Portekizli Kaşif Vasco Da Gama

0


Vasco da Gama
1469 yılında Portekiz‘in Sines şehrinde doğmuştur. Coğrafi Keşifler döneminde yaşayan Vasco da Gama dönemin Portekiz kralı tarafından Asya’ya yeni zenginliklere ulaşmak amacıyla gönderilmiştir. Portekizli kaşif 1488‘de yine bir Portekizli denizci olan  Bartoelmu Dias tarafından keşfedilen aynı zamanda “Fırtınalar Burnu” da denilen günümüz adıyla ise “Ümit Burnu” olarak bilinen bölgeyi geçerek dünya keşif tarihine damgasını vurmuştur. 

Peki Ümit Burnu’nu geçmek neden bu kadar önemliydi ?
Ümit Burnu o dönemde çoğu denizcinin korkulu rüyası olmuş hatta bu bölgenin dünyanın sonu olduğu bile düşünülmüştür. Vasco da Gama’nın burayı geçmesiyle birlikte Hint Okyanusunda yeni ticaret alanları açılmış ve Hindistana ulaşılan çok önemli bir alternatif yol bulunmuştur.

Bu burnun önemi Süveyş Kanalı açılıncaya kadar devam etmiştir.
Kâşif Vasco da Gama Ümit Burnu’nu geçtikten sonra Hindistana ulaşmıştır. Aynı zamanda buraya giden ilk kişi olarakda bilinmektedir. Buradaki devlet adamları ve tüccarlarla diplomatik ilişkiler yürütmüştür. Portekiz devletinin zenginleşmesi ve deniz hakimiyeti için çok önemli adımlar atan kâşif  24 Aralık 1524’te Hindistanda ölmüş cenazesi Portekize getirilerek törenle gömülmüştür.

Portekiz tarihinde önemli bir yere sahip olan kâşifin isminin verildiği yerler ve yapıtlar :

1-) Vasco Da Gama Köprüsü:
Portekizin başkenti Lizbon‘da bulunan ve Tejo Nehri üzerinden geçen köprüdür. Avrupanın en uzun köprüleri arasındadır. Kaşif Vasco Da Gama’nın Hindistan’a ulaşmasının 500. Yılı anısına 29 Mart 1998’de açılmıştır.

2-) Vasco Da Gama Kulesi :
Lizbon’da Tejo Nehri kıyısında bulunan 145 metre uzunluğundaki kuledir. 1998 yılında Expo 98 fuarından önce açılmıştır.

3-) Clup De Regatas Vasco do Gama :

Brezilya’nın Rio de Janeiro kentinde Portekiz’li göçmenler tarafından 21 Ağustos 1898 tarihinde kurulmuştur. Portekizli ünlü denizcinin adı verilmiştir.

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here