Özgüven Ve Özgüven Eksikliği Nedir?

0

Özgüven nedir?

 

Özgüven, kişinin kendine olan güveni ve inancıdır. Karşılaştığı olaylar karşısında sergilemiş olduğunu olumlu davranışlar, güçlü duruşlardır.

 

Aile veya çevreden kaynaklı olumlu davranışlar sonrası kişinin yeteneklerini keşfetme fırsatı verilmiş ise  başarılarının farkına varıp kendini tanır, düştüğü yerden nasıl kalkacağını kestirir çünkü daha önce başka konular da yetenek sahibi olduğunu keşfettiği gibi ‘bunu da başarabilirim’ algısı oluşur.

 

 

Özgüven eksikliği nedir?

 

Özgüven eksikliği, kişinin yaşamı boyunca karşılaşmış olduğu olumsuz olaylar veya yaşanılanlar sonucu zihinde yer edinen aynı zamanda davranışlara yansıyan bir etkidir. Kişinin kendine olan inancını yitirmesidir diye de tabir edilebilir.

Zamanla aile ve çevre den kaynaklı olarak başarısızlık ile suçlanılmış ise veya kaybetme korkusu yerleştirilmiş ise kişinin her konuda olmasa bile yaşadığı duruma bağlı olarak belirli konular karşısında kendine olan güvenini yitirmesi kaçınılmaz bir durumdur ancak özgüven sahibi olmak bir yetenek değildir ve kişiler bununla birlikte doğmaz sonradan da elde edilmesi mümkündür. 

 

 

Özgüven eksikliği belirtileri nelerdir?

 

“Eleştiri karşısında olumsuz tepki vermek”

 

⇒ Özgüven problemi yaşayan insanlar eleştiri kaldıramazlar çünkü yeterince kendisine güvenmeyen birisi olarak başkaları tarafından beğenilmemek o güvenin bir kez daha sarılmasına neden olur.

 

⇒ Kendine güveni olan kimseler ise başkaları eleştiri de bulunsa dahi bu durumu problem etmezler çünkü eksiklerinin ve başarılarının  farkındadırlar bu sebeple söylenenler ne yönde olursa olsun bu durum onların gururunu olumsuz yönde etkilemez.

 

“Suçu başkalarında aramak”

 

⇒ Düşük özgüvenli kimseler hatanın kendisinde aranmasını sindiremezler hatalı dahi olsalar kabul etmez, küçük düşmek, yargılanmak ve suçlanmak gibi durumlar ile karşılaşmaktan korkarlar bu yüzden suçu her zaman kendileri dışında bir yer de ararlar. Hatalarını bu şekilde kamufle etmeye çalışırlar.

 

⇒ Özgüven sahibi olan kişiler en çok da kendini bilen, farkındalık sahibi kişilerdir bu sebeple insanların suçlamaları ile kendilerini suçlu hissetmezler. Hatalarını başkalarından önce kendileri zaten görürler.

 

“Rekabetten kaçınmak”

 

⇒ Özgüven problemi yaşayan insanlar, kaybetme korkusunun getirdiği düşünce ile başkaları tarafından alaya alınma veya beğenilmemek gibi durumlardan kaçınmak için bir yarış veya rekabet içinde olmayı sevmezler çünkü çoğunlukla yenileceğini düşünürler.

 

⇒ Özgüven sahibi kişiler de ise bu durum farklıdır kaybetmek onlar için bir kayıp değildir veya kişiliğinden bir şeyin eksildiğini düşünmezler çünkü yeterince elinden gelen yapılmış ise bu bir başarısızlık değildir.

 

“Memnuniyetsizlik”

 

⇒ Özgüven düşüklüğü olan kimseler yağan yağmuru bile aksilik olarak görür, durumdan şikayet ederler ve rahatsız olurlar. Olumlu açıdan bakmak yerine dik ve asi tavırlar ile daha kendilerini iyi hissederler. Bir durum karşısında da asi biçimde davranmalarıyla kendine güveni olan insan imajı çizdiklerini zannederler.

