Özhan Canaydın Aslında Kimdir?

0
Özhan Canaydın

İş adamı ve eski profesyonel basketbolcu.

23 Ocak 1943 Bursa doğumludur.

Özhan Canaydın’ın spor dünyasına girişi, 1958’den 1964 yılına kadar aktif basketbolculuk dönemi ile başlamaktadır.

1957 yılında, “155” sicil numarası ile Galatasaray Spor Kulübü üyesi olmuştur. Daha 14 yaşındayken gerçekleşen bu üyelik süreci sonrası, kulübün en genç üyesi unvanını kazanmıştır. 1962 yılında, Genç Basketbol Milli Takımı ile Avrupa Şampiyonasında boy göstermiştir. Özhan Canaydın, basketbol oynadığı dönemde Galatasaray Basketbol Yıldız ve Galatasaray Basketbol Genç takımlarında da forma giymiştir, 1963 yılında Türkiye Şampiyonu olan Galatasaray Basketbol Takımı’nın as oyuncularından biri haline gelmiştir.

1960 yılında tekstil sektöründe faaliyet gösteren babasının yanında iş hayatına atılan Özhan Canaydın, 1964’de profesyonel basketbolu bırakmıştır. Özhan Canaydın kendi şirketini kurdu ve dokuma, örgü, konfeksiyon gibi alanlarda faaliyet göstermeye devam etmiştir. Bursa’da 20 bin metrekarelik alana kurulu bir fabrikası bulunan Canaydın, bu fabrikada ünlü markaların üretimini gerçekleştirmiştir.

Canaydın, aynı zamanda Galatasaray Kulubü’nde Ali TanrıyarAlp Yalman ve Faruk Süren yönetimleri boyunca çeşitli görevlerde bulunmuş, Mart 2002 seçimlerinde Kulüp Başkanlığı görevi için adaylığını koymuştur. Üyelere yaptığı son konuşmasında ”50 yıl önce bunu sadece hayal edebilirdim. 2 yıldır bugün için kendimi hazırlıyorum” şeklinde konuşmuştur. Canaydın, Mehmet Cansun’un da aday olduğu olağan seçim genel kurulunda geçerli 3479 oyun 2089’unu alarak, Galatasaray Kulübü’nün 33. başkanlığına getirilmiştir. Mehmet Cansun ise 1338 oy almıştır. Canaydın 2001-2002 sezonunda elde edilen 1. Lig Şampiyonluğuna rağmen teknik direktör Mircea Lucescu‘yu göndermiş ve takımın başına yeniden Fatih Terim‘i getirmiştir. Fatih Terim, bu görevi sadece bir buçuk yıl sürdürdü. Canaydın bu dönemler boyunca Ali Sami Yen, Seyrantepe ve Riva projelerini de hayata geçirememiştir.

Centilmen Başkan” olarak da tanınan Özhan Canaydın, Galatasaray‘ın 6 Kasım 2002’de ezeli rakibi Fenerbahçe‘ye 6 – 0 mağlup olduğu maçta, sarı kırmızılı ekibin yediği bir golden sonra rakip kulüp başkanının elini sıkarak alkışlamasının ardından Fair-Play ödülüne layık görülmüştür.

Semih Haznedaroğlu ve Yiğit Şardan’ın da adaylığını koyduğu Mart 2006 Olağan Genel Kurulu’nda Canaydın, 3. kez kulüp başkanlığına seçilmiş, bu sonuçla Canaydın’ın ”Galatasaray’a bağış kampanyası”nı gerçekleştiren Adnan Polat‘ı listesine dahil etmesinin etkisi olduğu yönünde görüşler ortaya atılmıştır. Seçilmesinin ardından yaptığı konuşmada, yeni dönemde değişeceğini söyleyen Özhan Canaydın, ”Bu kez yumruğumu masaya vuracağım” demiştir.

100. kuruluş yıl dönümünde şampiyonluğu ezeli rakibi olan Fenerbahçe’ye kaptıran Galatasaray, 83 puanla tarihinin en iyi lig performansını sergileyerek 2005-2006 sezonunda şampiyon olmuştur.

Galatasaray Spor Kulübü başkanlığını yürütürken aynı zamanda bir dönem de Türkiye Kulüpler Birliği başkanlığı yapmış olan ve Türk Sporunda fair play anlayışının en büyük temsilcilerinden biri olmuş olan Özhan Canaydın, 2 yıldır Pankreas kanseri nedeniyle tedavi görmekte iken durumu ağırlaşmış ve son olarak 22 Mart 2010 Pazartesi saat 23:35 civarı, tedavi gördüğü Bursa Acıbadem Hastanesi‘nde vefat etmiştir.

Özel Hayatı

Özhan Canaydın, 1965 yılında Asuman Canaydın ile evlenmiştir. Bu evlilikten 2 çocuğu ve sonrasında da 4 torunu olmuştur.

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here