Portekizli Denizci Ferdinand Magellan Keşif İçin İspanya`dan Yola Çıktı.

0
50
Kristoph Kolomb`un yeni dunya keşfini yaptığı sıralarda Portekiz ve İspanya arasında yıllardır süre gelen ciddi anlaşmazlıklar söz konusuydu.
Kristoph Kolomb`un yeni dunya keşfini yaptığı sıralarda Portekiz ve İspanya arasında yıllardır süre gelen ciddi anlaşmazlıklar söz konusuydu.

Kristoph Kolomb`un yeni dunya keşfini yaptığı sıralarda Portekiz ve İspanya arasında yıllardır süre gelen ciddi anlaşmazlıklar söz konusuydu. Bunun üzerine Papa Altıncı Alexandre Borgia bu anlaşmazlıkları bitirmek amaciyla 7 Haziran 1494’de Tordesillas Antlaşmasını yaparak dünyayı boylam olarak ortadan ikiye bölen hayali bir çizgi oluşturdu. Bu antlaşmaya göre her iki ülke de dünyanın kendilerine düşen yarısında keşfettikleri yerlere sahip olabilecekti. İki ülkenin birbirine karşı düşmanca davranışları devam etse de iki taraf da antlaşmaya sadık kalmıştı. Fakat bu antlaşma İspanyollar açısından bir problem barındırıyordu. Baharat adaları diğer bir adıyla zengin Maluku adalarına ulaşabilecekleri tüm deniz yolları Portekizlilere ait olan yarıda kalıyordu . Buna rağmen Portekizli bir denizci olan Ferdinand Magellan Hint Adalarına ulaşmanın güneybatı yönünden de mümkün olduğundan emindi.

Henüz 10 yaşındayken anne ve babasını kaybetmiş ve ardından yetiştirilmek üzere portekiz donanmasına alınmış olan bu denizci ilk seferini henüz 25 yaşındayken Hindistana yapmış ve bu seferde talihsiz bir kazayla topal kalmıştır.10 yıl boyunca Portekiz donanmasında savaşan denizci bu sebeplerden dolayı uzak olan Hindistana doğudan değil de batıdan gitmeyi istiyordu. Üstelik Hindistan adaları hakkında gerekli bilgilere de sahipti. Sürekli batıya giderek Hindistan Adalarına ulaşacağına inanan Ferdinand Magellan`ın böyle bir keşif için kraliyet desteğini alması şarttı.

 Fakat 1514 yılından sonra disiplinsiz davranışları ve yerli halkla yaptığı yasadışı ticaretten dolayı Portekiz Kralı tarafından görevinden azledilmişti. Bundan dolayı Macellan, İspanya’nın genç kralıyla (Fernando ve Isabel’in torunu)  ile görüşmeyi tercih etti. Kral Carlos`a güneydeki kıtanın çevresinde dolaşarak ve Balboa’nın İspanya için önceden ele geçirdiği okyanusu aşarak Hint Adaları’na ulaşan bir yol bulabileceğinden bahsetti.

Krala, Endonezya’daki Baharat Adaları’nın  dünyanın Ispanyaya ait olan yarısında değil de Portekize ait olan yarısında kaldığını da söyledi. Baharat Adaları’na daha kısa ve güvenli bir yolun Ispanya için büyük bir ayricalik olacağı açıktı. Yaklasik çeyrek yüzyıl önce Kolomb’un Kral Carlos’un büyükannesi Isabelden destek almasına benzer olarak Macellan da keşif seferi için genç kraldan destek almayı başarmıştı. Portekizliler bu seferi durdurmaya çalışmış olsalar bile başarısız olmuş ve Ferdinand Magellan 20 Eylül 1519da keşif için 270 kişi ve 5 gemi ile Ispanya`dan yola çıkmıştır.

 

You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here