Platonik Aşk Nedir ?

1
58

Platonik Aşk Nedir ?

Takıntı haline gelen platonik aşkların kökeni, çocukluk hatta bebeklik dönemine kadar uzanabiliyor ancak kişiden kişiye göre değişen bu olguyu kişi bazında değerlendirdiğimizde, ne kadar geriye gittiğini bulmak genelde bir muallak.

Bu hastalıktan değişik bir hastalık olan ”Güvenli” bağlanma problemlerinin platonik takıntının gelişmesinde önemli bir etken olduğu bilinen bir durum, bunu çoğu uzman da belirtmekte, “Güvenli bağlanma problemi, kişinin kendisini sevilmeye değer bir kişi olarak algılaması anlamına gelmektedir. Güvenli bağlanma problemi olan kişilerde takıntılı aşka yani plotonik aşka daha sık rastlanmaktadır” diyor.

İnsanlık tarihi kadar eskiye dayanan bir kavramdır AŞK! Leyla ile Mecnun, Ferhat ile Şirin, Hades ve Persephone bir çok efsanevi aşk vardır insanlık tarihinde. Sadece bu efsanelermi Aşk efsaneleri dışında aşk hikayeleri, aşk şiirleri, aşk şarkıları, aşk ölümleri. Ve daha nicelerini okuduk, gördük ve belki de yaşadık…

Eğer aşk bir uçuş ise aşkta tek kanatla uçulmaz ki, iki kişi gerekir, demişler kim dediysem gerçekten güzel söylemiş. Sevdiğini yalnızca seven kişinin bildiği, sevilen kişinin haberinin olmadığı aşklar olsa bile buna aşk demek pek mümkün görünmüyor. Buna daha çok tek taraflı bir ilişki denebilir.

Başkaları ile güvenilir, samimi ilişkiler kurmak insan için önemlidir. Çünkü insan sosyal bir varlıktır. Bunu sürdürme isteği de insani bir davranış olarak görülmektedir. Bu nedenle de sağlıklı insan ilişkileri kişinin yaşam memnuniyetini artırmakta ve fiziksel ve ruhsal sağlık durumunu pozitif olarak etkilemektedir.

Takıntı, takıntının açıklamasını şöyle yapabiliriz. Kişinin zihnine sürekli, tekrarlayan, istenmeyen şekilde gelen, kişide sıkıntının oluşmasına neden olan, rahatsız eden düşünce ve davranışlardır. Bu düşüncelerin yoğunluğuna göre de kişide yaptığı olumsuz davranış ve sıkıntılar derecelere ayrılır. Bu sıkıntılar nedeniyle kişinin günlük yaşamı olumsuz yönde etkilenmektedir.

Platoniğin anlamı ise; gerçekte var olmayan, düşte kalan ve hep öyle kalması istenilen anlamına gelmektedir. Platonik takıntı kavramı, takıntılı aşk, aşk bağımlılığı ya da ilişki bağımlılığı anlamına gelerek bu anlamda değerlendirilmektedir.

Takıntılı aşk, kişinin gerçek ya da ulaşılamayan bir aşkı takıntı haline getirmesi ile oluşur. Tüm yaşamını o kişiye göre yönlendirmesi neden olur ve yoğun duygular yaşamasına sebebiyet verir ancak tarihler boyu güzel olarak addedilen bu kavram bir süre sonra kişinin kendisine ve çevresine zarar vermeye başlamasına neden olmaktadır, ve kişinin işlevselliğinin düşmesine piskolojisinin bozulmasına neden olabilmektedir.

Platonik takıntılı kişi, karşısındakine güven duyma, ayrılık ile ilgili kaygıları sürekli zihnini meşgul eder ve bu boş düşünceler kişiyi bir hayli yorar. Bu kaygılarından kurtulmak ilgi duyduğu kişiye için de kendini rahatlatacak, sürekli onu aramak, takip etmek, “beni seviyor musun” diye sorular sormak gibi davranışlarda bulunur. Çünkü bu davranışlar bir süreliğine de olsa kişinin kaygısının düşmesine yardımcı olmaktadır. Daha ancak bu kısa süreli bir rahatlamadı daha sonrasında ise tekrardan o  zihnini meşgul eden düşünceler gelmeye başlar ve bu düşünceler uzun bir süre daha devam eder.

