Putin’in Casusundan Destek: Sabret!

0
Putin’in casusundan dayanak: Sabret
Putin’in casusundan dayanak: Sabret

Washington ile Moskova arasında 2010 senesinde Rus ajan krizi patlak vermişti. O yarıyılda Amerika Birleşik Devletleri’nin Federal Soruşturma Ofisi FBI 7 senelik bir araştırma neticesinde 11 ajanın bulunduğunu ortaya çıkarmıştı. Bu 11 ajandan akıllarda  en çok kalan isim ise Anna Chapman olmuştu. Chapman o dönem basının birinci gündem maddesi olurken, daha sonra sınır dışı edilmişti. Rusya’ya döndüğünde Putin tarafından karşılanan ve kariyerine politika ve moda alanında devam eden Chapman gözden kaybolmuştu.

Fakat iki ülke arasında geçen hafta yeni bir Rus casus krizi patlak verdi. Bu sefer yakalanan isim ise Maria Butina’ydı. Amerika Birleşik Devletlerinden yetkililer Butina’dan bazı cevaplar almaya çalışırken Chapman sosyal medyadan bir destek iletisi paylaştı. Chapman, “Seni çözmek ve senden bilgi toplamak isteyecekler ama sen sabret” iletisini paylaşarak Butina’nın yanında olduğunu duyurdu.

Chapman, o dönem Rusya’da bulunan İngiliz MI6 ajanı Sergei Skripal ile değiş tokuş edilmişti. Skripal geçtiğimiz aylarda bulunduğu İngiltere’de zehirlenmiş ve Rusya ile İngiltere arasında diplomatik krize neden olmuştu.

Amerika Birleşik Devletleri’DE TUTUKLU BULUNAN MARİA BUTİNA;

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here