Paris Antlaşması

0

1783 Paris Antlaşmasıyla, Birleşik Devletler ve Büyük Britanya aralaında müzakerelerde bulundu, devrimci savaşı sona erdirdi ve Amerikan bağımsızlığını tanıdı. Continental Kongresi, bu antlaşmayı görüşmek üzere beş üyeli bir komisyon seçti: John Adams, Benjamin Franklin, John Jay, Thomas Jefferson ve Henry Laurens. Ancak Laurens, bir İngiliz savaş gemisi tarafından yakalandı ve savaşın sonuna kadar Londra Kulesi’nde tutuldu.

Görüşmeler, Nisan-1782’de, Yorktown’da yapılan Amerikan-Fransız zaferinin, Lord North’un Tory hükümetinin devrilmesine ve bir Whig, Lord Rockingham’ın başbakan ve Lord Shelburne’nin dışişleri bakanı olarak adlandırılmasına yol açmasından sonra başladı.

Fransız dışişleri bakanı Comte de Vergennes, Amerikalıları diplomatik stratejilerini Fransızlarla koordine etmeyi bekliyor, ancak Amerikalılar  kendi davalarına güvenmiyor ve bağımsız bir yol izliyorlardı. Ekibin dikkat çekici başarıları arasında Amerikan bağımsızlığının İngiliz tarafından tanınması (Jay tarafından en çok basılan nokta); Amerikan balıkçılarının Newfoundland kıyısındaki Büyük Bankalara ve Kanada sularındaki diğer geleneksel balıkçılık alanlarına erişim hakkı (Adams ve Jay tarafından sağlanması); ve İngiltere’nin doğu üzerindeki Allegheny Dağları ile batıdaki Mississippi Nehri arasındaki tüm toprakları ABD’ye bırakmasıyla yeni ulusun boyutunu ikiye katladı.

Birleşmiş Devletler, devlet ve yerel yönetimler tarafından sadıkların zulmünü sona erdirmek ve savaş sırasında el konulan mallarını geri yüklemek için güçlerini kullanmaya karar verdi. Her iki ülke de alacaklıların kendilerine borç yüklemelerini istememeye karar verdiler.

Barış ön maddeleri, Amerika Birleşik Devletleri için Adams, Franklin, Jay ve Henry Laurens tarafından imzalanmış ve 30 Kasım 1782’de Büyük Britanya için Richard Oswald imzalanmıştır. Son anlaşma 3 Eylül 1783’te imzalanmış ve Avrupa Kongresi tarafından onaylanmıştır.

Gülay Demir

En Son 3 Yazısı Aşağıdadır . . . (Tüm Yazılarını Görüntüle)

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here