Penis Eğriliği Neden Olur? Peyronie Hastası Olduğunuzu Gösteren 5 Belirti

0
Penis eğriliği neden olur Peyronie hastası olduğunuzu gösteren 5 belirti
Penis eğriliği neden olur Peyronie hastası olduğunuzu gösteren 5 belirti

Erkek cinsel organının hafifçe sola yada sağa yaslanması normal kabul edilir. Peki daha belirgin bir eğrilik varsa? Penisinizde belirgin bir eğime sahipseniz, ağrı yaşıyorsanız yada cinsel ilişkide zorlanıyorsanız Peyronie hastası olabilirsiniz. Peki Peyronie hastalığı nedir, diğer belirtileri, tedavi yolları nelerdir? Peyronie ameliyatı nasıl yapılır? İşte Peyronie hastalığının olduğunu işaret eden 5 belirti ve diğer detaylar…

Peyronie hastalığı, penisin dik olduğu zaman kavisli hale gelmesine neden olan bir durumdur. 40 yaşın üzerindeki insanlar hastalıktan çoğunlukla etkilenir ancak her yaşta olabilir. Nedeni henüz tam olarak belirlenemeyen bu hastalıkla ilgini şunlara dikkat etmelisiniz:

– Penis yüzeyinde kalınlaşmış, renk değiştirmiş, plaka oluşturmuş alanlar var mı?

– Penisin dik olduğu durumlarda yukarı doğru bir eğrilik var mı?

– Ereksiyon sırasında ağrı hissi var mı?

– Penis görüntüsünde kum saatini andıran deformasyonlar var mı?

– Penis uzunluğunda yada kalınlığında değişiklik, kayıp var mı?

Uzmanlara göre ileri seviyede Peyronie hastalığında cinsel ilişki imkansızlaşabilir. Peyronie hastalığında her zaman ağrı görülmeyebiliyor şekil bozuklukları ise teşhis için daha yaygın kullanılıyor. Ağrı ve cinsel işlev bozukluğu yaşamayan Peyronie hastalarına bazen tedavi uygulanmayabiliyor.

PEYRONİE HASTALIĞI TEDAVİSİ NASIL YAPILIR?

Tedavide ilaçlar ve steroid enjeksiyonları yaygın olarak kullanılıyor ancak bazı durumlarda bu tedaviler yeterli olmayabiliyor. Ağır vakalarda ise Peyronie hastalığı ameliyatla tedavi ediliyor. Ancak bir çok doktor hastalığın kendiliğinden ortadan kalkmasının da mümkün olduğunu düşünüyor ve ameliyattan önce hastaları 12 aya varan sürelerde takibe alıyor.

PEYRONİE AMELİYATI NASIL YAPILIYOR?

Cerrahi müdahalede penis plağı çıkarılıyor, penis düzleştirilererek, damar yapısı düzenleniyor. Yeniden bükülmeyi önlemek için penis plağından alınan parçalar cinsel organda kısalma riski yaratabiliyor. Bazı durumlarda da platin desteği yapılıyor.

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here