Oyuncu ve Ses Sanatçısı Ayşegül Aldinç

0
71

Çok sevilen hem şarkıcı hemde oyuncu olan değerli Ayşegül Aldinç unutulmaz sanırım..  🙂 Onun şarkılarıyla eğlendik oynadığı dizi ve filmlerde bazen üzüldük bazen güldük.. Ama bir gerçek var ki hafızalardan asla silinmeyecek bir duru bir güzelliği sayesinde herzaman yıllar geçsede adından söz ettirmesini bilen biri ..

Bu güzel insan 28 Eylül 1957 İstanbul’da  doğmuştur. Gazeteci ve spor yazarı Orhan Aldinç ile resim öğretmeni Süheyla Aldinç’in tek kızı olmuştur..Annesinin tayinleri nedeniyle lise öğrenimini üç değişik okulda tamamlayarak Lise biri Kandilli Kız Lisesi’nde, ikiyi Davut Paşa Lisesi’nde, üçü Feriköy Lisesi’nde okumuştur. Ardından İstanbul Tatbiki Güzel Sanatlar Akademisi Seramik Bölümü’nü (şimdiki adıyla Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik Bölümü’nü) bitirmiştir. Mezuniyetinden kısa süre sonra İstanbul Akaretler Ortaokulu’nda Müzik Öğretmenliği yapıp sonra Yıldız Porselen Fabrikası’nda altı yıl desinatör olarak çalışmıştır.

 

Ayşegül Aldinçin sanat kariyeri ilk olarak 1981’de İrlanda’da yapılan Eurovision Şarkı Yarışması’na Modern Folk Üçlüsü ile katılıp, Ali Kocatepe’nin bestesi olan “Dönme Dolap” isimli şarkıyı seslendirmesi ile başlamıştır..

                       1988 yılında ilk albümü “Ve Ayşegül Aldinç” ile profesyonel müzik hayatına geçiş yaparak ‘Karasevda’, ‘Gözlerin Su Yeşili’ gibi hitlerin bugüne kadar geldiği bu albümden sonra, 1991 yılından içinde “Sorma” gibi daha sonra bir çok önemli şarkıcı tarafından da söylenen hiti barındıran “Benden Söylemesi” isimli albümü yayınlamıştır. 1993’te Onno Tunç’un müzik yönetmenliğini yaptığı “Alev Alev” albümü ‘Alev Alev’, ‘Yanlışsın’, ‘Al Beni’ gibi hitler üreterek kariyerine sağlam adımlarla ilermeye başlamıştır..

                             Daha sonra   1996’da çıkan “Söze Ne Hacet” isimli albüm ise ‘Alimallah’, ‘Beni Hatırla’, ‘Anladım Ben Seni’ gibi şarkılarla unutulmaz oldu. 2000 yılında çıkardığı “Nefes” albümünde ise ‘Ben Kimselere Yar Olmam’, ‘Haberi Yok’ ve albüme ismini veren ‘Nefes’ öne çıkarak yerini sağlamlamıştır..

                        Ayşegül Aldinç, müzik çalışmalarının yanısıra, oynadığı sinema filmleri ve dizilerde önemli yönetmen ve oyuncularla çalışıp, çeşitli ödüller almıştır..Bunlar: 

– 1986 yılında yönetmenliğini Orhan Aksoy’un yaptığı ve Ediz Hun’la başrolleri paylaştığı “Acımak”

– 1987’de Şerif Gören’in yönettiği, bir çok dış festivalde gösterilen, başrolleri Kadır İnanır’la paylaştığı “Katırcılar”

1989’da Tarık Akan’la oynadığı, bir Yavuz Özkan filmi olan “Yağmur Kaçakları”

– 1992-1993 döneminde Tarık Akan’la oynadığı, Yusuf Kurçenli’nin tv dizisi “Taşların Sırrı”

– Orhan Oğuz’un yönetmenliğinde, Uğur Yücel’le oynadığı 1994 yapımı tv dizisi “Aziz Ahmet”

– Tunca Yönder’in sinema filmi olan “Ağrıya Dönüş

– 1995 yapımı, kendisine Adana Altın Koza Film Festivali ve Magazin Derneği Ödülleri’nde ‘Yılın En İyi Kadın Oyuncusu Ödülü’nü kazandıran Osman Sınav’ın filmi ‘Gerilla’dır.

– 1999 yılında, o zamana kadar Türkiye’de en çok seyirciyi toplayan Gani Müjde’nin “Kahpe Bizans” filminde ve yine aynı yıl gösterime giren bol ödüllü “Güle Güle” filmi

– 2000 yılında yine Yavuz Özkan ve Tarık Akan’la ikinci kez “Hayal Kurma Oyunları”

– 2001 yılında bir BKM projesi olan tv dizisi “Aşk ve Gurur

– 2003 yılında bir Trt dizisi olan “Son Yaprak

–  2005 yılında ise “Misi” isimli tv dizisinde oynamıştır ..

2010 yılında, Sezen Aksu’ya ait olan “O Kız” ve “Ağla” isimli şarkıları barındıran single ve hemen ardından yine bir Sezen Aksu şarkısı olan “Li Lal Lal La La” isimli single ile müzik marketlerdeki yerimi tekrar almıştır..   2011 yılında, bir Gani Müjde projesi olan “Pis 7’li” adlı dizide 3 sezon boyunca ‘Esma Sultan’ karakterini canlandırmıştır..  2015’in Nisan ayında, sözü ve müziği Mabel Matiz’e ait olan “Bir Tek Gördüğüm” single kendini yeniden göstermiştir..

Başarılarıyla yaptığı işlerle herzaman ön planda olan ve bizlere şarkılarıyla hayatlarımıza tat katan  renklendiren Ayşegül Aldinç‘e  başarılar dileyelim, yolu açık olsun ..

You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here