Pablo de Sarasate’nin Ölümü

0
42

İspanyol kasabası Pamplona’daki yerel bir askeri şefin oğlu olarak 10 Mart 1844’te dünyaya gelen Pablo de Sarasate İspanyol besteci ve virtüöz kemancısıdır.

Sarasate, müziğe olan yeteneğini çık erken yaşta gösterdi ve 5 yaşındayken keman derslerine başladı. İlk konserine  çıktıktan sonra kemancı Manuel Rodriguez Saéz ile çalışmak üzere Madrid’e gitti. 11 yaşına geldiğinde kenan alanında yeteneklerini ilerlemek için annesiyle birlikte Paris’e gitmek üzere yola çıktı; fakat annesi tren yolunda kalp krizi geçirerek öldü ve kendisine kolera teşhisi kondu. Iyileşmesi için Paris’e gönderildi.

Iyileştikten sonra Paris Konservatuvar’ını kazandı. Burada keman eğitmeni Jean-Delphin Alard ile 5yik çalıştıktan sonra konservatuvarı birincilik ile bitirdi.

Sarasate, 1859’dan başlayarak neredeyse 30 yıldır devam eden bir dünya turnesine çıktı.

İngiltere’deki ilk konserinde yeteneğini ortaya koydu ve büyük beğeni topladı. 1874’te bir dönüş ziyareti daha yaptığında ise bu beğeni kat kat arttı. 1885’te bestelediği bir keman konçertosunu Birmingham Festivali’nde duyurdu. Almanya ve Avusturya’da da ünlü bir yıldız olmuştu. Onun virtüözlüğünün, Alman müziğinin daha sade ana akımlarıyla bir adım ötesi gibi görünmüş olabileceği düşünülüyordu.

Sarasate için yazılmış eserlerden birkaçı Lalo’nun Symphonie Espagnole ve F minor Konçertosu, Sau’nt – Saëns’in tanıtımı ve Rondo Capriccioso ile birinci ve üçüncü keman konseri, Bruch’un Ikinci Keman Konçertosu ve İskoç Fantezi gibi keman repertuarının temel parçaları haline geldi.

Sarasate‘nin bilinen 57 bestesinden birçoğu iyi olmak üzere, kendi konserlerinde duyulmuş sonrasında çoğunluğu unutulmuş olsada kendi zamanının çok ötesine geçen bir tarzda moda edildi.

Zigeunerweisen Op.20 kemancı repertuarında vazgeçilmez bir öğe olmaya devam ediyor. İşte o şaheser!

Sarasate‘nin birçok bestesi de İspanyol danslarında ve birçok keman resitalinde hala keyif vererek kullanılıyor.

Sarasate, 1904’te 60 yaşındayken dokuz fonograf kaydı yaptı. Sürekli turnelerde olduğundan dolayı bedenini çok yormuştu ve 1890’da Fransa’nın Biarritz kasabasındaki sahil kenarında bir eve çekilmesine rağmen ölümü boyunca her yıl Fiesta de San Fermin’de sahne almaya devam etti. 20 Eylül 1908’de 64 yaşındayken bronşit nedeniyle öldü.

Sarasate‘nin iki Stradivarius kemanı vardı. Biri Paris Konservatuarı’na diğeri de Madrid Konservatuarına miras bırakıldı. Kalan eşyaları da Pamplona’da bir müze de sergilenmekte.

You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here