Pro Evolution Soccer 2018

0
11
Pro Evolution Soccer 2018
Pro Evolution Soccer 2018

KONAMİ PES oyununda Fox Engine’e motoruna geçerken son yıllarında da yeni teknolojilere uyum sağlamak ile geçiriyor.

Pes 2018 ile birlikte oyun biraz daha zorlaşırken en büyük değişiklik ise oyuncu hızları üzerinde. Oyun hızı düşürülürken topun ve futbolcuların hareketleri üzerinde ciddi bir animasyon çalışması yapılmış.Yeni oyunda kullanılan metodlar o kadar iyi ki maç sırasında temponun dakikalar bazında değiştiğini net bir şekilde hissediyoruz.

Oyun içindeki tempo ve hızlanmaya göre oyun akışı da değişiyor.Bu durum oyun üzerinde çok daha etkili kontrol imkanını bizlere sağlıyor. Ani bir gol yediğiniz takdirde oyuncuların tempoyu arttırdığı net bir şekilde gözlemlenebiliyor.

 

Pes 2018 DirectX 11 minimum PC gereksinimleri ise şöyle;

İşletim sistemi: Windows 7-8/8.1-10

İşlemci: İntel Core i5-3450 3.1 GHz veya AMD FX-4100 3.6 GHz

Bellek: 8 GB RAM

Ekran Kartı: 2 GB GeForce GTX 650 veya Radeon HD 7750

Depolama Alanı: 30 GB

Pro Evolution Soccer Tarihi ve Bilinmeyenleri

22 Aralık 1995’de ilk oyunu ‘Goal Storm’ adını alarak çıktı. Goal Storm Japonya’da ise ‘World Soccer: Winning Eleven’ adını aldı. Goal Storm genel anlamda oyuncuların beğenisi kazandı.

Konami 1997’de geliştirdiği ikinci oyunla birlikte isim değişikliğine gitti. Goal Storem yerine ‘International Superstar Soccer Pro’ yani bilinen haliyle ‘ISS Pro’ adını kullandı. Japonya’da ise World Soccer Winning Eleven adıyla çıkmaya devam etti.

1998’de ISS Pro 98, Japonya’da Winning Eleven 3

1999’de ISS Pro Evolution, Japonya’da Winning Eleven 4

2000’de ISS Pro Evolution 2, Japonya’da Winning Eleven 2000’di.

Tarih 15 Mart 2001’i gösterdiğinde ise KONAMİ ISS adını geride bırakarak Avrupa ülkelerinde oyunu Pro Evolution Soccer olarak çıkmaya başladı.

Oyunun hem basından hem de oyunculardan bolca övgü alması sayesinde futbol oyunu denildiğinde akla gelen ilk isim PES olmayı başardı.

2002’de çıkan PES 2’den 2006’da çıkan PES 6’ya kadar çıkan oyunlarda KONAMİ oynanış mekaniklerini korudu ve yer yer geliştirmeler yaptı.

Lisans sorunları yüzünden takım ve oyuncu isimlerinde bir takım sıkıntı yaşansa da olağanüstü oynanışıyla o yıllarda en büyük rakibi Fifa serisini geride bırakıp büyük bir çıkış yakalamıştı. Ancak 2006 yılında gelen PES 6 pesin krallığını ilan ettiği görkemli günlerden geriye kalan son oyun oldu.

KONAMİ PES serisini Japonya’da sadece Winning Eleven olarak çıkarmayıp bu bölgeye özel oyunlar da çıkarıyordu.J-League Jikkyou Winnig Eleven adındaki oyun ilk olarak 1995 yılında çıktı ve 2010 yılına kadar her sene bu isimli bir oyun geldi. Japonya’ya özel bu serilerde Japonya’ya ait takımlar bulunuyordu.

 

KONAMİ ‘Free to Play’ tarzındaki oyunların yükselişte olduğu dönemde ‘Winning Eleven Online’ adındaki bir oyunu ücretsiz olarak sadece Güney Kore’ye sürüldü. Daha sonra 2014 yılında Japonya’da ücretsiz olarak çıkış yaptı.

KONAMİ bununla kalmayıp Menejerlik türünde oyunlarda çıkarmaya çalıştı.KONAMİ Japonya’da Winning Eleven Tactics J League ve Winning Eleven Tactics European Club Soccer oyunlarını çıkardı.2006 yılında ise Avrupalı oyuncular için Pro Evolution Soccer Management çıktı.Pes Management’ın oyuncular tarafından kötü eleştiriler almasından dolayı KONAMİ Menejerlik türündeki oyunların çıkışını devam ettirmedi.

 

Yeni konsol nesline geçiş yapmak için çalışmalara başlayan KONAMİ ‘PES 7’ yerine ‘PES 2008’ adını alan oyun 26 Ekim 2007’de çıktığında serinin eski oyunları kadar beğenilmedi bunu sebebi oyun motorunun yeni neslin teknik yapısına ayak uyduramaması oldu.

PES 2010 ile birlikte KONAMİ seriyi eski gücüne kavuşturmak için geliştirmeler yaptı bu geliştirmeler Fifa serisini yakalamaya yeterli olmasa da KONAMİ PES 2011’den PES 2013’e kadar çıkardığı oyunlarla belli bir kitlesini elinde tutmayı başardı.

PES 2013’de çıkan PES 2014 ise Playstation 4 ve Xbox One konsollarının piyasaya sürüleceği tarihe denk geliyordu ancak KONAMİ PES 2008’de yaptığı hatayı tekrarlamamak adına oyunu yeni nesil konsollara çıkarmadı.

PES serisi PES 2015’le birlikte yeni nesle sağlam bir oyun motoruyla geçiş yaptı. Ve sonraki yıllarda çıkardığı oyunlarla bu adımın üstüne çıkmayı başardı.

KONAMİ teknik anlamda EA ile yarışamasa da 2018’e kadar çıkardığı oyunlardaki oynanış mekaniğiyle kendi kitlesini korumayı başardı.

You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here