 

⇒ Yeterli özgüven sahibi olan insanlar ise yağan yağmurun dahi tadını çıkarmasını bilirler kendilerine pozitif duygular oluşturarak mutluluk elde ederler. Özgüveni yerinde olan insanlar her zaman daha kolay mutlu olabilen ve edebilen kişilerdir aynı zamanda.

 

“Mükemmelliyetçilik”

 

Herkes tarafından beğenilmek, harika gözükmek çabasında olan kişiler her ne kadar özgüven sahibi gibi gözükseler veya bunu isteseler dahi durum pek de öyle değildir. Özgüven eksikliği olan insanlar ‘herzaman daha iyisi olmalı’ ve ‘asla başarısız olamam’ düşüncesi ile kendilerini yiyip bitirirler bu ve bunun gibi davranışlar içsel açıdan oluşan güvensizliği bastırmak içindir. Yaptıkları davranışları özgüven sahibi kişilerin sergilediği davranışlar olarak görürler buna ihtiyaçları oldukları için de bu şekilde davranarak ‘Özgüvensiz değilim’ imajı verme çabasında olurlar.

 

özgüven sahibi insanların mükemmel olmak gibi bir gayeleri yoktur çünkü  mükemmel olmanın mutluluk getirmediğini bilirler bunun yerine kendilerini iyi hissedecekleri şeyleri yapmayı tercih ederler sırf başkalarının beğenisini toplamak için yapılanları değil.

 

“Dışlanma korkusu”

 

Düşük özgüvenli olanlar başkalarına “hayır” demeye korkarlar dışlanmak veya sevilmemek gibi korkulardan ötürü boyun eğmeyi ve mahkum olmayı tercih ederler.

 

Yeterli özgüveni olan kimseler ise doğru bildikleri yaşamı kovalarlar ve hayatlarını başkalarının düşündükleri ile değil kendi istedikleri biçimde şekillendirirler.

 

(Birçok birey tarafından özgüven problemi fark edilemez bir durumdur. İnsanlar eksik olan güvenini kamufle etmek için ego takınıp başkaları tarafından ‘özgüven sahibi’ bir kimse olarak görünmek isterler. Bir zaman sonra ise egonun getirmiş olduğu sahte güven ile  özgüven birbirine karıştırılır bu yüzden kişi kendini ‘düşük özgüvenli’ biri olarak görmez, görmek istemez.)

 

 

Özgüven sahibi olmak için ne yapmalı?

⇒ ‘Hayır’ demeyi öğrenmelisin hiçbir şeye mecbur değilsin.

 

⇒ Yapmaktan keyif aldığın işler ile meşgul ol bu sana iyi gelecek.

 

⇒ Kendine yeni hobiler edinmeyi  dene.

 

⇒ İnsanlara olan bakış açını değiştirmeli ve önyargıyı aradan kaldırmalısın.

 

⇒ Kıymet veren,değer bilen insanlardan oluşan bir çevre edinmeye çalış.

 

⇒ Kimseye gereğinden fazla taviz verme, seni kullanmalarına müsade etme.

 

⇒ Başarıyı tat, bunun için mücadele et ama hırs ve savaş haline getirmeden.

 

⇒ Başkalarının düşüncelerini bir kenara koymayı öğrenmelisin.

 

⇒ Kendin için yaşa ama asla bencil olma.

 

⇒ İnsanların seni sevmesini şart görme, sevgini kendin ile paylaş bu sana yetecektir.

 

⇒ Geçmişin de yaşadığın kötü olaylar hep tekrarlanacak diye bir şart yok bunu kafandan silmeli, yeniden denemelisin, tekrar et!

 

⇒ Beklentilerini düşür, küçük şeyler ile mutlu olmayı bilmelisin.

 

Ve şunu sakın unutma sen değerlisin. Senin değerin, senin içini bilmeden konuşan kişilerin laflarına ve eleştirilerine göre belirlenen bir kavram değil.

 

 

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here