Platonik takıntılı en büyük sorunlarından biri ise onu sadece aşık olduğu kişinin kendisini mutlu edeceğine inanır ve kendisi mutsuz olduğunda aşık olduğu kişinin de mutlu olmasını istememektedir onunda mutsuz olmasını istemektedir. Yani o kişiye değil de zihninde yarattığı kişinin kendisinde oluşturduğu varlığa anlama aşık olmuştur aslında platonik kişi.

Platonik takıntının bazı nedenleri vardır. Bu nedenler ise şunlardır. Kişi reddedildiğini düşünmesi, fiziksel ve duygusal olarak devamlı kendisini kabul ettirmeye çabalaması ve bunun için çalışmasıdır. Kişinin hedeflerinin olmaması, tatmin olmadığı iş ve sosyal hayatının olması ile ortaya çıkan anlamsızlık duygusu da platonik takıntının nedenleri arasında sayılabilir.

Bununla birlikte bir kaç neden daha vardır bunlar, özgüven düşüklüğü, başarısızlık, yetersizlik veya kendini yetersiz hissetmek ve zayıflık hissi kişide kaygıya sebebiyet vermektedir. Böylece kişinin zihninde oluşturduğu platonik sevgili kişinin varlığı ile var olduğunu düşünmesine ve yaşadığı boşluğu doldurmasına sağlar ve kişiye tatminlik hissini yakalamasına sebebiyet verir.

Güvenli bağlanma problemleri platonik takıntının gelişmesine önemli faktörlerden biridir. Güvenli bağlanma, kişinin kendisini sevilmeye değer bir kişi olarak algılaması anlamına gelmektedir. Sevilmeye değer biri olduğunu düşünmenin nesi kötü ki diye düşünebilirsiniz ama her şeyin fazlası zarar bunda da aşırıya kaçmamak lazım.

Bu kişiler ilişkilerinde karşısındaki kişiye bağlı olmaktan dolayı mutludur, karşısındakine bağlanmayı severler. Ancak yaşadıkları her ilişkide yada girdikleri her ortamda terkedilmeye dair ya da istenmediklerine dair kaygıları bulunmamaktadır. Yinede Uzun soluklu ilişki kurabilirler.

Güvenli bağlanmanın oluşabilmesi için, birincil bakım veren kişinin bebeklik ve çocukluk döneminde ilgi ve ihtiyaçlarının karşılanması önemlidir, bebeğin veya çocuğun farketmez  bakım vericisinin orada olduğunu bilmesi ile gelişebilen bir durumdur. Güvenli bağlanma problemi olan kişilerde malesef takıntılı aşka daha sık rastlanmaktadır.

 Ayrıca Bağımlı ve obsesif kişilik özelliği olan kişilerde maalesef takıntılı aşka daha sık rastlanmaktadır. Bağımlı kişilik özelliği olan kişiler, terk edilme korkusu ile yaşar ve bu takıntısı onları yer bitirir, ilişkinin bozulmaması için ellerinden geleni yaparlar, hayattan keyif almaya dair zorunlu olduklarına ve mutlu olduklarını hak etmediğine inanırlar ve hayattan zevk alamazlar, özgüvenleri genelde düşüktür. Obsesif kişilik özelliği olan kişilerde, belirsizlik çok fazla rahatsız eder genelde nettirler, hata yapmaktan korkar, mükemmeliyetçi yapıları vardır.

Platonik Kelimesi Nerden Gelmektedir ?

Bu kadar platonik aşkı anlattık ama platonik kelimesinin nereden geldiğinden hiç bahsetmedik. Madem öyle yazımızı güzel bir hikayeyle bitirelim. Platonik aşk kelimesinin ortaya çıkış hikayesi şöyledir; ünlü felsefeci Platon, hocası bir başka filazof Sokrates’e aşık olur ancak bunu ona söyleyemez bunu ona söyleyememesinin pek çok nedeni vardır ve bu aşk sadece tek kişilik olur yani bugünkü platonik aşk. Yani anlayacağınız platonik kelimesi Platon’un isminden gelmektedir.

Kerem Aşıgül
En Son 3 Yazısı Aşağıdadır . . . (Tüm Yazılarını Görüntüle)

You may also like

Share

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here