Sağlıklı Bir Ruh İçin Gerekli Gıdalar

Sağlıklı Bir Ruh İçin Gerekli Gıdalar

Sağlıklı Bir Ruh İçin Gerekli Gıdalar   Son zamanlarda oldukça kolaylık ile bozulan ruh sağlığı için... 

10 Adımda Aşık Mısın Anla

10 Adımda Aşık Mısın Anla

Hoş geldin yüzümün yeni gülümseyişi ! Bilmeli miydi böylesine sevildiğini, yoksa saklamalı mıydım ? Rüyalarıma... 

Lotus Ayak (Foot Binding)

Lotus Ayak (Foot Binding)

Zambak Ayak diye de bilinen Çin’de uzun yıllar boyunca uygulanan bir ayak bağlama geleneğidir lotus ayak. Aynı... 

Instagram’dan 6 Yöntemle Para Kazanma Rehberi

Instagram’dan para kazanmak: Instagram, çevrimiçi para kazanmak için ideal bir platformdur. İnternet üzerinden... 

Karın Masumluğu

Kış mevsimi geldiğinde karın yağmasını hepimiz dört gözle bekleriz. Çocuklar kar topu oynamak için bekler, yaşlılarımız... 

Piyango

Kategori : Ana Sayfa, İnanç - Etiketler :, , , , - Tarih : 17 Aralık 2017

Share

Rızkı veren Hüda’dır
Kula minnet eyleme..

 

“İsa (as) günün birinde bir kabristana uğramıştı. Orada yatan ölülerden birine seslenince, Allah’u teala ölüyü diriltti ve İsa (as) adama şöyle sordu:

-Sen kimsin?

-Ben dünyada iken hamaldım; insanların yüklerini taşır, geçimimi sağlardım. Günün birinde bir adamın odunlarını taşıyordum; odunlarından bir kıymık parçası alıp dişlerimi karıştırmıştım. Öldüğüm günden beri o kıymık parçasından dolayı hesaba çekiliyorum.” (Ruhu’l Beyan 2-171)

Bu hikayenin de vurgulamak istediği gibi küçücük bir kıymık parçasından çekilecekken zahmetsiz, haram yollarla kazanılan onca insanın hakkı olan milli piyangodan kazanılan veya ona yatırılan paradan sual eylemez mi Rabbim!

Bir kıymığın hakkını isteyen kul milli piyongoya yatırılan paranın hakkını istemez mi! Şikayetçi olmaz mı zannedersin! Mahşer günü yakaracak Rabbime ve diyecekki “Rabbim ben alın teri ile helalinden kazanmaya çalışırken bu kulun kolaya kaçmak için para kazanmaya çalıştı şikayetçiyim”. Eşin çocuğun şikayet edecek boğazlarından haram lokma geçirdiğin için ne hesap vereceksin söyle!. 

Rabbim kullarını rızıksız bırakır zannına mı kapıldın yoksa! O ki yarattığı her bir canlının rızkını da yarattı. Tefekkür nazarıyla bak şu kainata ufacık bir karıncanın rızkını veren Rabbim seni mi unutacak! Seni rızıksız mı bırakacak! Sen elinden geleni yap gayret et ve gerisini Allah’a bırak. Unutma ki emeksiz yemek helal olmaz.

Üstad Necip Fazıl ne ince söylemiş;

“Kolay mı Kaf dağını çevirmek dolay dolay

Var ol ey ulvi zorluk, yere bat sefil kolay”

Zorluklarla kazanılan ne kadar kıymetli gelir insana. Tadı hiç eksilmez damağımızdan.

Cenneti arzu eden insana zor gelir mi helalinden kazanmaya çalışmak, harama girmekten korkmak, piyango gibi şans oyunlarına buğz ederek bakmak.

Ye’ise kapılma kardeşim! Rabbim küçük karıncanın ayak seslerini duyuyorken, senin kalbindeki yarışlarını da duyuyor elbette. Rabbim sana en güzel şekilde gönderecek rızkını sabret!

Kalbimden böyle bir niye geçiriyorsan kardeşim vazgeç! Deki! “Rabbim senin için, senin rızan için, piyangodan bilet almayacağım. Rızkımı bana helal yollarla ver, beni harama bulaşmaktan muhafaza eyle” -Amin-

Umulur ki Rabbim güzel niyetin hasebiyle, sana hiç ummadığın yollardan rızık gönderir. Rabbim şans oyunlarına bel bağlamaktan cümlemizi muhafaza eylesin inşaAllah…

Rabia Şahin

Rabia Şahin

Yaşamını öğrenmeye adamış bir fani!..
Rabia Şahin

En Son 3 Yazısı Aşağıdadır . . . (Tüm Yazılarını Görüntüle)

Bu Yazıyı Okuyanlar Bunları da Okudu . . .

Share
Yorum Yaz
Ad Soyad :
E-mail :
Yorum :

Share