Patronlar İşçiler Ve İşsizler Üçgeni..

0

 

                                         Bugün 28 Kasım bundan yıl 1974’te  Ankara’daki Ağaç ve Metal işleri Olgunlaşma Ensitüsü öğrencileri eğitim ve öğretim adı altında ucuz işçi olarak çalıştırıldıkları gerekçesiyle ölüm orucuna başladılar.. Toplumda bu kapanmayan yara halen devam etmektedir..İşçiler, insani koşullar altında çalışmayıp aşırı çalıştırılıp hayatlarından bezdirilerek iş yaşamında çok sömürülürler, ses çıkarsan istersen deyip işi bırakmaya zorlanırlar, nedense patronlar ve işçiler arasında bir türlü yolun denge noktasında bulunamamıştır bunca yıldan beri.. Oysa toplumda istenmeyen iki şey vardır, bunlar :

Bunları kuran yazdığına rağmen dikkate almıyoruz..Sadece kurandan istediklerimizi alıp diğer mesajları görmemezliğe geliyoruz… Aslında toplumda olması gereken işsizlere devlet her ay geçimine yardımcı olacak bir maaş vermelidir..Yabancı ülkeler işsize maaş verip geçimini sağlıyor örneğin Belçika’da işsizseniz devlet size maaş veriyor taaki bir iş bulana kadar..Birde Finlandiya var oda işsizlere sadece iş bulana kadar değil iş bulduktan sonrada maaş vermeye karar vermiştir.. Bur da amaç  böylece iş bulmaları halinde maaşlarını kaybetme korkusundan kurtulacaklar. Zira Finlandiya’da birçok kişinin cömert ve karmaşık sosyal güvenlik sisteminden yararlanmayı tercih ederek, işe girmeyi reddetmesi ülkenin ciddi sorunlarından biri olarak görülüyor. Uygulama ile rastgele belirlenecek 2 bin kişiye 2 yıl boyunca her ay 560 Euro (yaklaşık 2 bin TL) ödenecek.

Bizde olması gereken bir iş bulana kadar maaş verilmesidir..Bizlerde böyle bir uygulama olması halinde kişilerin daha yaratıcı olacaklarını  düşünüyorum..

Bizim toplumda maalesef tanıdığın varsa torpilin varsa yürüyor işler..Kişiden kişiye değişen koşullarla adalet sağlanmaz..Yazımı Hz. ALİ’nin sözüyle bitirmek isterim.. Gözyaşının gözü temizlemesi gibi , bazı sözlerde ruhumuzu aydınlatır…. Hz. Ali ‘ye sormuşlar; Devletin dini var mı? Cevap vermiş ; “Var, Devletin dini ADALET’tir.” “Adaleti olmayan devlet zaten Dinsizdir” …

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here