Özdemir Asaf Aslında Kimdir ?

0
61

Özdemir Asaf kendi döneminde, yazdığı sözleriyle adını duyurmayı başaran ünlü şairlerimizdendir. 11 Haziran 1923 tarihinde Ankara'da dünyaya gelmiştir. Asıl adı Halit Özdemir Arun'dur. Özdemir Asaf doğduktan bir gün sonra Neire Özgün Arun adında ki ikizi dünyaya gelmiştir. Baba adı Mehmet Asaf'dır.

HAYATI

Özdemir Asaf kendi döneminde, yazdığı sözleriyle adını duyurmayı başaran ünlü şairlerimizdendir. 11 Haziran 1923 tarihinde Ankara‘da dünyaya gelmiştir. Asıl adı Halit Özdemir Arun‘dur. Özdemir Asaf doğduktan bir gün sonra Neire Özgün Arun adında ki ikizi dünyaya gelmiştir. Baba adı Mehmet Asaf‘dır.

Özdemir Asaf, babasının vefat ettiği yıl (1930) Galatasaray Lisesi‘nde eğitime başlamıştır. 1941 yılında girdiği bir sınav sayesinde Kabataş Erkek Lisesi‘ne geçiş yapmıştır ve buradan da 1942 yılında mezun olmuştur. İstanbul Üniversitesi‘nde hukuk fakültesinde eğitime başlamıştır ancak daha sonra iktisat fakültesinde 3 yıl eğitime devam etmiştir. Kısa zaman sonra bu eğitiminde yarıda bırakarak, gazetecilik fakültesinde eğitime devam etmiştir. 1947 yılında yüksek öğrenimi yarıda bırakmıştır ve eğitim hayatını sonlandırmıştır.

AsafLavinia isimli şiirini öğrencilik yıllarında yazmıştır. Şiiriyle bir yarışmaya katılmıştır ve birinci olmuştur. Kürsüye çıkarak şiirini okumuştur. Ve rivayete göre bu şiiri yazdığı kızda salondaymış. Fakat kız hiç bir zaman Asaf’a karşılık vermemiştir.

Asaf, hukuk fakültesinde tanıştığı Sabahat Hanım'a aşık olmuştur, fakat ailesi Sabahat ile evlenmesine izin vermemiştir. Bunun üzerine şair üzüntüden yataklara düşmüştür. Durumu gören ailesi daha sonra Sabahat ile evlenmesine izin vermiştir. 1947 yılında çocukları Seda dünyaya gelmiştir.
İlk Eşi Sabahat Hanım

   Asaf, hukuk fakültesinde tanıştığı Sabahat Hanım‘a aşık olmuştur, fakat ailesi Sabahat ile evlenmesine izin vermemiştir. Bunun üzerine şair üzüntüden yataklara düşmüştür. Durumu gören ailesi daha sonra Sabahat ile evlenmesine izin vermiştir. 1947 yılında çocukları Seda dünyaya gelmiştir.

   Lavinia hikayesinin gerçekliği belli değildir ama tek gerçek, Özdemir Asaf’ın Sabahat Hanıma körkütük aşık olduğu gerçeğiymiş. Sabahat Hanım okul değiştirmesine rağmen ikili arasında uzun süre hep mektuplaşmalar olmuş. Okulu yarım bırakması sonucu işsizlik sorunu çeken Asaf, zor da olsa Sabahat Hanımla evlenebilmiştir. Daha sonra ikili boşansa bile Özdemir Asaf, Sabahat Hanıma mektuplar yazmaya devam etmiştir. Ayrılma sebepleri ise Özdemir Asaf’ın mantık yerine duygularını seçmesi olmuş. Birbirlerini çok sevdikleri halde beklentileri farklı olduğu için boşanmışlar.

Özdemir Asaf, 1948-1949 seneleri arasında askere gitmiştir. Askerliğini Gelibolu’da, daha sonra Ankara Piyade Okulu’nda ve en son Erzurum’da yapmıştır. Askerlikten geldikten sonra hayatını yeniden kurmakta zorluklar çekmiştir.

Asaf, Tanin ve Zaman gazetelerinde çalışmış, çeviriler yapmıştır. İlk yazısı Servet-i Fünun , Uyanış Dergisinde yayınlanmıştır. 1951 senesinde Sanat Basımevi’ni kurmuştur ve matbaacılık işine başlamıştır. 1955 senesinde ise Yuvarlak Masa Yayınları‘nı açarak değerli eserlerini yayınlamaya başlamıştır.

Asaf, 1962 yılında Türkiye’nin eğitim almış ilk fotoğrafçısı, Yıldız Moran‘la ikinci evliliğini yapmıştır. Bu evlilikten Gün, Olgun ve Etkin isimlerinde 3 oğlu olmuştur.

1980 yılında hastalanan Asaf,  28 Ocak 1981′de hayata veda etmiştir.

Şairin hakkında her zaman şık giyimli naif ve nazik olduğu söylenmiştir. Uzun saçlarının ve kalın bıyıklarının olması, boynundan çıkarmadığı atkısı, pelerini, özellikle yüzükleri olmadan dışarı çıkmadığı ve “r” harflerini söyleyemeyişi Özdemir Asaf’ın, en çok dikkat çeken özellikleri arasındadır.

Ünlü Şairimizin Bilindik 10 Sözü :

➡ Tek kişilik miydi ki bu şehir? Sen gidince bomboş kaldı.

➡ Bakarken kıyamamak mı, yoksa baktıkça doyamamak mıdır aşk?

➡ Ben gülüşüne öldüm, o gülüşüme güldü. Farklıydık işte…

➡ Ne para istiyorum ne de pul. Tek bir istediğim var, o da yalansız bir kul.

➡ Sen bana bakma ben senin baktığın yerde olurum.

➡ Sende gördüğümü görecekler diye ödüm kopuyor.

➡ İki seçeneğin var; ya kal, ya gitme!

➡ “Geleceğim bekle” dedi. Ben beklemedim. O da gelmedi. Ölüm gibi bir şeydi. Ama kimse ölmedi.

➡ İnsanın büyüdükçe mi artıyor dertleri, yoksa insan büyüdükçe mi anlıyor gerçekleri?

➡ Sil ağzının kenarını, yine gülüşünden cennet akıyor…

ESERLERİ :

Şiirleri :

Dünya Kaçtı Gözüme – 1955

Sen Sen Sen – 1956

Bir Kapı Önünde – 1957

Yumuşaklıklar Değil – 1962

Nasılsın – 1970

Çiçekleri Yemeyin – 1975

Ben Değildim – 1978

Bugün ve Bugün (Yayımlanmamış şiirler) – 1984

Benden Sonra Mutluluk (Yayımlanmamış şiirler)

Çiçek Senfonisi (Toplu şiirler) – 2008

Sen Bana Bakma, Ben Senin Baktığın Yönde Olurum (Kendi sesinden şiirler) – 2012

Yalnızlığa Övgü (Yalnızlık Paylaşılmaz)

“Lavinia”

Etika :

Yuvarlağın Köşeleri – 1961

Yuvarlağın Köşeleri-2 (Ölümünden sonra) – 1988

Öykü :

Dün Yağmur Yağacak (Ölümünden sonra) – 1987

Otokopi, deneme :

Özdemir Asaf’ça (Ölümünden sonra) – 1988

Çevirdiği Kitaplar :

➡ Reading Zindanı Baladı (Oscar Wilde) – 1968

You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here