PTT, Drone ile Teslimat Yapacağını Duyurdu !

0
14

    Herşey, 1898 yılında Tesla’nın insansız hava aracı için kumanda patente almasıyla başlamıştı.2010 yılında  Parrot firmasının, AR Droe V 1.0′ ı piyasaya sürdü.2012 yılındaysa Prof. Vijay Kumar’ın TED etkiliğindeki ”Uçan Robotlar ve İşbirliği”başlıklı konuşmasından sonra Quadcopter’lar ilgi görmeye başlamıştı.

    Giderek günlük hayatımızda yaygıunlaşan ve aşina olduğumuz ‘drone’ları etrafımızda görmeye başladık.2013 yılında Amazon sitesi ‘drone’lar ile teslimat yapacağını duyurmuştu.

    Geçtiğimiz günlerde Antalya’da düzenlenen Uluslararası e-Ticaret konferansında PTT gelecek planlarını masaya yatırdı.2018 yılında drone ile kargo teslamatı yapacağını duyuran PTT teknoloji severleri heyecanlandırdı.PTT bu hamlesi ile 2018 yılında, Amazon, UPS, DHL ve Alibaba’nın yanına adını yazdırabilecek gibi görünüyor.

    PTT AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Kenan Bozgeyik, Antalya’da düzenlenen Uluslararası e-Ticaret  Konferansı’nda, “Kendi oluşturduğumuz e-ticaret platformumuzu burada bir kez daha tanıtma fırsatı bulduk. Yine büyük partnerlerimizle, GSM şirketlerimizle, bankalarımızla oluşturduğumuz ödeme sisteminin Türkiye Kart projesinin de burada bir anlamda altını çizmiş olduk. Bütün bunlarla, Türkiye’nin ne kadar hızlı bir şekilde büyüdüğünü, ne kadar hızlı bir şekilde kalkındığını ve dünyadaki lider ülke konumuna nasıl hızlı adımlarla yürüdüğünü, 2023 hedeflerine nasıl ulaştığını burada bir kez daha yaşamış olduk.” şeklinde değerlendirme yaptı.Ayrıca Bozgeyik, milli mühendislerle ve üniversitelerle çalışma içerinde olduklarını belirtti.

    Drone taşımacılığının coğrafi şartları uygun olan yerlerde ya da özellikle ürünlerde veya ulaşımda sorun olan yerlerde kullanılacağını dile getiren Yönetim Kurulu Başkanı Bozgeyik, “Diyelim ki İstanbul’dan Adalar’a bir şeyin hızlı ulaştırılması gerekiyorsa, kargonun niteliği uygunsa onları taşıyacağız. Kuşkusuz, İstanbul trafiğini düşündüğünüzde iki saatte ulaşamadığınız yere yarım saatte ulaşabilir hale geleceğiz.” ifadelerini kullandı.

 

Kutluhan Bölükbaşı
İletişim

You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here