Papatya Kadar Anlamlı

0

Papatya bir çiçek için fazla anlamlı. Fazla masum fazla saf.. Onca çiçek varken neden papatya? Çok güçsüz görülür hatta çoğu insan sokakta görse takmaz. Üzerlerine basılır veyahut seviyor sevmiyor uğruna katledilirler. Kimsenin değer vermediği önemsemediği bu çiçek aslında değerli mi değerlidir. Sadece bu değeri bakmayı bilenler anlar. Güller dikenleriyle veya başka çiçekler kalın saplarıyla, salgıladıkları sıvılarla bir şekilde korurlar kendilerini. Sadece görünüşleri ile çekerler kendilerine herkesi.

Halbuki papatya masumdur. Papatya güçlü görünümlü ve bir o kadar da narindir. Grurludur. Eğmez başını. Kimsenin umrunda olmadığını bile bile inatla açar. İnatla güzellik katar dünyaya… Kimi zaman katledildiği halde “seviyor” çıkar fallarda. Sadıktır katilinin yüzünü güldüreceğini bildiği için gülümseyerek ölür papatya. Ve papatyalar öldükten sonra kokmaya başlar.. Nasıl bir sevgidir ki katilini mutlu edebilmek için ölünce kokar papatya. Ölürken hiç kıvranmaz. İncecik dalı hemen kırılır. Kimseler acısını bilmez, farketmez. Minik bir tebessüm ve bir damla gözyaşıyla veda eder dünyaya. Bırakır kendini katilinin ellerine.

Umuttur papatya. Dünyanın bunca kirine pasına rağmen inatla beyaza boyar dağları yolları. Ne kadar kirli olsa da dünya güzelliklerin bitmediğini umutlu olmamız gerektiğini anlatır bizlere. Ve inatla açar.. Kötü iyi demez her insanı sever. Her insanın yüzünde bir küçük tebessüm olmak ister. Karşılıksız sevgidir papatya. Çevresindeki hiç bir varlıktan karşılık beklemez. kimseden bir medet ummaz karşılığını beklemez verdiklerinin. Bazen bir arıya baldır, bazen bir canlıya yemek.. Bazen de bir insana umuttur papatya yaşamaya dair.

Hayata nasıl tutunulması gerektiğini gururla dimdik durarak anlatır bizlere. Dinimizde vardır ya her ne olursa olsun Allah’ın yarattığı sevilir, yaradandan ötürü. Papatya her şeyi sever.. Büyük bir olgunlukla durur. Asildir papatya. En güzel yada en iyi olmak değildir amacı sadece sevdikleri iyi olsun ister. Tek derdi budur. Başına gelebilecekleri bilse de yolun ortasında açar bazen. Belki de ölümün korkutucu olmadığını anlatmak ister insanlara. “Bakın ben yaşamak için ölmeyi göze aldım” der. Bir çok insanın ölmek için yaşamasının aksine.. Vefadır papatya.. Bilgedir aynı zamanda. Çoğu zaman dersler verir duruşuyla insana. Konuşmaz ama sadece durarak bile çok şey öğretir insanlığa ve doğaya. Herkesin gül karanfil sevdiği hediye ettiği bir dünyada olsak da asıl dünyaya hakim olan papatyadır. Gül gibi nazlı değildir yer beğenmemezlik yapmaz her yerde açar. Karanfil gibi değildir sert sapı yoktur can acıtacak.

İnce bir vücut ve bir kaç yapraklık canı vardır. Her yaprağına sayfalarca yazı yazılabilecek bu çiçeğin değeri anlatılmakla bitmez. Anlamaz iseniz de mühim değil. Bazı güzellikler bazı kişilere özel kalmalı… Papatyanın değeri sadece bu kadar da değildir. Anlamını bilenler için 1 kg altından çok daha değerlidir 1 demet papatya.

Bir papatyadan bile çıkaracak o kadar ders varken insanların bu denli kötü olması fazla saçma. Bazı şeylere anlam yüklemezseniz hayat yaşanmaz bir hal alır. Bir papatyanın anlamını düşünmeye çalışın mesela ya da bir yıldıza bir buluta anlamlar katın. Hayata tutunmak için sebeplerinizi arttırın. Hayat her zaman mutluluk vermese de bir çiçeğe veya gökyüzüne bakınca dertlerinizden kurtulabilirsiniz. Birine veya bir şeylere ne kadar anlam yüklerseniz yanınızdaki değeri o kadar artar. Ve en önemlisi sevin.. Her şeyi sevin.. Her yerde güzellikler arayın. Karardı mı gökyüzünüz karanlıklar ardındaki beyazı bulun. Hiç bir şey kalmadıysa umutla bakacak kapatın gözünüzü hayallerinize tutunun. Ve olabiliyorsanız eğer bir papatya olun.. Papatya kadar anlamlı olmayı başaramasanız da eğmeyin başınızı.. Hatalarınızla, zayıflıklarınızla, minik tebessümlerinizle sevin kendinizi. Çevrenizdeki insanların huzuru olun. Umut olun umutsuzlara.. Ve biri düşerken kuyuya onlara bir dal da siz olun.. Bir insanın tebessümü olabilmek için yaşayın. Hayat mutsuzluklar, karamsarlıklar için fazla kısa.. Her birimizin papatya olabilmesi umuduyla..

Nurefşan Doğan
En Son 3 Yazısı Aşağıdadır . . . (Tüm Yazılarını Görüntüle)
Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here