Pierre Curie Ve Marie Curie, Radyoaktif Radyum Elementini Keşfettiler

0

PİERRE CURİE VE MARİA CURİE

Marie Curie ; Polonya asıllı fizikçi ve kimyacı , asıl adı Maria Salome Sklodowaka. 7 Kasım 1867 Varşova, Polonya’da dünyaya geldi. Paris Üniversitesi’nden mezun olmuş ve okuduğu üniversitede öğretmen olmuştur.

Pierre Curie; Fransız fizikçi. Kristalbilim, manyetizma, piezoelektrik ve ışınetki biliminin öncülerindendir. 15 Mayıs 1858 Paris’te dünyaya geldi.

Marie Curie Keşifleri : Polonyum ve radyoaktivitenin keşfi.

Paris Üniversitesi’nde ders veren ve aynı üniversitede profösör ünvanı alan ilk kadındır. İki farklı alanda nobel ödülü almış ilk insandır. Pierre Curie ile evlenmiş ve iki kız çocuğu olmuştur.

1911 yılında radyum ve polonyumun keşfi ve araştırmalarındaki  rolünden ötürü Nobel kimya ödülüne layık görüldü. Böylece tarihte iki Nobel ödülüne sahip ilk kadın oldu.

Ödülleri : Nobel Fizik Ödülü

Avrupada doktora yapan ilk kadındır.

Piezoelektiriği kardeşiyle birlikte keşfeden Pierre Curie ile bir bilim insanı vasıtasıyla 1894 ‘ te tanışan Marie , ortak bilimsel ilgilerinin ve hayat görüşlerinin katkısıyla birbirlerine bağlandılar ve Temmuz 1895 yılında evlendiler.

1896 yılında öğretmenlik diploması aldıktan sonra 1897 ‘ de Henri Becguerel’in duyurduğu , uranyum tuzlarının yaydığı sonraları radyoaktivite olarak adlandırılarak ışın üzerine detaylı araştırmalar başlattı.Fakat o yıl ilk kızı İrene ‘ in dünyaya gelmesiyle çalışmalarına ara vermesi gerekti.

1898 başlarında çalışmalarına hız veren Marie , toryumunda bu ışınları yaydığını fark etti.Bu noktada eşi Pierre de kendi çalışmalarını bırakarak.      Marie ‘ye yardım etmeye başladı.

Bu ara Becguerel de iki farklı uranyum mineralinin daha aktif olduğunu keşfetti.

Polonyumu buldu . Temmuz 1898 ‘ de Maria ve eşi polonyumu bulduklarını duyurdu.

Polonyum : Uranyum radyoaktifi bozunmasında ortaya çıkan yeri bir radyo aktif elementtir.

19 Nisan 1906 ‘ da Pierre Curie bir at arabasının çarpması sonucunda öldü.

Marie Curie 4 Temmuz 1934 ‘ te      Fransa’ da , uzun süre radyasyona maruz kaldığı için ölmüştür.

20Nisan 1995 ‘ te Marie ve kocasının mezarları Fransa ‘ nın anıt mezarı olan Pantheon’ a taşındı. Başarılarından ötürü bu şerefe layık görülmüşlerdir.

 

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here