Papa Eftim Kimdir ?

0

Doğumu Ve Milli Mücadeleye Kadarki Yaşamı

Gerçek adı Pavlos Karahisaridis ‘tir. Yozgat’ın Akmağden ilçesinin İstanbulluoğlu mahallesinde, 1884 yılında doğmuştur. İlk öğrenimini Akmağdenden aldı. Zekası ve çalışkanlığı sayesinde öğretmeni Şevki Efendi’nin dikkatini çekti. Babasının adı Karahisarlı Baraş’tır. İlk ve Orta öğrenimini kendi ilçesinde gördü. Genç yaşta İncil’i ezberledi. 21  yaşında ruhbanlığa atandı. 1908 senesinde Ankara’da manifaturacılık mesleğini  yaptı. 1915 senesinde Eftim sıfatını aldı ve doğduğu yer olan Akmağden’e döndü. 1918 senesinde Keskin metropoliti oldu. Aynı yıl  Fener Rum Patrikhanesinde bağımsız olarak Kayseri’de Müstakil Türk Ortodoks Patrikhanesini kurdu. Cemaati çoğunlukla Anadolu’da yaşayan Karaman Türkleri diye adlandırılan Ortodoks Türkleriydi.

Milli Mücadele

İşgal başladığında Fener Rum Patriği’nin Anadolu’daki  Türk milli güçlerine karşı bildiriler dağıtıp  milli direnişimizi  “Canavar zalim Kemalizm” olarak adlandırıyordu. Papa Eftim mücadele başladığında Saman Dağı’ndaydı. Fener Rum Patriği’nin yaptığı bu hakaretleri kendine bağlı bulunan 72 kiliseyle birlikte protesto etti. Devrin işbirlikçi İstanbul hükümeti Papa Eftim Ankara’daki milli mücadeleye katılma kararı aldığı için hakkında tutuklama emri çıkarmıştır. Ancak emir Keskin kaymakamı olan Avni bey tarafından uygulamaya sokulmamıştı. Papa Eftim çok geçmeden Ankara’ya geçti. Meclis’in açılışı sırasında dua eden din adamları  içerisinde Umumi Anadolu Türk Anadolu Cemaatleri’nin temsilcisi olarak bulundu.Mücadele sırasında i 22 Temmuz 1922 ila 8 Nisan 1923  yıllarında “Anadolu’da Ortodoksluk Sadası” isimli bir gazete çıkardı.Atatürk’le Çerkez Ethem vasıtasıyla tanıştı. 30 Kasım 1921 yılında meclisin önünde  konuşma yaparak İncil’den referanslarla mücadelenin haklılığını savundu. Savaş boyunca Türk hükümetiyle beraber çalışıp Fener Rum Patrikliğinin propagandalarına karşı mücadele  etti.Atatürk’ün deyimiyle onun yardımı bir ordu kadardı. Eftim  patrikhanesinde ibadet dilini Türkçe olarak değiştirdi.Türklük için yaptığı hizmetlerle  takdir toplayan Papa Eftim, devlet büyükleri ve halk tarafından “Baba Eftim” adıyla anılıp  takdir gördü.

Milli Mücadele Sonrası Yaşamı

Savaş  bittikten  sonra patrikhanesini  İstanbul’a  giden  Papa Eftim  dini görevlerine devam etti. 1923 senesinde Mübadele döneminde  cemaatindeki bireyler  dinlerinden dolayı mübadeleye tabi tutuldu. Böylece Papa Eftim’in cemaati silindi. Fakat Papa Eftim’in  kendisi  ve ailesi Türkiye’de  kalmıştır. Bu dönem içinde ismini değiştirip Zeki Erenol ismini aldı. 1950’li yıllarda Kıbrıs davasında  milletimizden yana tavır takınıp, Makarios’u aforoz etti. Ölümüne kadar Galata’daki Panagia kilisesine çekildi. 1968 senesinde seksen dört yaşında iken yaşama veda etti.

Kendisi Türk milletine aşık derecesine bağlıydı. Bunu şu ünlü sözlerinden anlayabiliyoruz;

“ Ben Türk oğlu Türk Papa Eftim’im! Ancak bir yabancı Türk dostu olabilir, bana Türk demeyip Türk dostu diyenleri hiçbir şekilde affetmem!”

“Fener patrikhanesi, dinî ve ruhani vazifesini ihmal ederek, şanlı Türk milleti’nin, şanlı biz evlatlarını hilelerle Yunanlı yapmaya kalkışması ve Avrupa’ya böyle göstermesi, Türk milleti’nin aleyhine şikâyetlerde bulunması, Allah’ın emrine ve hakikatine muhaliftir.”

Ölümünden Sonra Ailesinin Yaşamı

Papa Eftim öldükten sonra makamına oğlu Dr.Turgut Erenol II.Papa Eftim unvanıyla geçti. Ondan sonra makama III.Papa Eftim unvanıyla Selçuk Erenol geçti. Ondan boşalan koltuğu ise hala görevine devam etmekte olan Paşa Ümit Erenol IV.Papa Eftim unvanıyla oturdu.

Kilisenin basın sözcüsü olan torun Sevgi Erenol Ergenekon kumpas davasında tutuklandı. Sonra tahliye edildi.

 

Nazmi Berat Şendil

Nazmi Berat Şendil

Olmamış Sinemacı,6 yaşından beri Tarih takıntılı,Güney Marmaranın en güçlü sesi
Nazmi Berat Şendil

En Son 3 Yazısı Aşağıdadır . . . (Tüm Yazılarını Görüntüle)

Bu Yazıyı Okuyanlar Bunları da Okudu . . .

Share
Web sitemizden yazı kopyalayıp, başka platformlarda yayınlamak telif suçu kapsamında cezalandırılacaktır. Web Sitemize Hoş Geldiniz.Twitter Takip Edilesi Hesaplar >> @tarihnedio , @SerhatOner24

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here