Özerk Araçların Yıkanması

0
23

Özerk Araçlar Akıllıdır Ancak Araç Yıkama Makineleri Sensörlerine Zarar Verebilir

 

Özerk araçların otomatik yıkama araçlarından uzak durması gerektiği ortaya çıktı, çünkü ağır fırçalar ve sabun, navigasyon sensörlerine zarar verebilir.

Yüksek Basınçlı Şifreleme

Özerk araçlar dünya çapında birçok şehirde yola çıktılar ancak kendiliğinden çalışan bir araba bulmaya elverişli olmayan bir yer olan otomatik araba yıkama makineleri, özerk araçların temizlenmesi için güzel bir yöntem sunmuyor.

 

Özerk otomobiller çok karmaşık bir güzergahta gezinirken,  yıkanmış otomobilin düz çekiminin potansiyel olarak tehlikeli olduğu ortaya çıkıyor.

 

Otomatik araç yıkama işlemleri, otomatikleştirilmiş araçlardan çok daha uzun yıllar önce oluşmuştur. Özerk otomobillerden farklı olarak, araç yıkaması insan unsurunu denklemin dışına çıkarır. Elle çalıştırılan otomobillerimizin, otomobil yıkama otomasyonuna tabi olduğu müddetçe mükemmel bir iş çıkar.

 

On yıllar geçmiş bir Wash-o-Matic’in Tesla’dan derhal montaj hattından çıkarak yeni bir özerk otomobil için uygun olmadığını düşünebilirsiniz ancak ortaya çıktıkça, gezinmek için harici algılayıcılara bağımlı olan özerk araçlar, ön-emmekle bile kolaylıkla körleştirilebilir. Sensörlerde bırakılan sabun kalıntısı veya su bulaşmaları, arabanın araç yıkamacılığından sonra düzgün bir şekilde gidemeyeceği anlamına gelebilir ya da daha kötüsü, oto yıkamaların tipik olarak kullandığı ağır temizlik fırçaları, sensörleri tamamen yerinden oynatabilir.

 

Bu sensörler nihayetinde hassas mekanizmalar. Elbette özerk araç sahipleri bu hassas sensörleri temiz tutmaya çalışmalıdır; bu da aslında arabalarını normal bir otomobilden daha fazla yıkamaları gerektiği anlamına gelir.

Normal bir otomobil yıkamasının kolaylığından yararlanamayacakları için özerk otomobillerinin elle yıkanmasını sağlamak için sürücülere bağlı kalacaktır. Waymo, Toyota ve Uber gibi şirketler bile insanların özerk filolarını yıkamak için istihdam edildiğini ve “eserlerin” elde edilmesinin, çoğunlukla, mikrofiber bezleri ve otomobilin narin “gözleri” için özel temizleme sıvısı içerdiğini söyledi.

 

Özerk bir otomobil ile yolda zaman tasarrufu yaparken, eve döndüğünüzde tekrar temiz tutmak için biraz zaman ayırmanız gerekir.

You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here