Protez Fonksiyonelliği

0
7

Jason Barnes 2012 yılında sağ kolunu kaybetti. Georgia Tech 2017’de ona piyanoyu tekrar çalma olanağı veriyor.

 

Jason Barnes 2012’de elektrik çarpması nedeniyle sağ kolunu kaybetti. Bir müzisyen olarak, sağ kolunun kaybedilmesi kesinlikle basit bir onarımın ötesinde travmatik ve üzgün olmalı.

 

İki yıl sonra, Georgia Tech College of Design‘da profesör olan Gil Weinberg ve laboratuvarı, Barnes için kendisinin en sevdiği aletlerinden biri olan davulunu çalabilmesi için yeni bir protez geliştirdi. Protez kolunda, biri Barnes‘ın kendisi tarafından kontrol edilen, bir diğeri ise kendi başına hareket ettiren ve yakınlarda duyduğu müziğe dayalı hareketlerini doğaçlamış olan bir çift çene çubuğu ile donatılmıştır.

 

Barnes aynı zamanda piyano çalmaya da başlamıştı ancak mevcut protez kollarının büyük bir kısmı henüz böyle karmaşık bir enstrümanın çalınması için gereken beceri düzeyini sağlayamadı. Böylece, davul çubuğu protezini oluşturduktan sonra, Weinberg Barnes‘ın piyanoyu bir kez daha çalmasını sağlayan başka bir cihaz yaratmaya karar verdi ve Luke Skywalker‘ın kendi robot kolundan bir miktar ilham aldı. Bir kaynak Savunma Gelişmiş Araştırma Projeleri Ajansı (DARPA) da ilham kaynağı oldu.


 

You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here