Radyoaktif Atıkların Camlanması

0
29

Bilim Adamları, Radyasyon Atıklarını Milyonlarca Yıl İçin Hareketsizleştirmek ve Depolamak için Bir Yol geliştirdi.

Bilim adamları, nükleer atıkların hareketsizleştirilmesi için devrimci bir yol buldu. Aslında neredeyse büyü gibi geliyor: Sadece atığı cam haline getirin.

Rutgers araştırmacısı ve yeni yöntemin mucidi Ashutosh Goel, “Cam, radyoaktif atıkların mükemmel kimyasal dayanıklılığı ile hareketsiz kılınması için mükemmel bir materyal” diyor.

Belki şaşırtıcı bir şekilde, radyoaktif atığın cam haline dönüştürülmesi yeni bir kavram değildir.

Yüksek seviyeli bir radyoaktif atık taklitçısından üretilen cam. Albert Kruger / ABD. Enerji Bölümü Vitrifikasyon adı verilen süreç, radyoaktif atığın cam ile birlikte eritilmesini ve aynı zamanda depolama konteyneri görevi gören silindirik bir kapta bileşikler oluşturulmasını içerir. Elde edilen ürün, dayanıklı ve dökülmeyen bir camdır. Bu süreç, üst düzey atıkların ilk tedavisi ve yönetiminin ayrılmaz bir parçası olmuştur.

Goel, radyoaktif iyot-129’u seramikte oda sıcaklığında hareketsiz kılacak yeni metodu keşfetti. 15.7 milyon yıllık yarılanma ömrüne sahip olan iyot-129, tiroid bezini hedef alabilir ve kanser alma şansını artırabilir. Geomelt gibi diğer vitrifikasyon yöntemleri atıkları 1,300 ila 2,000 ° C arasında değişen sıcaklıklarla işler.

 

 

You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here