Piyango 2

0

Piyango, toto, loto, at yarışı,casino kumarı vs. bütün şans oyunları. Adı gibi oyun işte. Yıllardır nice insanlara öyle oyunlar oynadı ki. Huzurlarını bozdu, evlerini dağıttı, sefil bıraktı, maneviyatlarını yıktı, mahvetti ve ediyor!

Gazete arşivleri, internet vs. araştırmalarelde edilen sonuç üzücü. İstisnasız hiç kimse o paraların hayrını görmemiş! Peki, neler olmuş? 8 vahim şey yaşanmış:

1-Evliler eşlerinden ayrılmış 45 yıllık evli (7 çocuklu) eşlerini şiddetli geçimsizlik gerekçesiyle bırakmışlar.

2-Fuhşa, ahlaksızlığa sefalete veya bu çizgide macera tuzağına düşüp manen her şeylerini kaybetmişler.

3-Kumara başlamışlar ve ünlü kumarbazlar tarafından bir güzel yolunmuşlar.

4-Mafyaya bulaşmışlar; başlarına gelmedik bela, felaket kalmamış.

5-İş kuranlar kısa sürede icrayla beraber her yelerinden iflas etmişler. Kazanan olmuş tabi ama ne yazık ki ya kazayla yada ölümle son bulmuş yaşamları.

6-İkramiyeyi alır almaz en lüks arabaları almışlar; fakat bu arabalar kendilerinin ve çocuklarının sonu olmuş.

7-Eski samimi dost ve ahbaplarını kaybetmişler, yeni paracı dostlar bitince kaybolduklarında yüzlerine bakan olmamış. Sefalet içinde yalnız eşsiz, çocuksuz, arkadaşsız, dostsuz, miskin halde yaşamak zorunda kalmışlar.

8-Psikolojileri bozulmuş, akıl hastanelerine düşmüşler depresyona girp intihar edenlerde son derece fazla..

Özetlersek: Bir kişi gülüyor, onbinlerce vatandaş kahroluyor! Bunun adı da milli şans oyunu. Onbinlerce insandan toplayacak, bir parçasını dağıtacak, diğerini kendine sağlayacaksın. Bu mudur şans oyunu.

Yıllar önce yaşanan olay!? Milli piyango idaresi genel müdürü İhya Balak,makamın da tabancasıyla vurularak öldürüldü. Katil kurumda müfettiş olarak çalışıyordu, olay yerinde polislere teslim oldu ve garip biçimde “Hoşgeldiniz! Bugün benim en mutlu günüm!” dedi.

Üreten ülke kalkınır; şans hayalleri peşinde koşanlar, alın teri dökmeden havadan kazananlar değil.

Rabbim şans oyunlarına hastalık derecesinde bağlı olanlara sifa versin, onlara meyletmekten bizi muhafaza buyursun inşaAllah!..

Rabia Şahin

En Son 3 Yazısı Aşağıdadır . . . (Tüm Yazılarını Görüntüle)

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here