PEN’in Kurulması

0

5 Ekim 1921’de İngiliz yazar Catherine Amy Dawson Scott ile John Galsworthy ve arkadaşları tarafından Londra’da kurulan PEN, uluslararası yazarlar birliğidir.P.E.N., İngilizce Poets (şairler), Playwrights (oyun yazarları), Essayists (denemeciler) ve Novelists (romancılar) kelimelerinin baş harflerinden oluşmaktadır. Tabi artık uluslararası çalışmakta olan dernek 5 Ekim tarihinde kurulmuştur. Halen günümzde aktif olarak faaliyetlerine devam etmektedirler.

TÜRKİYE’DE PEN :

PEN Yazarlar Derneği, Uluslararası P.E.N. Kulüpleri Federasyonu Türkiye Merkezi olup, 1950’de Halide Edip Adıvar’ın girişimiyle kuruldu. Dernek 12 Eylül 1980 askeri müdahalesi üzerine kendini feshetti.

Yeni bir PEN Kulübü kurulması amacıyla 1988’de Türkiye Yazarlar Sendikası Başkanı Aziz Nesin’in girişimiyle Gazeteciler Cemiyeti’nde bir toplantı düzenlendi. Kuruluşun kesinleşmesi için gereken Bakanlar Kurulu kararı 1989 Kasım ayında alındı, başkan Yaşar Kemal oldu. Bugünkü Yönetim Kurulu: Tarık Günersel (Başkan), Halil İbrahim Özcan (İkinci Başkan), Sabri Kuşkonmaz (Genel Sekreter), Ahmet Erözenci (Uluslararası İlişkiler Sekreteri), Tülin Dursun (Sayman), Zeynep Oral (Üye) ve Mario Levi (Üye). 

 

P.E.N., İngilizce Poets (şairler), Playwrights (oyun yazarları), Essayists (denemeciler) ve Novelists (romancılar) kelimelerinin baş harflerinden oluşmaktadır. Tabi artık uluslararası çalışmakta olan dernek 5 Ekim tarihinde kurulmuştur. Halen günümzde aktif olarak faaliyetlerine devam etmektedirler.

 

 

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here