Pierre Loti Tepesi’nin İsmi Nereden Geliyor ?

0
32

 

Mezarlıktan geçersin sonra karşına çıkar. Bu tepeye gelmek için yürürsün usul usul ve sonra karşına çıkar bu manzara.

Sanki ölümden sonra hayat gibi. Peki neden Pierre Loti?

Pierre Loti kimdir ?

14 Ocak 1850’de Fransa’nın Rocherfort kentinde Protestan bir ailenin 3. çocuğuydu.Asıl adı Louis Marie Julien Viaud’dir. Denizci bir aileden gelen Pierre, çocukluğunda Latince, Yunanca ve İngilizce dillerini öğrenmiş.

Pierre Loti isminin yazara, 1872 yılında yaptığı Okyanusya seferi sırasında, Tahitili yerliler tarafından “Pierre Loti” adı verilmiştir. Loti, egzotik iklimlerde yetişen egzotik bir çiçeğin ismidir.

Pierre Loti 17 yaşında deniz subayı olur ama farklı bakar dünyaya.Gittiği yerleri,gördüğü güzellikleri kaleme alır.Yazmaya başlar.

İlk kez 1876 da gelir İstanbul’a. Osmanlı kültüründen etkilendi ve kitabında yazmaya başladı. Aziyadé  (Aziyade)  romanına isim veren kalbinin en derin köşelerinde alev alev yanan yaşanmış aşk hikayesini, ünlü eserine adını verdiği “Aziyade” romanının içinde bulabilirsiniz. O dönemdeki Osmanlı ’yı anlatan ve eleştirmenlerin olumlu yanıt verdiği bu romanda, Pierre Loti’nin ruh halini de bulmak mümkündür. Dünyanın dört bir köşesini görmüş olan Pierre Loti, yaşamının bundan sonraki diliminde Türkiye’yi yeni bir yurt olarak belirlemiş, Türkçe konuşup Türkçe şarkılar söylemiştir. Pierre Loti’nin kalbini kaptırdığı Çerkez kölesi Aziyade ise, Cihangir semtinde oturan Abidin Efendi’nin bir kölesiydi.

73 yaşına kadar yaşayan Loti, hayatının 2,5 yılını Türkiye de geçirmiş, Türk dostluğu ile bilinmiş.Tehlikelere karşı uyarmıştır.Geldiği zaman Pierre Loti kahvesine uğrayıp kendine ilham veren bu tepede yazmıştır.

Aziyade’yi görmeden duramayan Loti, ölüm haberini alır.1887 yılında çok sevdiği Aziyade ‘nin mezarına İstanbul’a ziyarete gider. Bu ziyaret dönüşü sonrası doğduğu evin bir odasına Türk odası yapar ve odayı Türk mimari özelliğiyle inşa ettirir. 1903-1905 yılları arasında Le Vautour adlı gemiye komuta eder. İstanbul’daki Fransız Konsolosluğunun karakol gemisinde 1906’da Les Desenchantées adlı romanını yazar.

Balkan Savaşları’da, I. Dünya Savaşı’nda ve sonrasında Anadolu işgalinde Avrupa’ya karşı hep Türkler’i savundu. Millî Mücadele döneminde Anadolu’daki direnişe destek vermesi ve kendi ülkesi olan işgalci Fransa’yı ağır bir dille eleştirmesiyle Loti, Türk halkının da sempatisini kazandı. Öyle ki, Türkiye Büyük Millet Meclisi 4 Ekim 1921′ de Pierre Loti’ ye şükranlarını sunan bir mektup yolladı.

Pierre Loti, 1920 yılında “İstanbul Şehri Fahri Hemşehrisi” olarak kabul edildi ve onun adını taşıyan bir de cemiyet kuruldu. Daha sonraları İstanbul’da Divanyolu’nda bir caddeye “Pierre Loti Caddesi” ve Eyüp’te bir kahvehaneye de “Pierre Loti kahvesi” adı verildi. Günümüzde bu kahvehanenin olduğu tepe de Pierre Loti Tepesi olarak anılmaktadır.

Pierre Loti, 10 Haziran 1923 tarihinde Hendaye’deki evinde 73 yaşında öldü. Cenazesi Rochefort’a getirildi. Burada da askerler tarafından devlet töreni düzenlendi. Tabutuna Fransız bayrağı örtülür. Cenazesi daha sonra vasiyeti üzerine Oléron adasına götürülür.

Saint Pierre d’Oléron adasındaki ailesinin evinin bahçesine defnedilir. Sade bir mezar yaptırılmıştır. Mezarının üstünde adının yazdığı bir küçük taş vardır.

Fransa’da evli olan Pierre Loti’nin Samuel Loti adında bir oğlu vardır.

Eserleri:

1879 – Aziyadé (Aziyade)
1881 – Le Roman d’un Spahi ( Bir Sipahinin Romanı)
1886 – Pécheur d’Islande (İzlanda Balıkçısı)
1887 – Madame Chrysanthème (Madam Krizantem)
1890 – Le Roman d’un Enfant ( Bir Çocuğun Romanı)
1891 – Le Livre de la Pitié et de la Mort ( Acıma ve Ölümün Kitabı)
1897 – Ramuntcho
1899 – Reflets malar)

1906 – Les Désenchantées ( Mutsuz Kadınlar)
1913 – La Turquie Agonisante ( Can Çekişen Türkiye)
1919 – Prime Jeunesse ( İlk Gençlik)
1923 – Un Jeune Officier Pauvre (Zavallı Genç Bir Subay)

 

 

You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here