Othello Sendromu

2
32

Kıskançlık, insanın doğasında var olan koruma iç güdüsünden kaynaklanan bir duygudur. Bu duygusunu insanlar, ilişkilerine de yansıtır. Kişi, sevdiği birini kaybetme korkusuyla kimseyle paylaşmak istemez. Ama her şeyin dozunda güzel olduğu gibi, dozunda kıskançlıkta ilişkinin küçük aşk oyunudur diyebiliriz. Patolojik seviyeye ulaşan kıskançlık ise hem kişiler için hem de ilişkinin geleceği için pek sağlıklı değildir. Psikolojide buna Othello sendromu adı verilir.

Othello Sendromu nedir?
Adını Shakespeare’in Othello adlı oyunundan almıştır. Oyunda zenci komutan Othello’nun ve karısı Desdemona’nın aralarındaki aşk ve kıskançlık anlatılır. Othello’nun emri altındaki Iago, yaptığı entrikalarla ve iftiralarla Othello’yu aşırı kıskanç biri hâline dönüştürür. Eşinin mendili başka bir erkeğin elinde görmesi, Othello’da bardağı taşıran son damla olur. Ve Desdemona’yı boğarak öldürür. Kıskançlığın hastalık seviyesinde olması kişiyi işte bu hale getirir. Bu sendromu yaşayan çoğu kişininde cinayet işlediği ya da intihar ettiği görülmüştür. Çok uzaklara bakmaya gerek yok. Gazetelerin üçüncü sayfalarına bakmanız size yeterli olacaktır.

Othello Sendromu belirtileri nelerdir?
Diğer adı “patolojik kıskançlık” olan bu sendromu yaşayan kişilerde aşırı özgüven eksikliği, karşı tarafa güvenmeme, yetersizlik duygusu ve terk edilme korkusu görülür. Kişi hastalık derecesinde kıskançlık duygusuna kapılır ve sevdiği kişinin giyiminden, gittiği yerlere, sosyal medya hesaplarına, konuştuğu kelimelere, görüştüğü kişilere, yaptığı seçimlere kısaca hayatının her alanına müdahale eder. Nerede, ne yaptığını merak eder. Kontrolü altında olduğunu bilmek ister. Arayıp da ulaşamadığı zaman kafasında felaket senaryoları kurmaya başlar ve bunlara inanmaya meyilli olur. Partneri doğruyu söylese bile kendi yalanına inanmış olan bu kişi, zamanla saldırganlaşma eğilimi gösterir. Partnerine yönelik, sözel ve fiziksel şiddet uygular. Bu ilişkiden sıkılan ve ayrılmak isteyen partnerine ise, tehditler savurur hatta daha ileri giderek onu öldürme girişiminde bulunabilir.

Tedavi edilebilir mi?
Elbette tedavi edilebilir ancak kişinin inanması ve durumu kabullenmesi şartı ile…

Othello Sendromu tedavisinde ilaç kullanılabilir ya da uzman bir terapist tarafından yapılan seanslarla tedavi mümkün olabilir.
İlk olarak bu sendromu yaşayan kişiye “hasta” sıfatı ile hitap edilmemeli. Partneri ve kendisi hakkındaki duygusal incinmelerden bahsederek, içinde bulunduğu durumun onun ilişkisini ve kendi hayatını ne derece olumsuz etkilediği açıklanmalıdır. Bu yaklaşım tedaviye uyumu kolaylaştıracaktır. Gerektiğinde ise kişinin gözetim altında tutulması tedavi sürecini olumlu yönde etkilemektedir.

Olgunlaşmamış insanlar aşka düştüklerinde birbirlerinin özgürlüklerini yok ederler, bir tutsaklık yaratır, bir hapishane yaparlar. Birbirini seven olgun insanlar birbirlerine özgürleşmeleri için yardım eder; birbirlerine her türden tutsaklığı yok etmeleri için destek olurlar. Ve, sevgi özgürce aktığında güzellik vardır. Sevgi zorunlulukla aktığındaysa çirkinlik vardır. Unutma, özgürlük sevgiden daha yüksek bir değerdir.
Osho

You may also like

Share

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here