştır. Edmund Husserl, Fenomenoloji denilen bir felsefe okulu geliştirmiştir ve Stein bu okula çok ilgi duymaya başlamıştır. Ayrıca bu arada Katoliklik hakkında daha fazla bilgi edinme fırsatı bulmuştur.

Bu arada Husserl, Freiburg Üniversitesi’nde görevlendirilmiştir ve bunun üzerine aynı okulda Stein‘in asistanlığını üstlenmiştir.

1916 yılında felsefe üzerine doktorasını tamamlamıştır ve öğretim üyesi olmuştur. Bölümüne ilgisi ve zekası sayesinde kısa sürede üniversitenin önde gelen felsefecilerinden birisi haline gelip ün salmıştır.

1921 yılında tatil için Breslau’ya gitmiştir. Burada  Âvilalı mistik Azize Teresa’nın yaşam öyküsünü öğrenmiştir ve yaşam öyküsünden oldukça etkilenen Stein, bu sayede katolikliği olduğundan çok daha fazla benimsemeye başlamıştır.

1 ocak 1922 yılında vaftiz edilmiştir ve bunun ardından Husserl’in yanındaki görevini bırakarak Speyer’deki Dominiken kız okulunda öğretmenliğe başlamıştır.  Öğretmenliğe devam ettiği sıralarda Aquino’lu Tommaso’nun De veritate (Gerçek Üzerine) adlı eserini çevirerek katolik felsefesi üzerine olan bilgilerini çok daha fazla oranda genişletmiştir.

1932 yılında Münster Eğitim Enstitüsü’nde ders vermeye başlamıştır ancak buradaki görevinden bir yıl sonra Nazi hükümetinin çıkardığı antisemitik yasa gereğince ayrılması gerekmiştir.

1934 yılında Köln’deki Karmelit manastırına girmiştir ve manastıra girdikten sonra burada adını Teresa Benedicta a Cruce olarak değiştirmiştir.

Manastırda kaldığı süre boyunca Tommaso ve Husserl’in felsefeleri üzerine çalışmalarını sürdürmüştür ve bunun sonucunda ikisinin birleşimi olan Endliches und ewiges Sein (Sonlu ve Ebedi Varlık) adlı eserini yazmıştır.

Ancak bununla sınırlı kalmayan Stein, dini ve felsefi çalışmalarını sürdürmeye devam etmiştir.

1938 yılında Nazi tehdidi artmaya devam etmiştir ve bunun üzerine Stein, Hollanda’daki Echt’teki Karmelit manastırına gönderilmiştir. Gönderildiği manastırda çalışmalarına devam etmiştir ve Aziz Jüan de la Cruz üzerine Studie über Joannes a Cruce: Kreuzeswissenschaft (1950; Juan de la Cruz Üzerine Araştırma: Haç Bilimi) adlı önemli fenomenolojik incelemesini hazırlayıp yazmıştır.

26 temmuz 1942 yılında ise durumlar kötüleşmeye başlamıştır ve bunun üzerine işgal altındaki Hollanda’da piskoposların antişemitizmi mahkûm etmeleri üzerine Hitler, doğuştan katolik olmayan herkesin tutuklanmasını emretmiştir.

Stein‘in bir kız kardeşi vardır ve kız kardeşi de kendisi gibi din değiştirmiştir. Ancak katolik olan doğmamış olduklarından dolayı Gestapo tarafından iki kız kardeşte yakalanıp tutuklanmıştır ve Auschwitz toplama kampına gönderilmiştir. Kampa gönderildikten sonra ise kardeşiyle birlikte gaz odasında öldürülmüştür.

 

You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here